هشدار گوگل درباره تغییر ظاهر سایت: این کار می‌تواند روی رتبه‌بندی تاثیر بگذارد

0
(0)

گاهی عواملی روی سئو سایت تاثیر می‌گذارند که باعث تعجب ما می‌شود. در مقاله “سئو چیست” مواردی که بسیار با سئو ارتباط نزدیکی دارند بیان شده است.

اما در این مقاله به موضوع تغییرات ظاهری سایت می‌پردازیم. آیا فکر می‌کنید تغییرات ظاهری سایت هیچ تاثیری روی سئو ندارد؟ برای درک بیشتر این موضوع تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

در یک پرسش و پاسخ مربوط به گوگل یکی از کاربران ار جان مولر سوال کرد که آیا تغییر ظاهر یک سایت می‌تواند روی رتبه سایت تاثیر بگذارد یا خیر. مولر بلافاصله و بدون هیچ ابهامی پاسخ داد. و گفت بله، این کار می‌تواند روی رتبه سایت تاثیر بگذارد.

چیزی که ممکن است برای بعضی افراد تعجب‌آور باشد این است که ساختار محتوا و URL به همان شکل باقی می‌ماند. اما ظاهر طراحی سایت می‌تواند روی عوامل رتبه‌بندی تاثیر بگذارد.

توضیحات مولر درباره علت تاثیرگذاری ظاهر طراحی سایت روی رتبه‌بندی جستجو، منطقی به نظر می‌رسد و قبل از هرگونه تغییری در ظاهر سایت باید به آن توجه کرد.

این سوالی است که پرسیده شد:

من اخیرا ظاهر بلاگم را تغییر داده‌ام و از وردپرس خارج کرده‌ام. اکنون با سایت ساز استاتیک Hugo پست‌های خود را منتشر می‌کنم.

آیا تغییر در ظاهر سایت، روی رتبه‌بندی و نتایج جستجو تاثیر می‌گذارد؟

این را در نظر داشته باشید که هیچ تغییری در محتوا و ساختار URL ها ایجاد نکرده‌ام. آنها مثل قبل هستند.

معمولا جواب کلی، “خیر” می‌باشد، یعنی تغییری در صفحه نتایج جستجو (SERPS) ایجاد نخواهد کرد. اما در واقع عوامل مهمی وجود دارند که مربوط به ظاهر جدید سایت هستند و باید در نظر گرفته شوند.

مولر پاسخ داد:

تغییر دادن ظاهرو چینش صفحات می‌تواند روی نتایج جستجوی شما تاثیر بگذارد.

این چیزی است که بعضی افراد بطور فعالانه‌ای روی آن کار می‌کنند همینطور که به سئو درون صفحه‌ای توجه دارند.

کارهایی مثل اینکه چطور عناوین را در صفحه به درستی استفاده کنیم، چطور به درستی لینک‌سازی داخلی انجام دهیم، چطور محتوای بیشتری برای خود مقاله تولید کنیم.

همه این کارها می‌توانند روی سئوی سایت تاثیرگذار باشند.

بیشتر اوقات وقتی از بیرون به ظاهر یک سایت نگاه می‌کنیم متوجه می‌شویم نیاز به تغییراتی دارد. حتی ظاهر یک سایت که بعنوان سئوپسند شناخته می‌شود نیاز به آپدیت در CSS و عناصر HTML و استایل و کاربرد آنها دارد.

جان مولر در ادامه پاسخش می‌گوید:

پس فقط به این خاطر که محتوای اولیه مثل بلاگ پست‌هایی که دارید و خود URL ها تغییر نمی‌کنند به این معنی نیست که هیچ چیز دیگری برای تغییر وجود ندارد که موتورهای جستجو را تحت تاثیر قرار دهد.

قطعا می‌تواند روی سئو تاثیر بگذارد. و این تاثیر می‌تواند خوب باشد یا بد باشد.

پس اینطور نیست که نباید هیچ تغییری روی ظاهر سایت ایجاد کنید. بلکه درصورت نیاز تغییرات را انجام دهید و سپس با دقت همه چیز را (حتی شده چند بار) بررسی کنید تا مطمئن شوید که همه چیز را درست انجام داده‌اید.

توصیه خوبی است. بروزرسانی طرح و ظاهر یک سایت می‌تواند کار ترسناکی باشد. خیلی از افراد آنرا انجام داده‌اند بدون از دست دادن رتبه سایت.

شاید به این خاطر باشد که چیزهای اضافی را حذف کرده‌اند و داده‌های ساختاریافته قالب‌بندی شده‌ای را اضافه کرده‌اند که بصورت خودکار پر می‌شوند و کارهای مشابه دیگر. برای اینکه قالب به شکلی که می‌خواهند درآید.

مثلا ریچ اسنیپت‌ها نتایجی هستند که از داده‌های ساختاریافته برگرفته می‌شوند.

هر قالبی نیاز دارد که همه تصاویر و آیکون‌هایش از نظر سایز و رنگ بهینه شود. قشنگ کردن ظاهر سایت درست مثل همان توسعه و بهبودی است که هر قالبی به آن نیاز دارد.

بروز کردن ظاهر یک سایت می‌تواند مثل شروعی دوباره باشد. با توجه به تجربیات، بهتر است با Stylesheet ها و کدهای داخلی آن آشنایی داشته باشید

. بدین ترتیب می‌توانید یک برنامه‌ریزی برای چیزهایی که می‌خواهید حذف کنید، چیزهایی که می‌خواهید نگه دارید و چیزهایی که باید تغییر کنند داشته باشید.

برای اینکه با عوامل تاثیرگذار در رتبه‌بندی نتایج در گوگل آشنا شوید پیشنهاد می‌کنیم مقاله “عوامل رتبه‌بندی موتور جستجو” را مطالعه نمایید.

این مطلب چقدر مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز بدید

درصد رضایت 0 / 5. تعداد رای: 0

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.