طرح موبایل فرندلی چیست؟

5
(1)

آیا طرح موبایل فرندلی یا ( Mobile-Friendliness ) در رتبه بندی گوگل یک عامل تاثیر گذار است؟

امروزه بیش از 60 درصد از مصرف اینترنت در سر تا سر دنیا را دستگاه‌های تلفن همراه تشکیل می‌دهند که این رقم نسبت به استفاده دسکتاپ بسیار بالاتر می‌باشد.

زمانی برای گوگل تفاوتی نداشت که اگر سایتی با گوشی های همراه سازگار نباشد و یا نتوان با یک تلفن همراه به سایتی دسترسی پیدا کرد.

از نظر گوگل، “موبایل فرندلی به عنوان یک ویژگی خوب برای گوگل است.”

با پیشرفت های تکنولوژی و افزایش گوشی های همراه، جستجوهای موبایل تنها فقط یک ویژگی خوب نبودند بلکه به یک عامل رتبه بندی تبدیل شده بود.

مطلب مرتبط: آیا ریدایرکت 301 فاکتور رتبه بندی گوگل است؟؟

سازگاری با موبایل به عنوان یک عامل رتبه بندی در طرح موبایل فرندلی

طرح موبایل فرندلی

گوگل قصد دارد که به تمام سایت‌ها این موضوع را بفهماند که صفحات و وب سایت هایی که به بهترین شکل درست شده و بهینه سازی شده‌اند، هم برای گوشی های همراه و هم برای دسکتاپ‌ها، در رتبه بتدی آن‌ها این امر بسیار مهم است که برای هر پلتفرمی قابل دسترس باشند.

صفحاتی با بهترین تجربه کاربری، زمانی که هم بر روی موبایل و هم بر روی کامپبوتربه بهترین شکل کار می‌کنند، طبق نتایجی که بدست می‌آورند در رتبه بندی های گوگل می‌توانند پیشرفت خود را مشاهده کنند.

شواهدی که نشان‌دهنده تاثیر سازگاری موبایل با سایت بر روی رتبه آن است

طرح موبایل فرندلی

تا قبل از حل شدن این مشکل برای برخی سایت ها کاربران با مشکلات زیادی روبرو می‌شدند، کندی سایت، بالا نیاوردن صفحه برای کاربران از مسئله هایی بود که باعث اذیت شدن کاربر در جستجوهای خود می‎‌شد.

گوگل با مشکل کیفیت جستجو مواجه شده بود و برخی مدیران سایت ها حتی این را نیاز نمی‌دانستند که سایت خود را برای کاربران موبایل بهینه کنند و به اصطلاح سایت را موبایل فرندلی کنند.

گوگل نمی‌توانستسایت ها یا مدیرانشان را مجبور کند که صفحات خود را برای سازگاری با تلفن های همراه بهینه کنند، از این رو دست به کار دیگری زد.

گوگل برای افراد یا وب سایت هایی که سایت خود را برای گوشی های همراه بهینه کردند پاداش هایی در نظر گرفت که در رتبه بندی سایت آن‌ها تاثیرات مثبتی بذارد.

از این رو با این کار دیگران را نیز تشویق کرد تا در این راه قدم بردارند.

مطلب پیشنهادی: گوگل دیسکاور چیست؟

فاکتورهای رتبه بندی گوگل با طرح موبایل فرندلی

گوگل در سال 2016 اعلام کرد که سیستم رتبه بندی سازگاری با موبایل یا همان طرح موبایل فرندلی را تقویت خواهد کرد.

گوگل به روز رسانی سازگاری با موبایل را برای تاثیر گذاری نتایج جستجو بر روی موبایل طراحی کرد و برای تاکید بیشتر خود بر روی این موضوع، در سال 2020 به موتور جستجوی خود شکلی جدید بخشید.

گوگل می‌خواهد یادآوری کند که همیشه کیفیت مد نظرش نیست در این بروز رسانی می‌گوید، اگر کیفیت محتوای یک صفحه بالا نباشد اما در عوض سیگنال بروز رسانی آن برای موبایل بهینه و خوب باشد می‌تواند رتبه خوبی هم داشته باشد.

همچنین اگر صفحه‌ای به صورت خیلی خوبی با چیزی که کاربر به دنبال آن است تطابق داشته باشد اما برای موبایل بهینه نشده باشد،در نتایج جستجوی موبایل رتبه بندی می ‌شود.

خلاصه آن چه برای شما شرح دادیم

موبایل فرندلی یک طرح تایید شده از سوی گوگل است و فاکتورهای سازگاری با موبایل در رتبه بندی سایت‌ها در گوگل کاملا تایید شده‌اند.

کسب و کارها و وب سایت‌ها برای به روز بودن و ماندن در رقابت باید به این موضوع توجه کنند که صفحات خود را حتما برای سازگاری با موبایل بهینه کنند، اگر سایت شما در موبایل نسبت به دسکتاپ تجربه کمتری ارائه دهد، حتما تاثیر نامطلوبی در رتبه بندی خود خواهد داشت.

این مطلب چقدر مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز بدید

درصد رضایت 5 / 5. تعداد رای: 1

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.