گزارشی از درامد برنامه نویسی در ایران و جهان – آیا برنامه نویسان جزء قشر پردرامد هستند؟

شاید اگر 20 سال پیش کسی به این فکر می‌کرد که برنامه‌نویسی را بعنوان شغل آینده خود در نظر بگیرد، با تمسخر اطرافیان مواجه می‌شد. اما سرعت تغییرات و سرعت پیشرفت در حوزه فناوری به قدری است که باعث می‌شود همیشه اتفاقاتی بیفتد که اکثریت افراد انتظارش را ندارند. در حال حاظر شغل برنامه‌نویسی یکی از مشاغل جذاب و پرطرفدار در ایران و جهان است. امروز می‌خواهیم ببینیم درامد برنامه‌نویسی بطور میانگین چقدر است. حقوق برنامه‌نویس به چه چیزهایی بستگی دارد و در کل گزارشاتی از درامد برنامه نویسی در ایران و جهان به شما عزیزان ارائه دهیم.

با توجه به اینکه در حال حاضر جوانان زیادی به یادگیری مهارت‌های برنامه‌نویسی روی آورده‌اند چنین اطلاعاتی می‌تواند برای بسیاری از آنها روشنگر و کمک کننده باشد. با سئوف تا انتهای این گزارش جذاب همراه باشید.

کسب درامد از برنامه نویسی به چه چیزهایی بستگی دارد؟

میزان درامد یک برنامه نویس چه در ایران و چه در سایر کشورها متغیر است و بستگی به موارد زیر دارد:

  • سابقه برنامه‌نویسی
  • فریلنسر بودن یا کارمند ثابت بودن
  • زبان برنامه‌نویسی
  • میزان تجربه
  • میزان مهارت و تخصص
  • پستی که در یک شرکت یا پروژه بر عهده دارد
  • شهر محل کار (در مورد ایران) و یا کشور
  • داشتن سایر مهارت‌های موثر در برنامه‌نویسی
  • تحصیلات (گاهی اصلا این مورد در نظر گرفته نمی‌شود)

هرچقدر سابقه شما در این کار بیشتر باشد و هرچقدر مهارت و تخصص شما بیشتر باشد احتمال اینکه حقوق بالاتری دریافت کنید بیشتر است. تجربه بالا و کار کردن برای کارفرمایان یا شرکت‌های مختلف، مشارکت در پروژه‌های گوناگون باعث می‌شود پروژه‌ها بعدی را بهتر و سریعتر به سرانجام برسانید.

شهر محل کار نیز مهم است. معمولا شرکت‌ها در شهرهای بزرگ پروژه‌های بزرگتری می‌گیرند و حقوق بالاتری نیز به کارمندان خود می‌دهند. در شهرهای کوچک این اتفاق کمتر می‌افتد. تسلط به سایر مهارت‌هایی که می‌توانند به برنامه نویس کمک کنند نیز در میزان حقوق تاثر دارد.

زبان برنامه‌نویسی در این میان از اهمیت خاصی برخوردار است. مثلا بعضی زبان‌ها پرطرفدار هستند و یا بعضی زبان‌ها پروژه‌های بیشتری دارند. اینکه تحصیلات مرتبط داشته باشید نیز مهم است. چون به شما در حل مسائلی که ممکن است در روند کار مواجه شوید کمک خواهد کرد. برنامه نویسان ثابت یک شرکت میزان دریافتی متفاوتی نسبت به فریلنسرها دارند. همچنین پست سازمانی نیز تاثیرگذار است. مثلا در یک شرکت یک برنامه نویس ارشد دریافتی بالاتری نسبت به برنامهنویسانی که تحت سرپرستی او هستند دارد.

گزارشی از متوسط درامد ماهانه توسعه دهندگان نرم‌افزار و کدنویسان در ایران

درامد یک برنامه نویس در ایران بد نیست. درامد برنامه نویسی در ایران بیشتر به میزان تجربه و نوع زبان برنامه‌نویسی شخص بستگی دارد. البته تمام مواردی که قبلا ذکر شد در میزان حقوق برنامه نویس تاثیر دارد، اما معمولا این دو مورد بیشتر از سایر موارد برای کارفرمایان مهم است.

سایت کاریابی جاب ویژن یک گزارش از متوسط درامد برنامه‌نویسان در ایران تهیه کرده که در ادامه خلاصه‌ای از آنرا می‌بینیم.

تفکیک عوامل مختلف میانگین حقوق برنامه نویس در سال 98 بر حسب میلیون تومان
سطح – مبتدی2.7
سطح – متوسط4
سطح – حرفه‌ای6.9
سابقه – زیر 2 سال2.6
سابقه – 2 تا 5 سال4.2
سابقه – 5 تا 10 سال6.1
سابقه – 10 سال به بالا7.9
جنسیت – زن3.3
جنسیت – مرد 4.3
شهر – تهران4.7
شهر – کرج، مشهد، اصفهان، تبریز، شیراز، اهواز3.4
شهر – سایر شهرها2.9
کارمند ثابت – تهران4.9
کارمند ثابت – سایر شهرهای بزرگ3.7
کارمند ثابت – شهرهای کوچک3.2
فریلنسر – تهران4
فریلنسر – سایر شهرهای بزرگ3.1
فریلنسر – شهرهای کوچک2.7
متوسط درامد برنامه نویسان در ایران به تفکیک عوامل مختلف در سال 98 طبق گزارش رسمی سایت جاب ویژن
(اعداد جدول بر حسب میلیون تومان و ماهیانه هستند)

این گزاش از یک نظرسنجی که در سایت جاب ویژن انجام شده بدست آمده است. در این نظرسنجی حدود 4500 برنامه نویس از سراسر کشور شرکت کرده‌ و میزان افزایش درخواستی برای حقوق خود را نیز برای سال 99 بیان کرده بودند.

جدول بالا را بصورت خلاصه در شکل پایین مشاهده می‌نمایید.

میانگین درامد برنامه نویسان در ایران
متوسط درامد برنامه نویسان در ایران به تفکیک عوامل مختلف در سال 98 طبق گزارش رسمی سایت جاب ویژن
(اعداد جدول بر حسب میلیون تومان و ماهیانه هستند)

نکته مهم: در رابطه با ارقام بالا بهتر است بدانید اولا این اعداد میانگین درامد برنامه نویسان مختلف است، پس نباید صرفا به این اعداد اکتفا کنید. یعنی بهتر است میزان کمترین و بیشترین و پراکندگی را نیز در نظر بگیرید. گزارش میزان کسب درامد از برنامه نویسی در ایران را می‌توانید در سایت جاب ویژن بطور کامل مشاهده نمایید.

متوسط حقوق برنامه نویسی در سایر کشورهای جهان

درامد برنامه نویسی در سایر کشورها نیز با توجه به یک سری متغیر، مختلف است. نمودار زیر که منبع آن سایت Daxx.com است متوسط درامد برنامه‌ نویسی را (بصورت سالانه) در کشورهای مختلف نشان می‌دهد. همانطور که می‌بینید آمریکا بالاترین پرداخت‌ها را برای برنامه نویسان دارد.

متوسط درامد برنامه نویس در سراسر جهان
متوسط درامد برنامه نویسی در کشورهای جهان به گزارش سایت Daxx.com در سال 2020،این ارقام درامد سالیانه و برحسب دلار هستند

متوسط حقوق برنامه نویسی (سالانه) در آمریکا 106816 دلار در سال 2020 بوده است. این یعنی حقوق برنامه نویس در آمریکا ماهیانه چیزی حدود 8900 دلار می‌باشد که نسبت به سایر کشورها در رتبه برتر قرار دارد.

در حال تکمیل

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.