مدیرعامل گوگل کیست؟ ساندار پیچای – از فقر در هند تا رویای سیلیکون ولی

0
(0)

آیا می‌دانید مدیر عامل گوگل کیست؟ آیا نام ساندار پیچای را شنیده‌اید؟ حتما شما هم با شنیدن نام استارتاپ‌های برتر و یا کمپانی‌های بزرگ به یاد افرادی می‌افتید که باعث موفقیت آن شرکت‌ها شده‌اند. یا برعکس با شنیدن نام اشخاصی که نقش بزرگی در موفقیت یک کمپانی داشته‌اند به یاد آن کمپانی می‌افتید. مثلا نام فیسبوک یادآور مارک زاکربرگ، استیوجابز یادآور اپل و بیل گیتز یادآور مایکروسافت است. اما موفقیت این کمپانی‌ها فقط مدیون یک نفر نیستند و نام‌های زیادی برای این موفقیت‌ها زحمت کشیده‌اند. امروز می‌خواهیم با یکی از این نام‌ها آشنا شویم: سوندار پیچای Sundar Pichai. با سئوف همراه باشید تا درباره سوندار پیچای مدیرعامل گوگل و داستان زندگی و موفقیت‌هایش بیشتر بدانیم. خانواده و همسر ساندار پیچای نیز در موفقیت‌های او تاثیرگذار بوده‌اند.

ساندار پیچای یک مهندس و در حال حاضر مدیرعامل گوگل است. او با وجود وضعیت مالی نامناسب و کمبود امکانات در دوران کودکی، خیلی زود استعدادهای خود را نشان داد. توانست در بهترین مراکز علمی درس بخواند، به آمریکا برود و موفقیت‌های شغلی بزرگی به دست آورد. سوندار پیچای اکنون مدیر عامل گوگل است.

خلاصه‌ای از زندگینامه ساندار پیچای

در این بیوگرافی درباره زندگی مدیر گوگل صحبت می‌کنیم. در دوره‌های موفقیت بسیار این جمله را شنیده‌اید که می‌گویند به دنبال رویاهایت برو! مطالعه زندگینامه افراد موفق کمک می‌کند تا واقعیت‌ها را درباره مسیر موفقیت آنها ببینیم. و به این درک برسیم که برای رسیدن به رویاها نباید رویاپردازی کرد. بلکه باید اقدام کرد.

سوندار پسری از یک خانواده نسبتا فقیر یا متوسط هندی است که به دنبال رویاهایش رفته است. مطالعه زندگینامه ساندار پیچای از این بابت اهمیت دارد که آغاز زندگی او شبیه به خیلی از ما است. دوران ابتدایی زندگی او همراه با کمبود امکانات و رفاه پایین است. اما او در مسیر خود ثابت قدم بوده و پشتکار زیادی نشان داده است. تصمیمات درست و به جا نیز باعث شده در مسیر درستی قرار گیرد.

مدیر گوگل در هند
مدیر گوگل در بین هندی‌ها (هموطنانش)

ساندار پیچای با اسستعداد و تلاش خود توانسته از هندوستان که امکان رشد کمی برای او داشته به آمریکا برود که آرزوی هر کسی در حوزه فناوری است. او در زمان‌های مناسب تصمیمات درستی گرفته است که در ادامه درباره آنها صحبت خواهیم کرد.

مثلا وقتی او از یک دانشگاه آمریکایی پذیرش می‌گیرد ممکن بود به دلیل ناتوانی در تامین هزینه‌ها از رفتن منصرف شود. شاید صدها نفر دیگر در چنین موقعیتی قرار گرفته باشند و با شرایط مشابه منصرف شده باشند. اما در همین نقطه ساندار و پدرش یک تصمیم درست گرفتند. آن هم این بود که پدرش تمام توان خود را برای تامین هزینه او گذاشت و او را راهی آمریکا کرد.

همین نقطه عطفی در زندگی این خانواده بوده است. اکنون او مدیر عامل گوگل است. خوب در ادامه زندگینامه ساندار پیچای مدیر گوگل را می‌توانید با جزئیات بیشتر مطالعه نمایید.

زندگی وکودکی ساندار پیچای

سوندار پیچای که نام کامل او پیچای سونداراراجان است در 12 جولای 1972 در شهر چنای (Madras قدیم) ایالت تامیل نادو هند متولد شد. او خانواده‌ای با وضع مالی نسبتا پایینی داشت.

شب‌ها به همراه برادرخود در اتاق پذیرایی منزل کوچکشان می‌خوابید. امکانات رفاهی زیادی در اختیار نداشت و حتی تلویزیون و سواری با اتومبیل را نیز تجربه نکرده بود. بلکه با وسایل نقلیه عمومی و گاهی با اسکوتر جابجا می‌شد.

راگونات پیچای پدر ساندار مهندس برق بود و برای یک شرکت با نام جنرال الکتریک کار می‌کرد. او همچنین مدیریت یک کارگاه تولید وسایل برقی را به عهده داشت. مادرش لاکشمی نیز کار تندنویسی انجام می‌داد.

پدر سوندار گاهی درباره اتفاقاتی که در محل کار می‌افتاد صحبت می‌کرد. این باعث شد سوندار با دنیای وسایل الکتریکی آشنا شود. وقتی دوازده سالش بود صاحب خط تلفن شدند و این اولین باری بود که سوندار فناوری را از نزدیک تجربه می‌کرد.

او از همان کودکی بسیار باهوش و بااستعداد بود و این را خیلی زود نشان داد. مثلا زمانی که خط تلفن خریدند، شماره‌هایی را که یک بار آنها را می‌گرفت در ذهنش ثبت می‌شد و بعدا می‌توانست آنها را مجددا شماره‌گیری کند.

او دستی هم در ورزش داشت و کاپیتان تیم کریکت در دبیرستانشان بود. کریکت یازی محبوب و ملی کشور هندوستان است.

همسر ساندار پیچای نیز یک بانوی هندی است که در دانشگاه با او آشنا شد. در ادامه درباره ازدواجشان خواهیم گفت.

همسر ساندار پیچای
همسر ساندار پیچای در کنار او

تحصیلات سوندار پیچای

دوران ابتدایی ساندار پیچای در مدرسه جواهر ویدیالای سپری شد. وی دبیرستان را هم در مدرسه وانا وانی گذراند. در دوران مدرسه با کامپیوتر آشنا شد و به آن بسیار علاقمند شد. او اولین برنامه خود را که یک بازی شطرنج بود در دوران دبیرستان نوشت.

با تمام استعدادی که ساندار پیچای از خود نشان داد مدارس هند به علت نبود امکانات نتوانستند آنطور که باید و شاید او را پرورش دهند. یا کمک خاصی به او بکنند. تنها کاری که از دست معلم‌ها و مسئولین برمی‌آمد این بود که او را تحسین کنند.

مدیر عامل گوگل سوندار پیچای در جوانی
تصویری از سال‌های تحصیل Sundar Pichai

این مدیر عامل گوگل مدرک کارشناسی خود را در رشته مهندسی مواد از دانشگاه خراگ پور هند گرفت. با توجه به اینکه در درس و دانشگاه دانشجوی ممتازی بود توانست برای مقطع فوق لیسانس خود از دانشگاه آکسفورد پذیرش بگیرد.

برای سفر به آمریکا سرمایه زیادی نیاز داشت. سوندار به دنبال گرفتن وام جهت تامین هزینه سفر خود بود. اما وام جور نشد. بنابراین پدرش با دیدن این همه استعداد در وجود پسر جوانش تصمیم گرفت تمام پس‌انداز خانواده را برای سفر او هزینه کند. هزینه بلیط هواپیما برای هند از حقوق یک سال پدر او بیشتر بود.

سوندار در دانشگاه استنفورد کارشناسی ارشد خود را در رشته مواد ادامه داد. در دوران تحصیل کارهای پاره وقت مختلفی را انجام داد. بدین ترتیب هم قدری از شوک قیمت‌های بالا در آمریکا در ذهنش کاسته شد و هم توانست به پدر و مادر خود در هندوستان کمک مالی کند.

پیچای بعد از اتمام تحصیل در استنفورد به آموزشکده Wharton در پنسیلوانیا رفت تا در دوره MBA (مدیریت) شرکت کند.

مدیر عامل گوگل در شرکت مکنزی و شرکا!

سوندار پیچای جوان بعد از اینکه تحصیلات خود را به اتمام رساند در شرکت McKinsey and Company شروع به کار کرد. طی سال‌های مختلف افراد معروف و بزرگی در این شرکت حضور داشتند. ساندار پیچای یکی از آنان بود، اما او بدلیل علاقه بسیار زیادی که به کامپیوتر و فناوری‌های نوین داشت همیشه در رویای سیلیکون ولی بود.

ساندار بعد از شرکت مکنزی به شرکت اپلاید متریالز پیوست. Applide Matterials‌ او را بعنوان مدیر تولید استخدام کرده بود و شغلش مرتبط با علم مواد و علم مدیریت بود که در هر دو اینها تحصیل کرده بود.

رویای سیلیکون ولی

و اما بخش هیجان‌انگیز ماجرا که به نوعی آرزوها و رویای کودکی سوندار به حقیقت پیوست! بعد از کسب تجربه در این شرکت‌های معروف و بزرگ سوندار پیچای در سال 2004 راهی گوگل شد. او بعنوان سرپرست تولید و توسعه محصول کار خود را در گوگل آغاز کرد. ابتدا روی نوار ابزار گوگل کار کرد تا بتواند دسترسی افرادی که از مرورگر فایرفاکس و اینترنت اکسپلورر استفاده می‌کنند به موتور جستجوی گوگل را راحت کند.

طی چند سال بعد او به شدت روی توسعه و بهبود مرورگر خود گوگل، یعنی کروم کار می‌کرد که در سال 2008 بطور رسمی برای عموم رونمایی شد. در همان سال پیچای بعنوان سرپرست ارشد توسعه محصول انتخاب شد و نقش فعال‌تری در پیش گرفت.

در سال 2012 او نایب رئیس ارشد و دو سال بعد رئیس بخش محصولات سیستم عامل اندروید و گوگل شد.

در سال 2011 پیچای از طرف توئیتر پیشنهاد شغلی بسیار خوبی دریافت کرد. شرکت گوگل با پیشنهادات مالی بیشتر، سعی کرد او را نزد خود نگه دارد.

ساندار پیچای مدیر گوگل
مدیر گوگل در بین هموطنانش

همچنین در 2014 مایکروسافت رقیب گوگل برای پست مدیر عاملی شرکت از او درخواست کرد، زیرا استیو بالمر از این پست کناره‌گیری کرده بود. در نهایت بیل گیتس مداخله کرد و یک فرد موفق دیگر که اتفاقا او هم هندی بود برای این پست انتخاب شد.

البته ناگفته نماند طبق شنیده‌ها باز هم گوگل با ارائه بسته مالی باارزشتری تلاش خود را برای نگه داشتن پیچای کرد.

ساندار پیچای مدیرعامل گوگل

سوندار پیچای در پروژه‌های زیادی نقشی موثر ایفا کرد، از جمله: نوار ابزار گوگل که قبلا ذکر کردیم، بسته گوگل، جستجو داخل صفحه سیستم عامل، افزونه فایرفاکس و اپلیکیشن‌های جی‌میل و نقشه گوگل.

بطور کلی او تبدیل به یک مهره کلیدی در گوگل بعد از لری پیج (یکی از موسسان گوگل) شد. او قدرت مدیریتی خوبی داشت و در پروژه‌هایی که به او محول می‌شد نقش ارزشمند و تاثیرگذاری ایفا می‌کرد. او خواسته‌های پیج را به بهترین شکل ممکن به گروه‌های دیگر اطلاع می‌داد و تقریبا مسئولیت تمام دپارتمان‌های گوگل را بر عهده داشت.

لری پیج و ساندار پیچای در راه هدف‌های دست نیافتنی

یکی از عوامل موفقیت ساندار پیچای علاوه بر توانایی‌های او، پشتیبانی‌های لری پیج بوده است. لری پیج همیشه اهداف دست نیافتنی و بلندپروازانه‌ای را تعیین می‌کرد و همین طرز فکر در کل شرکت گوگل شکل گرفت.

برای درک بهتر این موضوع بهتر است نگاهی به تعیین اهداف پیچای که تحت تاثیر لری پیج بود بیاندازیم. در سال 2008 لری پیج مدیر محصول گوگل بود و با سوندار پیچای همکاری می‌کرد. پس از عرضه گوگل کروم، پیچای اعلام کرد هدف او داشتن بیست میلیون کاربر در طول یکسال است. بعدها خودش گفت که این هدف بنظرش دست نیافتی بوده اما خواسته تمام افراد شرکت از نهایت پتانسیل خود برای طراحی یک مرورگر نسل جدید استفاده کنند.

لری پیج و ساندار پیچای
ساندار پیچای و لری پیج

در همان سال‌های ابتدایی استفاده از کروم، کاربران معمولا رضایت زیادی از این مرورگر داشتند. پیچای این بار رسیدن به 50 میلیون کاربر را تا پایان سال 2009 به عنوان هدف شرکت تعیین کرد. این بار تیم گوگل با تلاش‌های فراوان توانست به 38 میلیون کاربر برسد. در نهایت ساندار پیچای برای سال 2010 هدف گوگل را داشتن 100 میلیون کاربر فعال اعلام کرد.

در همین زمان لری پیج به پیچای گفت که 100 میلیون کاربر عدد بسیار کمی است زیرا 1 میلیارد کاربر در اینترنت فعالیت دارند. پیج به تمام کارمندان گوگل گفته بود که همیشه باید هدف‌های دست نیافتنی و غیرممکن داشته باشند تا به موفقیت دست یابند. در نهایت پیچای، لری پیج و تمام تیم شرکت تلاش خود را کردند و با استفاده از تکنیک‌های تبلیغاتی جدید، ارائه کروم برای لینوکس و اپل به 111 میلیون کاربر فعال در اواخر سال 2010 دست یافتند.

شرکت آلفابت و سوندار پیچای

ساندار پیچای در مورد Nest Labs در 2014 مشاوره‌های خوبی ارائه داد و باعث بدست آوردن سود 3.2 میلیارد دلاری شد. به همین دلیل وقتی لری پیج و سرگی برین موسسان گوگل از تاسیس شرکت آلفابت در آگوست 2015 خبر دادند، او را بعنوان مدیر عامل گوگل (مدیر ارشد اجرایی) انتخاب کردند. آلفابت در واقع یک شرکت مادر است و بزرگترین زیرمجموعه آن گوگل است.

مدیر گوگل در یک کنفرانس
مدیر گوگل

لری پیج از سمت خود بعنوان مدیر ارشد اجرایی گوگل کناره گرفت تا بتواند آلفابت را مدیریت کند و در واقع دلیل اینکه ساندار پیچای را بعنوان مدیرعامل گوگل و جانشین خود انتخاب کرد توانمندی و کارهای ارزشمند سوندار بود.

بدین ترتیب بود که ساندار پیچای از کشور هند بعنوان مدیر عامل گوگل انتخاب شد. بعد از کسب عنوان مدیر عامل گوگل همچنان شرکت گوگل در حال رشد و پیشرفت بود. یک سال بعد از معرفی سوندار پیچای بعنوان مدیرعامل گوگل، این شرکت محصولات سخت‌افزاری جدیدی را معرفی کرد:

 • روتر وای فای
 • کروم کست اولترا
 • اسپیکر هوم
 • گوشی پیکسل
 • هدست واقعیت مجازی دی دریم

و در سال 2017 نیز آخرین خدمات این شرکت در کنفرانس توسعه‌دهندگان معرفی شد:

 • قابیلت ویدئویی 360 درجه در یوتیوب
 • آپدیت Google Photos
 • مدل‌های جدید اسپیکر هوم
 • آپدیت google Assistant
 • جستجوی تصویری پیشرفته گوگل با نام گوگل لنز
 • سیستم هوشمند پاسخگویی جی میل
 • نرم‌افزارهای کاریابی Google Jobs
 • آخرین نسخه سیستم عامل اندروید

روش مدیریت مدیر عامل گوگل

ساندار بعنوان مدیر عامل گوگل جلسات هفتگی برگزار می‌کند. او از مدیران تیم‌های مختلف در بخش‌های مختلف می‌خواهد که او را در جریان کارها و برنامه‌ها و روند پیشرفت پروژه‌ها قرار دهند.

او فردی صمیمی و بی‌حاشیه است و سعی می‌کند از تنش بپرهیزد. نتیجه این که کارمندان گوگل از سبک مدیریتی او رضایت دارند. آنها معتقدند هر وقت که قادر به درک کاری که قرار است انجام دهند نباشند ساندار آنها را کمک می‌کند زیرا قدرت ارتباطی بسیار خوبی دارد.

زندگی شخصی و همسر ساندار پیچای

همسر ساندار پیچای آنجالی پیچای است که در دانشگاه خراگپور در هند با او آشنا شده بود. آنها در این دانشگاه همکلاسی بودند و اکنون صاحب دو فرزند هستند، یک دختر و یک پسر. آنها در حال حاضر ساکن بروکلین نیویورک هستند. تاریخ ازدواج دقیق آنها مشخص نیست. همسر ساندار پیچای هم یک مهندس شیمی است.

زندگی شخصی ساندار پیچای
همسر ساندار پیچای آنجالی پیچای

همسر ساندار پیچای آنجالی پیچای در شرکت Accenture کار می‌کرد. سپس در سال 2002 به شرکت دیگری به نام Intuit رفت. این زوج حدود 25 سال است که با هم هستند. آنها یک خانه در کالیفرنیا دارند که امکانات زیادی دارد.

علایق مدیر گوگل

پیچای به فوتبال و کریکت علاقه زیادی دارد. همانطور که گفته شد سابقه حضور در مسابقات کریکت را نیز دارد. از بین بازی‌های موبایل نیز به Flappy Bird علاقه دارد.

از شخصیت‌های مشهور مورد علاقه او می‌توان به نلسون ماندلا (رهبر فقید آفریقای جنوبی)، دنیس ریچی (خالق زبان سی و سیستم عامل لینوکس)، جان مک کارتی (دانشمند علوم کامپیوتر)، آرون سوارتز (برنامه نویس)، وانگاری ماآتای (برنده جایزه صلح نوبل) و آنتی شدید (نویسنده و خبرنگار) اشاره نمود.

طبق اخبار گوناگون چندین سال پیش توییتر قصد داشت ساندار پیچای را جذب کند اما گوگل با افزایش حقوق مدیرعامل مانع این اتفاق شد.

هنگامی که ساندار پیچای وارد گوگل شد، هنوز سهام این شرکت بزرگ در بورس عرضه نشده بود.

قبل از سال 2015، ساندار پیچای چندین سال مسئول برگزاری مراسم  Google I/O بود.

در سال 2016 ، تعداد 273328 سهم از شرکت آلفابت به او واگذار شد که 199 میلیون دلار ارزش داشت و ارزش دارایی‌های او را در آن سال به 650 میلیون دلار رساند.

او همچنین شهروندی ایالات متحده آمریکا را نیز دارد و یک شهروند هندی – آمریکایی محسوب می‌شود. در جریان کارزارهای انتخاباتی در آمریکا خطاب به ترامپ گفته بود:

نگذاریم ترس بر ارزش‌هایمان غلبه کند. ما باید از مسلمانان و دیگر اقلیت‌های اجتماعی در آمریکا و سایر نقاط جهان حمایت کنیم.

ساندار پیچای در بین مردم هندوستان بسیار محبوب است و یک قهرمان ملی محسوب می‌شود. به همین دلیل هر سیاستمداری که می‌خواهد بین مردم محبوب شود سعی می‌کند به او نزدیک شود و با او ارتباط برقرا کند.

سوندار در حال حاضر گاهی با دانشجویان آی تی در دانشگاه خراگ پور هند از طریق اسکایپ ارتباط برقرار می‌کند.

مدیر عامل گوگل چندان اهل فضای مجازی نیست. فعالیت او در شبکه‌های اجتماعی بسیار کم است اما در ابراز عقایدش بسیار صریح است و فقط در گوگل پلاس حضور زیادی دارد.

افتخارات مدیرعامل گوگل

لری پیج که قبلا مدیر عامل گوگل بوده است درباره سوندار پیچای می‌گوید:

سوندار بسیار خلاق و مستعد در تولید محصولات جدید است. او محصولاتی را خلق کرده که عملکردی بی‌نظیر دارند.   به عنوان مثال کاربران اینترنت در سال ۲۰۰۸ نیاز به یک مرورگر با سرعت و امنیت بیشتر داشتند که در عین حال سادگی خود را نیز داشته باشد. این مرورگر به همت ساندار پیچای تولید گردید. امروزه صدها میلیون نفر از این مرورگر استفاده می‌کنند. به همین دلیل شاید انتخاب وی به عنوان مدیر عامل گوگل مایه تعجب نبود. همچنین هنگامی که شرکت مایکروسافت به دنبال جانشین برای استیو بالمر بود، ساندار پیچای به عنوان یکی از گزینه‌های مدیریت شرکت مایکروسافت به حساب می‌آمد.

سخن آخر

تعداد کمی از افراد جامعه به امکانات بالایی دسترسی دارند. اکثریت افراد امکانات کمی در اختیار دارند. استعدادهای زیادی در همین قشر متوسط جامعه وجود دارد که بسیاری از آنها امکان شکوفایی نمی‌یابند. اما زندگینامه افرادای مانند سوندار پیچای به ما می‌آموزد که در هر شرایطی که باشیم می‌توانیم به بهترین‌ها برسیم.

همیشه جایی برای امیدواری هست و ما فقط باید تلاش کنیم تا به بهترین ورژن از خودمان تبدیل شویم. همچنین باید کاری کنیم تا نسل‌های آینده امکانات آموزشی و پرورشی بیشتری داشته باشند. به جز مدیرعامل گوگل افراد موفق بسیار دیگری نیز وجود دارند که بدون امکانات مالی زیاد به دنبال رویاهای خود رفته‌اند.

در آینده در مقالات سئوف به زندگینامه افراد موفق دیگری نیز خواهیم پرداخت.

سپاس از همراهی شما.

این مطلب چقدر مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز بدید

درصد رضایت 0 / 5. تعداد رای: 0

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.