استیو جابز چه کسی بود؟ چه چیزی باعث موفقیت استیو جابز شد؟

0
(0)

استیو جابز که اسم کامل او استیون پل جابز هست، (متولد 24 فوریه 1955 در شهر سانفرانسیسکو، کالیفرنیا، ایالات‌متحده است که در 5 اکتبر 2011، در شهر پالو آلتو، کالیفرنیا) درگذشت و همچنین او بنیان‌گذار اپل کامپیوتر، شرکت (شرکت اپل فعلی) و یک پیشگام کاریزماتیک در دوران پیدایش رایانه‌های شخصی است.

سؤالاتی که درباره استیو جابز دارید؟

در این قسمت به سوالاتی که از استیو جابز در ذهن شما می‌گذرد پاسخ می‌دهیم:

چرا استیو جابز فرد موفقی بود؟

استیو جابز از پیشگامان کاریزماتیک عصر رایانه‌های شخصی بود. جابز با استیو وزنیاك در سال 1976 شركت اپل را تأسیس كرد و این شركت را به یك برند جهانی در ارتباطات از راه دور تبدیل كرد. جابز که به‌عنوان نابغه قلمداد می‌شد، موجب عرضه محصولات انقلابی مانند iPod و iPhone شد.

زندگی اولیه استیو جابز چگونه بود؟

استیو جابز در سال 1955 متولد شد و توسط والدین ناتنی در کوپرتینو، کالیفرنیا بزرگ شد. گرچه جابز به مهندسی علاقه داشت، اما علاقه‌های او در جوانی متفاوت بود. جابز پس‌ از انصراف از کالج “رید”، به‌عنوان طراح بازی‌های ویدیویی در شرکت آتاری شروع به کارکرد و بعداً به هند رفت تا آیین بودا را تجربه کند. در سال 1976 او شرکت اپل را راه‌اندازی کرد.

چگونه استیو جابز درگذشت؟

در سال 2003 تشخص داده شد جابز به یک نوع نادر از سرطان لوزالمعده دچار شده است و سال بعد وی تحت یک عمل جراحی ترمیمی بزرگ معروف به عمل جراحی ویپل قرار گرفت. در سال 2009 جابز پیوند کبد انجام داد. در آگوست 2011 او از سمت مدیرعامل شرکت اپل استعفا داد و دو ماه بعد در سن 56 سالگی درگذشت.

استیو جابز چه کسی بود؟ جه چیزی باعث موفقیت استیو جابز شد؟
استیو جابز چه کسی بود؟ جه چیزی باعث موفقیت استیو جابز شد؟

تأسیس اپل

جابز توسط والدین ناتنی در کوپرتینو، کالیفرنیا، واقع در منطقه‌ای که امروزه تحت عنوان دره “سیلیکون” شناخته می‌شود، تربیت شد. گرچه او به مهندسی علاقه داشت، اما علاقه‌های او در جوانی متفاوت بود. وی تحصیلات خود را در کالج “رید”، در “پورتلند، اورگان” رها کرد، در اوایل سال 1974 در Atari Corporation به‌عنوان یک طراح بازی ویدیویی کارکرد.

جابز در پاییز سال 1974 به دره “سیلیکون” بازگشت و با “استفان وزنیاک”، دوست سابق دبیرستان خود که در شرکت هیولت-پاکارد کار می‌کرد، دوباره ارتباط برقرار کرد. هنگامی‌که وزنیاک از پیشرفت خود در طراحی صفحه منطق رایانه‌ای به جابز گفت، جابز پیشنهاد کرد که آن‌ها باهم کار کنند، پس‌ازاینکه هیولت پاکارد به‌طور رسمی طرح وزنیاک را در سال 1976 رد کرد این یا یکدیگر مشغول به کار شدند. این دو نفر در گاراژ خانواده جابز با پولی که از فروش مینی‌بوس فولکس‌واگن جابز و ماشین‌حساب قابل‌برنامه‌ریزی وزنیاک به دست آورده بودند شروع به کارکردند.

زمانی جابز کامپیوتر اپل را ساخت

جابز یکی از اولین کارآفرینانی بود که فهمید رایانه شخصی مخاطبان زیادی را به خود جلب می‌کند، یا حداقل فقط متعلق به یک نمایشگاه علوم دبیرستان نیست. با اشتیاقی که جابز داشت، به همراه وزنیاک یک مدل بهبودیافته از Apple II، با صفحه‌کلید کامل طراحی کردند.

استیو جابز چه کسی بود؟ جه چیزی باعث موفقیت استیو جابز شد؟
استیو جابز چه کسی بود؟ جه چیزی باعث موفقیت استیو جابز شد؟

اگرچه جابز موهای بلند و نامرتبی داشت و از پوشاش مناسب خودداری می‌کرد، اما موفق شد بودجه، توزیع و تبلیغات شرکت اپل کامپیوتر را که در سال 1977 تأسیس شد (همان سالی که اپل II تکمیل شد) به دست آورد. این ماشین بلافاصله موفق شد و با رونق کامپیوترهای شخصی معروف و مشهور شد.

در سال 1981 این شرکت از سهام عمومی باقیمت بالا بهره‌مند شد و در سال 1983 به لیست 500 شرکت برتر آمریكا راه پیدا کرد. در سال 1983، این شرکت رئیس پپسی کولا “جان اسكالی” را به‌عنوان مدیر اجرایی (مدیرعامل) و به‌طور ضمنی مربی جابز درزمینهٔ بازاریابی و فروش استخدام كرد. جابز با برای اینکه اسکالی را متقاعد کند که این موقعیت را بپذیرد به او گفت: “آیا می‌خواهید تا آخر عمر نوشابه بفروشید؟” این حقه بسیار زیرکانه مؤثر بود، اما همچنین اعتقاد تقریباً زیاد خود جابز به انقلاب رایانه‌های شخصی را نشان داد.

دیوانه‌وار عالی است

در همان دوره، جابز مهم‌ترین پروژه در تاریخ شرکت را رهبری می‌کرد. در سال 1979 وی گروه كمی از مهندسان اپل را به تظاهراتی در مركز تحقیقاتی Palo Alto (PARC) شركت Xerox هدایت كرد تا ببیند كه چگونه رابط كاربری گرافیكی می‌تواند استفاده از رایانه را آسان‌تر و كارآمدتر كند. اندکی پس‌ازآن، جابز گروه مهندسی را که در حال طراحی لیزا که یک کامپیوتر تجاری بود، ترک کرد تا گروه کوچک‌تری را بسازد که یک رایانه با هزینه کمتری بسازد.

 هر دو رایانه برای بهره‌برداری و پالایش ایده‌های PARC دوباره طراحی شدند، اما جابز صریحاً از Macintosh یا Mac یاد می‌کرد، زیرا رایانه جدیدی بود که شناخته می‌شد. جابز مهندسین خود را تشویق کرد و از آن‌ها به‌عنوان هنرمند یادکرد، اما کسی سبک مدیریتی او را زیاد قبول نداشت. در یک مرحله او خواستار طراحی مجدد یک برد با مدار داخلی شد، فقط به این دلیل که جذاب نبود.

او بعداً به خاطر اصرار خود مبنی بر اینکه Macintosh نه‌تنها باید بزرگ بلکه باید “دیوانه‌وار عالی” باشد، مشهور شد. در ژانویه 1984، خود جابز Macintosh را در نمایشی کاملاً زیبا که محور اصلی یک تبلیغ فوق‌العاده بود، معرفی کرد؛ که بعداً به‌عنوان الگوی “بازاریابی رویداد” موردتقدیر قرار خواهد گرفت.

استیو جابز چه کسی بود؟ جه چیزی باعث موفقیت استیو جابز شد؟
استیو جابز چه کسی بود؟ جه چیزی باعث موفقیت استیو جابز شد؟

بااین‌حال، مکینتاش کم قدرت و گران بود و آن‌ها از برنامه‌های نرم‌افزاری کمی برخوردار بودند – که همگی منجر به فروش ناامیدکننده‌ای برای مکینتاش شد. اپل به‌طور پیوسته دستگاه را بهبود بخشید، به‌طوری‌که سرانجام به‌عنوان مایه حیاتی شرکت و همچنین به‌عنوان الگوی تمام رابط‌های رایانه‌ای بعدی درآمد؛ اما عدم موفقیت آشکار جابز در اصلاح این مشکل به‌سرعت منجر به ایجاد تنش در شرکت شد و در سال 1985 اسکالی هیئت‌مدیره اپل را متقاعد کرد که بنیان‌گذار معروف این شرکت را حذف کنند.

NeXT و Pixar

جابز به‌سرعت شرکت دیگری به نام NeXT Inc را راه‌اندازی کرد که کامپیوترهایی برای مراکز اداری و حوزه آموزشی طراحی می‌کرد. پشتیبان نکست کارآفرین تکسانی Ross Perot و Canon Inc، یک شرکت الکترونیکی ژاپنی بود. گرچه رایانه شخصی NeXT به دلیل طراحی مهندسی قابل‌توجه بود، اما بیشتر از رایانه‌های کم‌هزینه‌تری از رقبا مانند Sun Microsystems، Inc موردتوجه قرار گرفت. در اوایل دهه 1990 جابز این شرکت را بر روی سیستم نرم‌افزاری نوآورانه خود، NEXTSTEP متمرکز کرد.

در همین حال، در سال 1986 جابز به Pixar، یک شرکت گرافیکی رایانه‌ای که به‌عنوان بخشی از Lucasfilm Ltd. شرکت تولید کارگردان فیلم هالیوود جورج لوکاس، تأسیس‌شده بود، علاقه زیادی پیدا کرد. در طول دهه بعد، جابز پیکسار را در یک استودیوی بزرگ انیمیشن ساخت که در کنار سایر دستاوردها، اولین فیلم کامل را به‌صورت انیمیشن کامپیوتری، یعنی داستان اسباب‌بازی، در سال 1995 تولید کرد. سهام عمومی پیکسار در آن سال، برای اولین بار، یک میلیارد دلار بود. وی سرانجام در سال 2006 استودیو را به کمپانی دیزنی فروخت.

زمانی که جابز اپل را نجات داد

در اواخر سال 1996 اپل، متضرر از ضررهای هنگفت مالی و در آستانه سقوط، یک مدیر اجرایی جدید، گیلبرت آملیو را استخدام کرد. وقتی آملیو فهمید كه این شركت، به دنبال تلاش‌های تحقیقاتی طولانی، نتوانسته است جایگزینی قابل‌قبول برای سیستم‌عامل Macintosh پیدا كند، NEXTSTEP را انتخاب كرد و شركت جابز را باقیمت بیش از 400 میلیون دلار خریداری كرد – و جابز را به اپل بازگرداند به‌عنوان مشاور منصوب کرد. بااین‌حال، بلافاصله هیئت‌مدیره اپل از ناتوانی آملیو در چرخاندن امور مالی شرکت ناامید شدند و در ژوئن 1997 از بنیان‌گذار ولخرج اپل خواستند که یک‌بار دیگر این شرکت را هدایت کند.

نجات اپل
استیو جابز چه کسی بود؟ جه چیزی باعث موفقیت استیو جابز شد؟

 جابز به‌سرعت با دشمن سابق اپل، شرکت مایکروسافت، مذاکره کرد و توافق‌نامه‌های کلون Mac Amelio را لغو کرد و خط تولید این شرکت را ساده کرد. او همچنین یک کمپین تبلیغاتی که بعداً برنده جایزه شد را طراحی کرد که مشتریان را ترغیب می‌کرد “متفاوت فکر کنند” تا کامپیوترهای Macintoshe را خریداری کنند.

Imac بهترین رایانه شخصی توسط اپل

اما کاری که او انجام نداد این بود: که در مقابل وسوسه ساخت ماشین‌هایی که دارای سیستم‌عامل ویندوز مایکروسافت هستند مقاومت کرد؛ اما دیگران اصرار داشتند که اپل یک شرکت نرم‌افزاری باقی بماند. جابز معتقد بود که اپل به‌عنوان تنها سازنده عمده رایانه‌های شخصی دارای سیستم‌عامل خاص خود، در موقعیت منحصربه‌فردی برای نوآوری قرار دارد.

 در سال 1998، جابز iMac، رایانه‌ای یک‌تکه که شبیه تخم‌مرغ بود را ارائه داد که پردازشگری با سرعت‌بالا داشت و باقیمتی نسبتاً متوسط به دست مشتریان می‌رسید و باعث ترویج رایانه‌های شخصی قدرتمند در بازار شد. (مدل‌های بعدی دارای پنج رنگ روشن مختلف بودند.) در پایان سال، iMac پرفروش‌ترین رایانه شخصی در کشور شد و جابز توانست سودهای زیادی را برای این شرکت که قبلاً در حال مرگ بود اختصاص دهد. سال بعد، او iBook که یک لپ‌تاپ شیک و سبک بود و برای دانش آموزان طراحی‌شده بود را به‌عنوان یک کامپیوتر رومیزی قدرتمند معرفی کرد.

Imac بهترین رایانه شخصی توسط اپل
Imac بهترین رایانه شخصی توسط اپل

و یک‌بار دیگر به پیروزی بی‌نظیری رسید زیرا تحت شرایط خاص در زمان نمی‌شد که کامپیوترهای شخص را به دیگر کشورها صادر کند. اگرچه اپل جایگاه صنعت قبلی خود را به دست نیاورد، اما استیو جابز شرکت خود را نجات داد و در این روند دوباره خود را به‌عنوان یک بازاریاب و صاحب فن بادانش بالا معرفی کرد.

اختراع دوباره جابز بعد از بازگشت به اپل

در سال 2001 جابز شروع به اختراع مجدد اپل برای قرن 21 کرد. در آن سال بود که اپل iTunes را معرفی كرد، یك برنامه رایانه‌ای برای پخش موسیقی و تبدیل موسیقی به قالب دیجیتال فشرده MP3 كه معمولاً در رایانه‌ها و سایر دستگاه‌های دیجیتال استفاده می‌شد. در اواخر همان سال، اپل شروع به فروش iPod، یک دستگاه پخش MP3 قابل‌حمل کرد که به‌سرعت در بازار معروف شد. در سال 2003 اپل فروش نسخه‌های قابل دانلود آهنگ‌های اصلی شرکت ضبط صدا را با فرمت MP3 از طریق اینترنت آغاز کرد. تا سال 2006 بیش از یک میلیارد آهنگ و ویدیو از طریق فروشگاه آنلاین iTunes اپل فروخته شد. جابز با به رسمیت شناختن تغییر رو به رشد در تجارت شرکت خود، در 9 ژانویه 2007 رسماً نام شرکت را به شرکت اپل تغییر داد.

در سال 2007 با معرفی آیفون یک صفحه‌نمایش لمسی، به‌عنوان تلفن همراه باقابلیت پخش MP3 و فیلم و دسترسی به اینترنت، این شرکت از قبل نیز بیشتر معروف شد و به یک غول در عصر مخابرات و تلفن‌های همراه تبدیل شد. در اواخر همان سال، اپل iPod Touch را معرفی کرد، یک دستگاه قابل‌حمل MP3 و بازی که شامل Wi-Fi داخلی و صفحه لمسی شبیه آیفون بود. با استفاده از فروشگاه iTunes برای فروش اپل و نرم‌افزارهای کاربردی، آیفون و آی پاد لمسی به‌سرعت بیش از هر دستگاه قابل‌حمل دیگری بین مردم مشهور شدند. جابز در سال 2008 اعلام کرد که نسخه‌های بعدی آیفون و iPod Touch می‌توانند عملکرد پخش موسیقی را بهبود بخشند.

مشکلات مربوط به سرطان مدیر اپل

در سال 2003 بیماری جابز به‌نوعی از سرطان لوزالمعده تشخیص داده شد. وی درحالی‌که روش‌های جایگزین پزشکی را امتحان کرد، حدود 9 ماه جراحی را به تعویق انداخت. در سال 2004 وی تحت یک عمل جراحی ترمیمی بزرگ معروف به عمل جراحی Whipple قرار گرفت. در طی این عمل، بخشی از پانکراس، بخشی از مجرای صفراوی، کیسه صفرا و اثنی عشر برداشته شد و پس‌ازآن آنچه از لوزالمعده باقی‌مانده بود، مجرای صفراوی و روده دوباره به یکدیگر متصل می‌شد تا ترشحات دستگاه گوارش به داخل برگردد. پس از استراحتی کوتاه‌مدت، جابز به کار در اپل بازگشت.

در طول سال 2008، جابز وزن قابل‌توجهی از دست داد که گمانه‌زنی‌های قابل‌توجهی در مورد بازگشت سرطان وی ایجاد کرد. (میانگین نرخ بقا برای بیمارانی که تحت عمل جراحی Whipple قرار گرفتند در مدت 5 سال فقط 20 درصد بود.) شاید بیش از سهام هر شرکت بزرگ دیگر، سهام بازار اپل با سلامت مدیرعامل آن گره‌خورده باشد که منجر شد سرمایه‌گذاران نگران سلامتی او باشند – خصوصاً به این دلیل که کاهش وزن زیادی داشت و ظاهر بیمارگونه جابز خیلی تابلو به نظر می‌رسید. در 9 ژانویه 2009، جابز بیانیه‌ای منتشر کرد مبنی بر اینکه از عدم تعادل هورمونی که تحت معالجه قرارگرفته رنج می‌برد و به وظایف شرکتی خود ادامه خواهد داد.

سرطانی که استیو جابز را از پای درآورد

بااین‌حال کمتر از یک هفته بعد، او اعلام کرد که برای بازیابی سلامتی خود تا پایان ماه ژوئن مرخصی می‌گیرد. جابز، حداقل به‌طور موقت، خود را از ساختار شركت كنار گذاشت و موضع قبلی خود را مبنی بر اینكه سلامتی وی امری خصوصی است، از سر گرفت و از افشای جزئیات بیشتر خودداری كرد.

در ژوئن 2009 وال‌استریت ژورنال گزارش داد که جابز در آوریل قبلی پیوند کبد انجام داده است. فاش نشده است که آیا سرطان لوزالمعده که قبلاً تحت معالجه قرارگرفته بود به کبد وی سرایت کرده است یا خیر. این عمل در “تنسی” انجام شد، جایی که میانگین دوره انتظار برای پیوند کبد 48 روز بود، درحالی‌که میانگین کشوری 306 روز بود. جابز در 29 ژوئن 2009 به کار خود بازگشت و وعده خود را برای بازگشت قبل از پایان ماه ژوئن وفا کرد. در ژانویه 2011، جابز یک مرخصی پزشکی دیگر گرفت. در ماه اوت او از سمت مدیرعاملی استعفا داد؛ و پس از دو ماه درگذشت.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. پیشنهاد میکنم از دیگر مقالات سئوف نیز دیدن فرمایید

این مطلب چقدر مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز بدید

درصد رضایت 0 / 5. تعداد رای: 0

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.