دامنه بین‌المللی چیست و چه تأثیری در کسب و کار ما دارد؟

5
(2)

ثبت دامنه بین‌المللی می‌تواند به ضرر یا نفع شما تمام شود. برخی اوقات اثر گذاری نام دامنه و پسوند آن تاثیر زیادی بر کسب و کار آنلاین شما می گذارد. جدای از مسائلی که درباره نحوه انتخاب نام دامنه باید بدانید، نکاتی در گزینش یک پسوند دامنه وجود دارد. در ادامه به بررسی این نکات درباره دامنه بین‌المللی و اثرات آن در تجارت‌های آنلاین می‌پردازیم.

دامنه چیست و چه اجزایی دارد؟

دامنه یا دامین(Domain) به آدرس اینترنتی وب‌سایت و یا وب‌اپلیکیشن شما گفته می‌شود. دامین توسط شما از وب‌سایت‌های فروشنده آن انتخاب می‌شود. هر دامنه شامل دو قسمت می‌باشد: زیردامنه( که همان www است) و بخش روت دامنه. روت یا  ریشه دامنه خود از دو بخش نام دامنه Domain name و دامنه تاپ لول Top level Domain تشکیل می‌شود. قسمت Domain name همان اسم اصلی دامنه می‌باشد. در انتخاب نام دامنه نکات زیادی را باید رعایت کرد. از طرفی Top level Domain که به TLD نیز معروف است، همان پسوند نام دامنه می‌باشد. بعنوان مثال، در آدرس اینترنتی www.amazon.com  به www زیردامنه یا ساب دامین، amazon نام دامنه یا دامین نیم و به .com پسوند دامنه یا TLD گفته می‌شود. انتخاب TLD هم به مسائل زیادی وابسته است که باید در نظر گرفته شوند. در ادامه به کانسپت دامنه بین المللی خواهیم پرداخت.

دامنه بین‌المللی چیست؟

به هر نام دامنه‌ای که پسوند یا TLD غیر ملی تعلق بگیرد، دامین بین‌المللی گفته می‌شود. در اصل شاید بتوان گفت برای خرید دامنه بین‌المللی باید از پسوند بین المللی برخوردار باشید. اما از آنجا که TLD بخش مهمی از نام دامنه و آدرس اینترنتی شما می‌باشد، به آدرس‌های اینترنتی با TLD بین‌المللی، دامنه بین‌المللی اطلاق می‌شود.

از کجا دامنه‌های بین‌المللی را بشناسیم؟

هر کشوری از TLD مخصوص به خود برخوردار است. بطوری‌که وقتی نام دامنه توسط هر کاربری رویت شود،‌ از روی پسوند دامنه براحتی می توان تشخیص داد که دامنه و وب‌سایت متعلق به کدام کشور است. بطور مثال TLD متخص ایران ir. می‌باشد. برای کشورهای یونان و کانادا به ترتیب gr. و ca. می‌باشد. این TLDها ccTLD نام دارند(Country Code TLD). در نتیجه دامنه‌هایی که شامل ccTLD نباشند،‌ دامنه بین‌المللی می‌باشند. برخی از معروف‌ترین آنها com، net و org هستند.

تاثیر ثبت دامنه بین‌المللی در کسب‌وکار شما

فواید این دامنه‌ها خود نشان از اثرگذاری مثبت در رونق تجارت شما دارد. بنابراین بهتر است ویژگی‌های آنها و تحقیقات ارائه شده در زمینه اثرگذاری آنها را مرور کنیم:

بهترین دامنه بین‌المللی در چند سال اخیر

در سالی که گذشت تحقیقاتی در این ارتباط صورت گرفت. طبق این تحقیقات دامنه‌های دات کام ۳۳٪ نسبت به سایر دامین‌ها بهتر در حافظه می‌ماند. همچنین دامنه com. بیشترین تاثیر را جلب اعتماد کاربران دارد. در این خصوص co. جایگاه دوم را کسب می‌کند. در ادامه این تحقیقات مشخص شده زمانی‌که افراد سعی در بخاطر آوردن دامنه سایتی دارند، دامنه‌ای با پسوند com. را بخاطر می‌آورند.

برند سازی راحت با دامنه بین‌المللی چون com و org و co نسبت به سایرین

کدام دامنه بهترین است

میزان اعتماد کاربران به نام دامنه یک آدرس اینترنتی تبعات مثبتی چون کلیک و اشتراک‌گذاری بیشتر را در پی دارد. بنابراین برندسازی با این TLD مسیر هموارتری خواهد بود. دراینجا نمره‌ای که به دامنه‌ها بترتیب محبوبیت داده شده(نمرات بین ۱ تا ۵) را آورده‌ایم:

  1. دامنه com. با امتیاز 3.5
  2. دامنه co.‌با امتیاز 3.4
  3. دامنه org. با امتیاز 3.3
  4. دامنه net. با امتیاز 3.2
  5. دامنه blog. با امتیاز 3.2
  6. دامنه biz. با امتیاز 2.9

البته توجه کنید که این آمار و ارقام جدای از دامنه‌های بین المللی می‌باشند. هرچند که co. پسوند دامنه کشور کلمبیا می‌باشد، اما برای وب‌سایت‌های شرکتی و شراکتی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. این میزان از اعتماد کاربران کشورها به دامنه‌های CCTLD چون co و io و us باعث تجب محققین در این زمینه می‌باشد!

بهبود جایگاه SERP

قبل از اینکه یک وب‌سایت راه‌اندازی کنید، باید بدانید هر قدم شما در تهیه آن مهم می‌باشد. اقداماتی چون خرید دامنه مناسب، انتخاب بهترین سرویس میزبانی،  زبان برنامه نویسی و … همگی در آینده و میزان موفقیت وب‌سایت شما تاثیر خواهد بود. تمامی پارامترها به یکدیگر زنجیروار مرتبط هستند و بر هم اثر می‌گذارند.

انتخاب نام دامنه مناسب کمک می‌کند کاربران آن را راحت‌تر بخاطر بسپارند. به همین دلیل هر زمان که بخواهند آن را در مرورگر تایپ می‌کنند. همچنین زمانی که بخواند شمارا به دوستان و آشنایان معرفی کنند براحتی نام دامنه را بخاطر می‌آورند. از آنجا که دامنه‌ بین‌المللی بیشتر از هر دامنه‌ای در خاطر کاربران می‌ماند، با انتخاب این نام دامنه کمک زیادی به بهبود سئو سایت و در نتیجه بهبود رتبه‌بندی گوگل خود خواهید داشت.

آیا ثبت دامنه بین‌المللی تاثیر مستقیم در سئو سایت دارد؟

طبق گفته جان مولر، ربات‌های گوگل تمامی TLD ها اعم از سازمانی، ملی، جنریک و … را ایندکس می‌کنند و تفاوتی بین آنها قائل نمیشوند. این خبر خوبی برای افرادی است که دنبال انتخاب دامنه‌های خاص می‌باشند. از طرفی جالب است بدانید با اینکه پسوند ملی آمریکا(us.) از محبوبیت جهانی برخوردار است، اما بیش از ۷۵ درصد وب‌سایت‌های آمریکایی از دامنه بین‌المللی com. استفاده می‌کنند! این انتخاب به دلیل محبوبیت و ماندگاری آسان آن در اذهان می‌باشد. اما انتخاب دامنه‌ غیرمتداول احتمال ایجاد چالش هایی بطور غیرمستقیم خواهد داشت. سئو فاکتور و چالش های بسیار زیادی برای بررسی و رسیدگی دارد. با انتخاب TLDهای سخت این مسیر را برای خود دشوارتر نکنید!

خلاصه مطلب

دامنه بین‌المللی به معنای خرید دامنه با پسوند‌هایی غیر از ir. و پسوندهای ملی می‌باشد. محبوب‌ترین آنها com. و co. و org.‌ است. طبق تحقیقات افراد وقتی می‌خواهند نام وب‌سایتی را به یاد آورند، خواه ناخواه com. را درانتهای آدرس می‌گذارند. بنابراین با انتخاب این نام دامنه وب‌سایت شما شانس بیشتری برای بازدید خواهد داشت. اگر به هر دلیلی تمایل به خرید دامنه‌های دیگر بجای ثبت دامنه بین‌المللی دارید، می‌توانید com. آن را هم خریداری کنید و آن را به آدرس اصلی ریدایرکت کنید تا ترافیکی را از دست ندهید. البته قبل از انجام این‌کار با متخصصین حوزه وب یا شرکت‌ ارائه دهنده دامنه یا هاست خود مشورت کنید. اگر چشم انداز برندینگ وب‌سایت خود را روشن می‌دانید، بهتر است از همین ابتدا پسوند دامنه‌های بین‌المللی معروف com. و org. و … را خریداری کنید. این امر در دراز مدت در تامین امنیت و نگه‌داشتن کاربران به شما کمک خواهد کرد.

این مطلب چقدر مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز بدید

درصد رضایت 5 / 5. تعداد رای: 2

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.