عکس چه تاثیری در سئو سایت دارد؟ آموزش سئو تصاویر [راهنمای جامع]

0
(0)

منظور از سئو تصاویر چیست؟ همانطور که متن محتوا را برای موتورهای جستجو بهینه می‌کنیم باید بهینه سازی را برای تصاویر و عکس های سایت نیز انجام دهیم. منظور از بهینه سازی تصاویر، انجام اقداماتی است که با رعایت اصول و استانداردهای سئو همراه است. بهینه سازی تصاویر هم باعث رتبه گرفتن و دیده شدن تصاویر در نتایج جستجوی تصویری و هم باعث بهبود رتبه سایت در صفحات نتایج جستجو می‌شود. یکی از مهمترین تاثیرات بهینه سازی تصاویر سایت، بهبود سرعت وب‌سایت است. در این مقاله جزئیات بیشتری از مزایای بهینه سازی تصاویر سایت ارائه خواهیم کرد. همچنین اقدامات لازم برای سئو عکس را بیان می‌کنیم.

این مقاله جذاب از پایگاه خبری – آموزشی سئوف را از دست ندهید.

سئو تصاویر سایت چیست و چه سودی دارد؟

فرقی نمی‌کند یک نویسنده بلاگ باشید یا نویسنده یک روزنامه یا مجله آنلاین. ممکن است هنگام نوشتن مقاله جدید از خود بپرسید: “آیا این مقاله نیاز به عکس دارد؟”. خوب جواب همیشه مثبت است. تصاویر روحبخش مقالات هستند و به آنها نشاط می‌بخشند. وجود تصاویر مناسب در یک محتوا بسیار مهم است. قرار دادن تصاویر داخل متن در جاهای مناسب باعث می‌شود مطالب مرتب و تفکیک شده به نظر برسند. همچنین به خواننده کمک می‌کند تا اندکی چشم از متن بردارد و تصاویر مرتبط با آن متن را بررسی کند. بدین ترتیب مطالب را راحتتر درک خواهد کرد.

آخرین تصویری که در سایتتان آپلود کردید را به یاد بیاورید. احتماالا از سایت‌هایی که تصویر ارائه می‌دهند یک عکس برداشته‌اید. سپس آنرا در سایت خود بارگذاری کرده و در صفحه مربوطه قرار داده‌اید.

خوب مثل این است که یک توپ بزرگ بولینگ را به سایت خود اضافه کرده باشید. سرعت لود سایت شما پایین می‌آید و موتورهای جستجو نمی‌توانند تصاویر شما را بدون داشتن متن جایگزین بخوانند.

پس باید این پروسه را تغییر دهید. اگر تصاویر داخل سایت را بهینه نکنید مثل این است که یکی از امکانات ارزشمند سئو را هدر داده‌اید.

سئو عکس یا بهینه‌سازی تصاویر امتیازاتی را به ما می‌دهد. از جمله: تجربه کاربری بهتر، افزایش سرعت لود صفحات سایت، و فرصت‌های بیشتر در گرفتن رتبه بالاتر در نتایج جستجو.

در ادامه نکاتی را برای سئو تصاویر بیان می‌کنیم.

چرا سئو تصاویر مهم است؟

سئو عکس در بحث بهینه سازی سایت مهم است. به چند دلیل:

سئو عکس کمک می‌کند تا عکس‌های سایت در نتایج جستجو رتبه بگیرند. می‌دانید که بسیاری از کاربران هنگام جستجو به بخش images در نتایج جستجو مراجعه می‌کنند و به دنبال تصاویر مورد نظر خود می‌گردند. خوب اگر تصاویری از محتواهای شما در آنجا حضور داشته باشد ممکن است باعث کلیک یا بازدید از سایت شود. بدین ترتیب گوگل متوجه خواهد شد که آن تصویر و محتوا برای کاربر جالب بوده و یک امتیاز برای سئو سایت شما در نظر می‌گیرد.

علاوه بر این موضوع، خوب متن یا هر نوع محتوایی که عکس‌ها را در آن قرار می‌دهیم نیاز به بهینه سازی دارد. با بهینه سازی مطالب، ما به گوگل کمک می‌کنیم موضوع ما را درک کند. و به کاربر کمک می‌کنیم بیشترین استفاده را از آن محتوا داشته باشد. تصاویر بخشی از محتوا هستند که می‌توان با بهینه کردن آنها تاثیر زیادی روی سئو صفحه گذاشت. چرا؟

چون تصاویر بیانگر بخشی از موضوع و اطلاعات ما هستند. سئو عکس باعث می‌شود گوگل متوجه موضوع آن عکس شود و آنرا برای نتایج جستجوهای مرتبط کاربران نمایش دهد. همچنین گوگل بدین ترتیب موضوع محتوا را نیز بهتر درک می‌کند و میزان مرتبط بودن آن با جستجوهای کاربران را نیز تخمین می‌زند.

علاوه بر همه مواردی که گفته شد بهینه سازی تصاویر سایت از نظر حجم و اندازه نیز باعث بهبود سرعت سایت می‌شود. سرعت سایت هم یکی از عواملی است که روی رتبه سایت تاثیر می‌گذارد.

آموزش سئو تصاویر قدم به قدم

سئو سایت چیست؟ فرایند بهینه سازی سایت که شامل اقدامات کوچک و بزرگی است که در کنار هم منجر به بهبود و ارتقاء رتبه صفحات سایت می‌شود. سئو تصاویر نیز جزء اقداماتی است که در سئو سایت انجام می‌پذیرد. اگر روی تصاویر سایت خود بهینه سازی و اقدامات سئو انجام ندهید مثل این است که یک بخش مهم از سئو سایت را نادیده گرفته باشید.

در ادامه اقدامات مهم جهت سئو عکس را برای شما تشریح خواهیم کرد.

1- انتخاب فرمت مناسب جهت سئو عکس

فرمت PNG و JPEG رایج‌ترین فرمت‌های تصاویر هستند. باید فرمت مناسب را برای تصاویر سایت خود انتخاب کنید. PNG معمولا بهترین نوع برای استفاده معمول و روزانه است. اما برای تصاویری که توسط یک عکاس واقعی گرفته شده‌اند، بزرگتر هستند و بیشتر به چشم می‌آیند فرمت JPEG بهتر است.

فرمت مناسب برای سئو تصاویر
آموزش سئو عکس – انتخاب فرمت مناسب جه بهینه سازی تصاویر سایت

PNG: کیفیت بهتری ارائه می‌دهد اما با اندازه فایل بزرگتری همراه است.

JPEG: ممکن است کیفیت تصویر را از دست دهید. اما می‌توانید سطح کیفیت را تنظیم کنید تا یک حد بهینه را پیدا کنید و به یک تعادل برسید.

WebP: تنها فرمتی که هم در مرورگر فایرفاکس و هم در مرورگر کروم پشتیبانی می‌شود. هنگام استفاده از آن و در فشرده‌سازی از حالت Lossless یا Lossy استفاده کنید.

2- فشرده سازی مهمترین بخش بهینه سازی عکس برای وب سایت

بدتر از سایتی که در آن تصاویر فشرده نشده آپلود کرده باشند وجود ندارد. طبق آمار چیزی حدود 21 درصد وزن یک سایت را تصاویر آن تشکیل می‌دهد.

به همین دلیل است که به شدت توصیه می‌کنیم قبل از آپلود تصاویر آنها را فشرده سازی کنید. این کار را می‌توان به کمک برنامه‌ای مانند فتوشاپ انجام داد. ابزار TinyPNG نیز برای این کار مناسب است. این ابزار یک افزونه وردپرسی هم دارد که می‌توانید از آن استفاده کنید.

برای اینکه تاثیر تصاویر خود را در سرعت سایت خود ببینید می‌توانید از ابزار PageSpeed Insight استفاده کنید.

افزونه WP Smush نیز بسیار محبوب است و حجم تصویر را بدون تقلیل کیفیت آن پایین می‌آورد. هر افزونه‌ای که استفاده می‌کنید باید مطمئن شوید که عکس‌ها را در خارج از سایت روی سرور خودشان فشرده می‌کند. این باعث می‌شود بارگذاری کمتری در سایت شما انجام شود.

می‌توانید یک قدم جلوتر بروید و از یک CDN تصاویر استفاده کنید. که دستگاه را تشخیص می‌‌دهد و قبل از انتقال تصویر آنرا فشرده می‌کند.

فشرده سازی و سئو عکس
انتخاب یک فرمت مناسب، استفاده از یک CDN و فشرده سازی عکس از نکات بهینه سازی تصاویر سایت هستند.

اگر سرعت لود سایت پایین باشد تجربه کاربری بدی ارائه می‌دهد، در نتیجه کاربر ممکن است از سایت خارج شود.

خارج شدن کاربر از سایت به گوگل می‌گوید که این سایت مورد علاقه کاربر نبود و رتبه سایت را کاهش بده. در نتیجه اگر سرعت سایت پایین باشد روی سئو و رتبه تاثیر منفی می‌گذارد. و بخش زیادی از سرعت سایت به حجم تصاویر و بهینه بودن حجم آنها بستگی دارد. به همین دلیل فشرده‌سازی عکس‌های سایت جزء الزامات سئو می‌باشد.

3- تولید عکس‌ها و تصاویر منحصر به فرد

اگر سایت خود را با عکس‌های موجود در وب پر کنید، غیراورجینال و فیک به نظر خواهید رسید.

بسیاری از سایت‌ها پر از عکس‌های دست دوم سایر سایت‌ها هستند. یک سایت مشارکتی را در نظر بگیرید، یا یک سیستم مشاوره، یا هر بیزینسی که با مشتری در ارتباط است. همه این سایت‌ها تصاویر استوک از یک بیزینس من را به کار می‌برند که در حال لبخند زدن است. حتما شما هم یکی از چنین تصاویری را دیده‌اید.

با اینکه ممکن است حتی به شکلی عالی تصاویر خود را بهینه کنید، باز هم نمی‌توانند به اندازه یک تصویر باکیفیت و اورجینال تاثیر مثبت روی سئو بگذارند.

هرچه عکس‌های اورجینال بیشتری داشته باشید، تجربه بهتری به کاربر می‌دهید و احتمال داشتن رتبه بالاتری را در نتایج جستجوهای مربوط به سایتتان خواهید داشت.

در نظر داشته باشید که تصاویر بزرگتر بیشتر در گوگل به چشم می‌آیند و بولد می‌شوند. گوگل توصیه کرده که تصاویر بزرگ را به پهنای حداقل 1200 پیکسل تنظیم کنید. و در تنظیمات نیز max-image-preview را روی large قرار دهید یا اینکه AMP را روی آن فعال کنید. این کارها را روی لوگوی خود انجام دهید.

4- نام فایل عکس را تغییر دهید

وقتی صحبت از بهینه سازی تصاویر سایت می‌شود، ایجاد نام فایل توصیفی با استفاده از کلمات کلیدی کاملا ضروری است. نام فایل به گوگل و سایر موتورهای جستجو درباره موضوع آن فایل عکس و مرتبط بودن آن با موضوع صفحه اطلاعاتی می‌دهد.

بهینه نکردن نام فایل تصویر مثل این است که اصلا آن تصویر وجود ندارد یا معنایی ندارد. معمولا نام فایل‌های عکس چیزی مثل “IMG_722019” یا مشابه آن هستند. و این برای گوگل بی معنی است. نام فایل‌های تصویری خود را به گونه‌ای تغییر دهید که موتورهای جستجو تصویر شما را درک کنند و ارزشی بر سئو سایتتان بیفزایند.

سئو تصاویر و تغییر نام عکس
در سئو عکس بهتر است نام فایل خام ان عکس را تغییر دهیم و یک توضیح برای ان قرار دهیم.

مثلا تصویر یک تکه شکلات را می‌توان با نام فایل “شکلات” دخیره کرد. اما اگر شما یک فروشگاه شکلات داشته باشید آیا این روش مناسبی است؟ شاید بخواهید هر تصویر را با نام‌های “شکلات 1” و “شکلات 2” و غیره ذخیره کنید. اما این هم روش درستی نیست. ترجیح این است که توصیفی برای آن شکلات نوشته شود. مثلا “شکلات تلخ 200 گرمی” مناسبتر است. این نامگذاری هم به موتور جستجو و هم به کاربران در درک محتوای تصویری شما کمک می‌کند.

5 – نوشتن متن جایگزین (Alt Text) سئوپسند برای تصاویر

تگ‌های Alt متونی هستند که زمانیکه یک مرورگر نمی‌تواند به درستی یک تصویر را لود کند جایگزین آن تصویر می‌شوند. این مشخصه برای این به کار می‌رود که محتوای یک فایل عکس را برای کاربر توصیف کند.

وقتی یک تصویر بارگذاری نمی‌شود، یک باکس مستطیلی در ابعاد تصویر نمایش داده می‌شود که توضیحات جایگزین یا ALT در گوشه سمت چپ بالای آن قرار دارد. باید این متن جایگزین را طوری بنویسید که مرتبط با موضوع تصویر باشد و آنرا به نتایج جستجو مرتبط کند.

نوشتن متن جایگزین جهت سئو عکس
نوشتن متن جایگزین جهت بهینه سازی تصویر

توجه کردن به تگ‌های Alt برای کلیت استراتژی سئو داخلی یا درون صفحه On-Page SEO مفید است. باید مطمئن شوید که همه نواحی بهینه شده محتوا در جایگاه خود بدرستی قرار دارند. اما در مورد تصویر اگر تصویر به هر علتی لود نشود، کاربران خواهند دید که این تصویر چه چیزی بوده است. حتی با اینکه لود نشده با توجه به متن جایگزین می‌توان فهمید عکس درباره چه چیزی است.

بعلاوه، خود گوگل هم بر اهمیت متن جایگزین تاکید کرده است. این متن اطلاعاتی درباره تصویر به گوگل می‌دهد و به گوگل کمک می‌کند تا بهترین تصویر را بعنوان نتایج جستجوی کاربر به او نمایش دهد. اگر هم عکس را بخواهید به جایی لینک بدهید متن جایگزین می‌تواند بهترین متن پیوند را ایجاد کند.

استفاده از کلمات کلیدی در نام فایل عکس یا در توضیحات جایگزین باعث می‌شود گوگل موضوع تصاویر را نیز متوجه شود.

6- توضیحات متا و عنوان صفحه را بدرستی بنویسید

گوگل همچنین گفته که از عناوین صفحات و توضیحات متا بعنوان بخشی از الگوریتم جستجوی تصاویر استفاده می‌کند.

همه فاکتورهای سئو داخلی مثل توضیحات متا، تگ‌های هدر، داده های ساختاریافته و غیره برای رتبه دادن به تصاویر شما در نتایج گوگل به کار می‌روند.

با بهینه کردن آنها نه تنها به رتبه گرفتن متن و کل محتوا بلکه به سئو عکس و رتبه گرفتن تصاویر نیز کمک کرده‌اید.

7- استفاده از افزونه‌های بهینه سازی عکس برای وب سایت

افزونه‌هایی وجود دارند که به بهینه سازی تصاویر سایت کمک می‌کنند. با کمک آنها می‌توانید عکس‌های سایت خود را بهینه کنید. مثلا افزونه بسیار پرطرفدار WP_smush pro یک افزونه برای فشرده کردن تصاویر است که قبلا هم به آن اشاره کردیم. افزونه EWWW Image Optimizer نیز یک نمونه دیگر برای فشرده کردن تصاویر است.

فشرده کردن تصاویر باعث می‌شود بدون افت کیفیت، حجم آنها کاهش یابد. حافظه هاست سایت سنگین نمی‌شود و سرعت سایت کند نمی‌شود.

یک کار دیگر که در قبال عکس‌های سایت می‌توان انجام داد اعمال Lazy Load می‌باشد. به آن لود تنبل نیز می‌گویند. لود تنبل یعنی چه؟ وقتی کاربر وارد یک صفحه می‌شود ممکن است نیاز به اسکرول کردن داشته باشد و حتی ممکن است صفحه بسیار طولانی باشد. خوب لود کردن تمام این صفحه حتما زمان زیادی نیاز دارد و باعث کندی سایت می‌شود.

اما اگر قابلیت لود تنبل فعال باشد فقط بخشی از صفحه که دیده می‌شود لود می‌شود. بدین ترتیب سرعت لود بیشتر می‌شود یعنی زمان کمی برای لود آن بخش از صفحه نیاز است. هر وقت کاربر شروع به اسکرول می‌کند همان مقدار از صفحه که پیش روی نگاه اوست لود می‌شود. این قابلیت را می‌توان با افزونه BJ Lazy Load پیاده کرد.

افزونه های دیگری نیز برای این کار وجود دارد. مثل: a3 Lazy Load یا Rocket Lazy Load.

8- استفاده از متن و توضیحات مناسب داخل تصویر

گاهی تصاویری که استفاده می‌کنیم ضرورت پایینی دارد و اندکی به درک بهتر محتوا کمک می‌کند. اما گاهی درک محتوا بدون تصاویر بسیار دشوار است. که این ضرورت استفاده از تصاویر را افزایش می‌دهد. در هر صورت تصاویری که داخل متن قرار می‌دهید باید مرتبط با موضوع مورد بحث در آن پاراگراف یا آن بخش باشد. همچنین در صورت امکان باید توضیحات مناسبی را داخل تصویر قرار دهید. تصویر زیر را ببینید:

سئو عکس و پاندا /پنگوئن گوگل
مقایسه دو الگوریتم پاندا و پنگوئن گوگل در تصویر با استفاده از توضیحات متنی – کمک به سئو عکس

این به درک محتوا بسیار کمک می‌کند. این کار باعث بهبود تجربه کاربری می‌شود. می‌دانید که تجربه کاربری بهتر برابر است با بهبود رتبه صفحه.

اما چرا این مساله مهم است؟ چون ممکن است کاربر فقط چرخی داخل صفحه بزند و تصاویر را ببیند. ممکن است فرصت خواندن مطالب را نداشته باشد. اما تصاویر به او کمک می‌کنند چکیده مطلب را متوجه شود و تصمیم بگیرد که آیا این مطلب مهم است و ارزش خواندن دارد یا نه.

خلاصه سازی مطالب مقاله داخل تصاویر (مانند اینفوگرافی) هم بسیار در بهبود تجربه کاربری و افزایش زمان ماندگاری کاربر موثر است. چرا که به کاربر کمک می‌کند در زمان کمتری چکیده بخش‌های مهم مقاله را بفهمد. در تمام این موارد سئو عکس و رعایت نکات سئو درتصاویر بکار رفته شده بسیار مهم است.

جمع بندی

استفاده از عکس و تصویر در سئو سایت بسیار مهم است. زیرا هم به کاربر و هم به گوگل در درک بهتر موضوع سایت کمک می‌کند. اما سئو عکس و بهینه سازی تصاویر سایت حتما باید انجام بپذیرد. وقتی عکسی را بصورت خام داخل محتوا قرار می‌دهیم ممکن است تاثیر مثبتی روی جذابیت مقاله نداشته باشد. اما رعایت نکات بهینه سازی عکس برای وب سایت این جذابیت را ایجاد می‌کند.

بهینه سازی تصاویر سایت از نظر اندازه و حجم (بدون افت کیفیت) سرعت لود را بهبود می‌بخشد. استفاده از متن توضیحی مناسب برای کاربر جذاب است. خلاصه سازی اطلاعات ذکر شده متن در داخل تصویر برای کاربر جذاب و کاربردی است. به همین دلیل کاربر را داخل صفحه نگه می‌دارد و دوئل تایم را افزایش می‌دهد.

در این مقاله آموزش سئو تصاویر در قالب چند گام ارائه شد. تصاویر جزء جدایی ناپذیر سایت و محتوای سایت است. پس حتما روی تک تک نکات گفته شده وقت بگذارید تا تصاویری بهینه در سایت خود داشته باشید. بدین ترتیب تاثیر آنرا بعد از مدتی روی سئو و رتبه کلی سایت خواهید دید.

سایر آموزش‌های مربوط به وب و سئو در seof را از دست ندهید!

این مطلب چقدر مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز بدید

درصد رضایت 0 / 5. تعداد رای: 0

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.