الگوریتم سرعت گوگل چیست و چه تاثیری بر سئو دارد؟ – Google Speed Algorithm

0
(0)

الگوریتم سرعت گوگل در 9 جولای 2018 منتشر شد و روی سرعت صفحات موبایل تمرکز داشت.

پس خطر جریمه (Hazard) این الگوریتم متوجه سایت‌هایی است که:

  • سرعت لود صفحات آنها روی دستگاه‌های موبایل پایین است.

اگر دوست دارید بدانید که چرا سرعت صفحات موبایلی برای گوگل مهم است و الگوریتم سرعت گوگل چه کار می‌کند با سئوف همراه باشید.

بروزرسانی سرعت گوگل چیست؟ Google Speed Update

این الگوریتم برای بررسی صفحات موبایلی که از نظر سرعت بسیار کند هستند ارائه شده است.

در مقاله الگوریتم موبایل گدون گوگل اشاره کردیم که در سال 2016 طبق آمار رسمی، میزان جستجوی موبایلی از جستجوی دسکتاپ پیشی گرفت. جستجوی موبایلی 51.3 درصد و جستجوی دسکتاپ 48.7 درصد کل جستجوها را تشکیل می‌دادند. پیش از آن، جستجوی دسکتاپ همیشه پیشتاز بود.

پس بنابراین باید به گوگل حق داد که برای جلب رضایت کاربران بیشتر، روی رتبه‌بندی سایت‌ها در نتایج جستجوی موبایل، حساسیت به خرج دهد. این بار گوگل روی سرعت لود این صفحات تمرکز کرده و الگوریتم سرعت را ارئه داده است.

چرا بروزرسانی الگوریتم سرعت گوگل مهم است؟

بطور کلی، سرعت سایت یا سرعت صفحه جزء فاکتورهای مهم در رتبه‌بندی سایت هستند. گوگل به هرچیزی که باعث رضایت کاربر شود توجه می‌کند. اگر لینک سایت شما در نتایج یک جستجو، برای کاربر نمایش داده شود و او روی لینک شما کلیک کند انتظار دریافت بهترین پاسخ و بهترین تجربه کاربری را از سایت شما دارد.

اگر بارگذاری صفحه وب شما بسیار کند باشد، ممکن است کاربر صفحه را ببندد یا اینکه دکمه بازگشت به نتایج گوگل (صفحات SERPs) را بزند. اگر بارگذاری یک صفحه، بیشتر از 3 ثانیه طول بکشد طبق آمار خود گوگل، کاربر سایت را می‌بندد.

این یک سیگنال تجربه کاربری است که به گوگل می‌گوید: کاربر از این صفحه رضایت نداشته است. در صورت تکرار این حالت توسط چند کاربر، گوگل دست به کار می‌شود و رتبه شما را تنزل می‌دهد تا سایت دیگری با تجربه کاربری بهتر، جایگزین شود.

از آنجایی که روند استفاده از جستجوی موبایلی رو به افزایش است و بیشتر کاربران در طول روز از موبایل و تبلت خود برای جستجوهای اینترنتی استفاده می‌کنند گوگل، Google Speed Algorithm را به این موضوع اختصاص داده است.

در مقاله چک لیست سئو 200 فاکتور مهم رتبه‌بندی که توسط گوگل اعلام شده را می‌توانید ببینید. البته در حال حاضر تعداد این فاکتورها چندین برابر شده است. از 2018 که بروزرسانی سرعت گوگل ارائه شد، سرعت صفحات وب در جستجوهای موبایلی هم بعنوان یک فاکتور رتبه‌بندی معرفی شد.

تاثیر الگوریتم سرعت گوگل بر سئو

گوگل در همان سال 2018 اعلام کرد که این الگوریتم روی تمام سایت‌ها تاثیر نخواهد گذاشت. بلکه فقط آنهایی که در دستگاه‌های موبایلی بسیار بسیار کند هستند. پس اگر یک صفحه وب در موبایل کمی کند بود، زیاد تحت تاثیر قرار نمی‌گرفت.

فراموش نکنید که سایر موارد هم جایگاه خود را دارند. به عنوان مثال اگر یک محتوای بسیار مفید و عالی دارید و رتبه خوبی گرفته‌اید، اما سرعت لود صفحه شما در موبایل پایین است گوگل، رتبه شما را به ناگهان تنزل نمی‌دهد. رفتار الگوریتم سرعت بدین شکل است. یعنی از تنزل ناگهانی و شدید رتبه خودداری می‌کند. چون به سایر فاکتورها نیز باید اهمیت داد.

در نتیجه یک محتوای عالی حتی با سرعت کم صفحه نیز می‌تواند همچنان در جایگاه‌های بالا در صفحه نتایج قرار گیرد.

اگر تاثیر غیرمستقیم این الگوریتم را بر سئوی سایت بخواهیم بیان کنیم، باید بگوییم همانطور که قبلا اشاره کردیم، سیگنال‌های تجربه کاربری مرتبط با سرعت صفحه، روی سئو تاثیر می‌گذارند.

نرخ پرش یا بانس ریت (Bounce Rate) یک سیگنال تجربه کاربری است که در سئوی سایت تاثیرگذار است.

پرش کاربر از صفحه شما علت‌های مختلفی می‌تواند داشته باشد، مثل: طراحی نامناسب، عدم ارتباط موضوع صفحه با هدف جستجو یا Search Intent و در نهایت سرعت بارگذاری صفحه.

اگر سرعت لود صفحاتتان در موبایل بسیار کند است باید حتما فکری به حال آن بکنید تا رتبه خود را از دست ندهید.

افزایش سرعت سایت و صفحه وب در دستگاه‌های موبایل

برای این کار می‌توانید کارهای مختلفی انجام دهید. چند نکته را در نظر بگیرید:

  • از سال 2017 تا کنون، زمان لود صفحات موبایلی نصف شده است.
  • اکثر افراد در موبایل خود از اینترنت 4G و 3G استفاده می‌کنند. پس اینترنت‌هایی با سرعت پایینتر را نیز در نظر بگیرید.
  • بیش از نیمی از سایت‌های موبایلی حجمی بالای 2 مگابایت دارند.

در “دوره رایگان آموزش سئو“، مقاله‌ای تحت عنوان سرعت سایت داریم که قبلا لینک آنرا در این مقاله قرار داده‌ایم. با مطالعه راهکارهایی که در آنجا اشاره شده می‌توانید سرعت سایت را هم در دسکتاپ و هم در موبایل ارتقاء دهید.

بعنوان مثال می‌توانید تصاویر سایت را فشرده‌سازی نمایید. یا اینکه ویدئوهای خود را بر روی یک سرور دیگر مانند سایت آپارات قرار دهید و فقط لینک پخش آنرا روی سایت خود بگذارید. یا اینکه بعضی بخش‌های پرحجم سایت (مانند اسلایدر) را در حالت موبایلی نمایش ندهید.

یک کار دیگر که می‌توانید برای افزایش سرعت سایت در دستگاه‌های موبایلی انجام دهید استفاده از فناوری AMP می‌باشد.

AMP چیست و چه کاربردی در سرعت سایت دارد؟

AMP یا Accelerated Moblie Pages یکی از پروژه‌های گوگل برای ارائه سریع‌تر محتوای سایت در دستگاه‌های کوچک مانند موبایل و با کمک کدهای ساده AMP HTML است. این پروژه در سال‌2015 معرفی شد.

گوگل با حذف بخش‌های اضافه سایت در صفحات AMP باعث بهبود سرعت سایت در صفحات موبایل شده است. صفحاتی که از فناوری AMP برای موبایل استفاده می‌کنند افزایش سرعت چشمگیری را تجربه می‌کنند. در واقع AMP مانند یک اپلیکیشن است که در بستر مرورگر شما اجرا می‌‌شود.

نتایج AMP برای 5 حوزه کسب و کار مختلف مقایسه شده و نتایج جالبی بدست آمده است:

جستجوهای مدیا با 87% کلمات کلیدی بیشترین میزان را در این آمار به خود اختصاص داده‌اند، حوزه سلامت، 35% آمار را دربرگرفته‌اند و سایر صنایع شامل گردشگری، تجارت الکترونیک و سرمایه‌کذاری حداقل یک صفحه AMP در نتایج جستجو داشته‌اند.

علاوه بر مواردی که در بالا توصیه شد، اگر سایت شما با سیستم مدیریت محتوای وردپرس راه‌اندازی شده است، پیشنهاد می‌کنیم مقاله “افزایش سرعت سایت وردپرسی” را نیز مطالعه بفرمایید تا اطلاعات بیشتری در جهت افزایش سرعت سایت کسب نمایید.

معیار سرعت سایت چیست؟

شاید تاکنون فکر کرده باشید که سرعت صفحات را چگونه اندازه می‌گیرند؟ سرعت صفحات وب به سه روش اندازه‌گیری می‌شود:

  • روش Fully Loaded Page که زمان بارگذاری کامل کل صفحه را نشان می‌دهد.
  • روش Time to First Byte زمانی که طول می‌کشد تا بارگذاری شروع شود.
  • روش First Meaningful Paint زمان لود آن بخش از محتوای صفحه که روی صفحه نمایش قرار دارد.

اما برای اندازه‌گیری سرعت صفحات سایت و یا سرعت کلی سایت باید از ابزارهای این حوزه استفاده کرد. بعضی از این ابزارها فقط سرعت صفحه اصلی را می‌سنجند و برای اندازه‌گیری سرعت سایر صفحات باید پول بپردازید.

اما در نظر داشته باشید که هنگام بهینه‌سازی سرعت سایت، سرعت تمام صفحات را بهبود ببخشید، نه فقط تعدادی صفحه خاص را.

ابزارهایی مانند Google PageSpeed Insights و Gtmetrix برای این کار استفاده می‌شوند. ولی ما در این مقاله به آموزش یا ارائه جزئیات بیشتر درباره ابزارهای اندازه‌گیری سرعت سایت نمی‌پردازیم.

سخن آخر

همواره کاربر برای گوگل بسیار بااهمیت بوده است و دوست ندارد کاربران خود را از دست بدهد. برای همین هم تمام الگوریتم‌های سئو گوگل در راستای ارائه بهترین و دقیقترین نتایج جستجو به کاربر و جلب رضایت او به وجود آمده‌اند. بعلت رشد استفاده از دستگاههای موبایلی، گوگل هم بخشی از توجه خود را به کاربران موبایل معطوف کرده است.

در این راستا سختگیری‌هایی برای نمایش سایت‌ها روی موبایل در نظر گرفته است. الگوریتم موبایل گوگل و سپس آپدیت سرعت گوگل و پروژه‌هایی مانند AMP یا صفحات شتابدار موبایلی از جمله اقدامات گوگل در راستای بهبود تجربه کاربری روی موبایل هستند.

برای داشتن یک سایت بهینه و کسب رتبه خوب باید سعی کنید در ابتدا محتوای خوبی تولید کنید. بعد از تولید محتوا به فاکتورهای مهم رتبه‌بندی که سرعت نیز یکی از آنهاست بپردازید و سایت خود را برای آنها بهینه کنید.

سپاس از توجه شما

این مطلب چقدر مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز بدید

درصد رضایت 0 / 5. تعداد رای: 0

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.