حذف شدن سایت از گوگل – دلایل – راه حل تست شده

5
(2)

علت حذف شدن سایت از گوگل چیست؟

اگر برای شما هم چنین اتفاقی افتاده است که وب سایت شما به طور ناگهانی از نتایج موتور جستجو گوگل حذف شده است نگران نباشید این مشکل برای یکی از کارفرمایان ماهم اتفاق افتاده بود که آن را حل کردیم و نتیجه را هم با شما به اشتراک می‌گذاریم.

توجه داشته باشید صحبت ما کاهش رتبه سایت نیست، بلکه ناپدید شدن ناگهانی وب سایت از نتایج SERP یا همان گوگل است.

1 حذف شدن سایت از نتایج گوگل – دلایل:

دلایل مختلفی برای ناپدید شدن سایت از نتایج گوگل وجود دارد که همگی را بررسی می‌کنیم، بهتر است تمامی دلایل را بررسی نمایید:

1.1 جریمه شدن توسط گوگل

بهتر از همه مدیر سایت می‌داند که آیا جریمه شده یا خیر، یعنی آیا اخیراً اقدامی انجام داده که احتمال پنالتی شدن وب سایت را افزایش داده باشد.

بهرحال اگر وب سایت شما توسط گوگل جریمه شده باشد از طریق گوگل سرچ کنسول و تب Manual Actions می‌توانید به این موضوع پی‌ببرید. اگر پیامی مانند زیر مشاهده کردید، یعنی اینکه شما جریمه نشده اید.

پنالتی شدن سایت توسط گوگل

1.2 مشکلات امنیتی Security Issues

حذف شدن سایت از نتایج جستجو ممکن است به دلیل مشکلات امنیتی باشد. اگر وب سایت شما دارای مشکلات امنیتی باشد، مثلاً هک شده باشد از طرف گوگل پیام مربوطه را دریافت خواهید کرد. تب مشکلات امنیتی را در تصویر بالا مشاهده نمایید.

منظور از مشکلات امنیتی، وجود کدهای مخرب، فیشینگ و غیره است.

راه حل: جریمه معمولا به دلایلی مانند استفاده از لینک‌های اسپم، حذف محتوا و یا هک شدن اتفاق می‌افتد و به محض رسیدگی به هر گونه از این موارد، گوگل به سرعت جرایم شما را حذف خواهد کرد.

1.3 حذف شدن سایت در نتایج به دلیل بستن دسترسی گوگل

اگر به صورت عمدی و یا غیر عمد دسترسی ربات‌ها و کراولر‌های گوگل به وب سایت خود را بسته باشید، سایت شما خیلی سریع از نتایج گوگل حذف می‌شود. یعنی شما به گوگل اعلام کرده‌اید اجازه نشان دادن وب سایت من را ندارید.

فعلا دنبال قاتل بروسلی نگردید: قبل از هر اقدامی خیلی ساده بررسی کنید که آیا دسترسی ربات‌ها گوگل‌های گوگل را بسته اید، که اگر خیر پس کلا مشکل شما مربوط به ربات‌های گوگل نیست.

برای این منظور وارد گوگل سرچ کنسول بشید و چندتا از لینک‌هایی که اخیر ناپدید شدند رو در ابزار Url Inspection وارد کنید، اگر در جواب دیدید که لینک های شما ایندکس شده‌اند، یعنی دسترسی گوگل به وب سایت شما بسته نشده و دلیل حذف سایت شما مربوط به بلاک شدن کراولر و ربات های نیست.

اما اگر دیدید که صفحات شما ایندکس نیستند (درحالیکه قبلا بوده‌اند) پس به طور قطع دسترسی گول به سایت شما دچار مشکل شده است.

1.4 دسترسی گوگل به وب سایت چگونه بلاک می‌شود

از طریق فایل Robot.txt: در این فایل دنبال disallow بگردید و بررسی کنید ربات گوگل را از دسترسی به چه مسیرهایی منع کرده‌اید. همچنین میتوانید از طریق لینک بررسی Robot.txt صحت فایل خود را چک کنید.

از طریق خود صفحات: اگر از افزونه‌های مانند Yoast استفاده می‌کنید، این امکان وجود دارد که در در تنظیمات این افزونه و یا در داخل خود صفحات دسترسی کراولر‌ها را ببندید.

از طریق افزونه‌ها: اگر وب سایت شما وردپرسی است، تداخل افزونه‌ای و یا تنظیمات اشتباه ممکن است منجر به بسته شدن دسترسی گوگل به وب سایت شما، یا تغییر اجازه دسترسی Permission به فایل‌های وب سایت گردد (این مشکل برای ما به وجود آمده بود که در پایین توضیح داده شده است).

1.5 تغییر Permission های فایل و فولدرهای سایت

دلیل حذف شدن سایت کارفرمای ما تغییر Permission های صفحات و فولدرهای وب سایت بود. طی بررسی که انجام دادیم متوجه شدیم کارفرما به منظور افزایش امنیت اقدام به نصب افزونه ای از مخزن وردپرس نموده است که این افزونه Permission های فایل‌ها را تغییر داده بود و ربات‌های گوگل قادر به خواندن آن‌ها نبودند و خطای 403 در سرچ کنسول هم این موضوع را تایید می‌کرد.

برای فهمین این موضوع در گوگل سرچ کنسول وارد Pages شوید و خطاهای مربوطه رو بررسی کنید.

1.6 حذف سایت از نتایج به دلیل استفاده از سئو کلاه سیاه

تکنیک‌های سئو کلاه سیاه یکی از میانبرهای خطرناک سوکاران برای بهبود سئو وب سایت است، که اگر گوگل متوجه شود به راحتی شما را از صفحات نتایج حذف می‌کند. همانطور که گوگل اعلام کرده تکنیک‌های سئو کلاه سیاه خلاف قوانین و مقررات گوگل است، پس انتظار نداشته باشید از شما تقدیر کند. برخی از این تکنیک‌ها:

1.7 محتوای تکراری Duplicate Content

یکی دیر از دلایلی که ممکن است سایت شما را از گوگل حذف کند وجود محتواهای تکراری است. البته این مورد خیلی قوی نیست. اما اگر برخی از مطالب یا صفحات شما از صفحه نتایج ناپدید شده باشند ممکن است به دلیل وجود محتوای تگراری در آن زمینه باشد

2 راه‌ حل رفع ناپدید شدن سایت از گوگل

خب نگران نباشید، اگر مشکل را پیدا کرده باشید به احتمال فراوان در یکی از دسته‌های زیر قرار دارید:

بسته شدن دسترسی گوگل: اگر از طریق فایل Robots.txt دایرکتیو Disallow را تصحیح کنید و دوباره درخواست ایندکس بدهید.

از طریق نوایندکس شدن: درخواست اینکدس مجدد بدید و در سرچ کنسول پیگیری کنید که صفحات ایندکس شده‌اند.

جریمه گوگل و مشکلات امنیتی: اگر گوگل شما را پنالتی یا جریمه نموده باشد که در بالا توضیح دادیم چگونه بفهمید، در این مواقع خود گوگل با استفاده از دستورالعمل‌های راه حل را به شما اعلام می‌کند.

تغییر اجازه های دستری: بر اساس دستورالعمل‌های اجازه‌های دسترسی اقدام کنید.

3 آیا پس از رفع مشکلات وب سایت به جایگاه قبلی بر می‌گردد

یکی از نگرانی های بسیار جدی افراد این است که وب سایتی که به صورت ناگهانی از صفحه نتایج ناپدید شده، در صورت رفع مشکلات، آیا به رتبه و جایگاه قبلی بر‌می‌گردد، جواب بله است، مگر اینکه در یک بازه طولانی قادر به حل مشکل نباشید. اما اگر بتوانید در ظرف چند روز مشکل رو حل کنید به جایگاه قبلی خود بر میگردید

این مطلب چقدر مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز بدید

درصد رضایت 5 / 5. تعداد رای: 2

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.