افزونه یواست سئو چیست و چه کاربردی دارد؟ معرفی و آموزش افزونه Yoast SEO

0
(0)

افزونه یواست سئو چیست؟ – یکی از ابزارهای مفید برای سئو سایت‌های وردپرسی افزونه یوست سئو می‌باشد. این افزونه در بهینه‌سازی محتوا به شما کمک می‌کند. همچنین اقداماتی که برای بهبود سئو سایت مهم هستند را برای شما راحت‌تر می‌کند. با آموزش افزونه Yoast SEO قصد داریم استفاده از این ابزار محبوب را ببرای شما راحتتر کنیم. این مقاله جزء مقالات دوره رایگان آموزش سئو می‌باشد که بصورت فصل‌بندی‌شده روی سایت قرار گرفته است. در این مقاله می‌خواهیم بدانیم کاربرد افزونه Yoast SEO چیست و ویژگی‌های خوب و بد آنرا بشناسیم.

افزونه یواست سئو چیست؟

یواست سئو چیست؟ سیستم مدیریت محتوای وردپرس تعداد زیادی افزونه ارائه کرده است. این افزونه‌ها برای کاربردهای مختلف بهینه شده‌اند و تعداد آنها بسیار زیاد است. ممکن است برای یک کاربرد خاص چند ده افزونه و یا بیش از صد افزونه بتوان پیدا کرد. برای کمک به سئو سایت نیز افزونه‌هایی طراحی شده که معروفترین آنها یوست سئو می‌باشد. Yoast SEO یک افزونه محبوب وردپرسی است که برای کمک به وبمسترها در جهت بهینه‌سازی سایت‌های وردپرسی برای موتورهای جستجو طراحی شده است.

برای اینکه در کار با این افزونه راحت باشید اول باید بدانید ویژگی‌های یواست سئو چیست. ما این ویژگی‌ها را در ادامه برای شما بیان خواهیم کرد. همچنین با آموزش افزونه Yoast SEO نحوه استفاده از این ویژگی‌ها را نیز خواهیم گفت.

آموزش افزونه Yoast SEO – ویژگی‌ها و کاربردهای یواست سئو چیست؟

ویژگی‌های کلیدی افزونه یواست سئو چیست؟ افزونه‌های وردپرسی زیادی برای سئو سایت طراحی شده‌اند. اما یوست سئو (Yoast Seo) بین آنها محبوب‌ترین است. این افزونه ویژگی‌ها و قابلیت‌هایی دارد که باعث محبوبیت و تمایز آن شده است. با هم این ویژگی‌ها را بررسی می‌کنیم و نحوه استفاده از هرکدام را بیان می‌کنیم.

افزونه یوست دو چراغ دارد که هرکدام شامل رنگ‌ها قرمز، نارنجی و سبز می‌باشد. قرمز نامطلوب بودن و سبز مطلوب بودن و نارنجی حد متوسط را نشان می‌دهد. در آموزش افزونه Yoast SEO همچنین خواهیم گفت که هر چراغ متعلق به چه بخشی است. هرچه سعی کنیم محتوای بهینه‌تری ارائه دهیم رنگ چراغ‌ها نیز بیشتر به سمت سبز خواهد رفت.

خوب حال ببینیم کاربردها و ویژگی‌های افزونه یواست سئو چیست.

بهینه‌سازی پست و صفحه

این ویژگی، بخش اساسی افزونه Yoast Seo می‌باشد.

یوست باعث راحتی در نوشتن تگ‌های عنوان و توضیحات در پست‌ها و صفحات وردپرس می‌شود:

آموزش افزونه yoast seo
آموزش افزونه yoast seo – راحتی در نوشتن تگ‌های عنوان و توضیحات با کمک یواست

پیش نمایش در گوگل

در این بخش پیش نمایش لینک سایت شما در صفحات نتایج جستجوی گوگل نمایش داده می‌شود که به آن پیش‌نمایش قطعه یا Snippet Preview می‌گویند. یعنی می‌توانید ظاهر لینکی که در صفحه نتایج نمایش داده می‌شود را تغییر دهید. توضیحات متا اضافه کنید، نامک و عنوان را تغییر دهید و …. . توضیحات متا بسیار مهم است. ظاهر لینک مهم است. سعی کنید این بخش را حتما ویرایش کنید. چون روی نرخ کلیک شما تاثیر خواهد داشت.

Snippet preview در یواست سئو چیست
آموزش افزونه Yoast SEO – بخش Snippet Preview در افزونه Yoast SEO

در واقع، قالب‌های زیادی در وردپرس به شما این امکان را می‌دهند که عناوین و توضیحات متا را در ویرایشگر پست یا صفحه خود بنویسید.

اما نکته قشنگ یوست این است که همه اطلاعات متا، حتی زمانیکه تصمیم به عوض کردن قالب می‌گیرید، صحیح و سالم می‌مانند و تغییری روی آنها ایجاد نمی‌شود.

مشکلات

یوست مشکلات مربوط به سئو را که پیدا می‌کند داخل داشبورد وردپرس برای شما نمایش می‌دهد.

آموزش افزونه yoast seo
آموزش یواست سئو – داشبورد افزونه یواست سئو در وردپرس

همانطور که در تصویر بالا می‌بینید، یوست هیچ مشکلی در رابطه با سئو (Seo Issues) در سایت پیدا نکرده است.

اما به هر مساله‌ای که برخورد کند به شما گزارش ارائه می‌دهد.

پیش‌نمایش‌های شبکه‌های اجتماعی (Social Cards)

تنظیم شمایل‌هایی برای رسانه‌های اجتماعی ممکن است بسیار دشوار باشد.

با همه اینها، وقتی صحبت از محدودیت کاراکتر و سایز تصویر می‌شود، هر شبکه اجتماعی (مانند توئیتر و فیسبوک) قوانین و خواسته‌های خود را دارد.

وارد بخش Yoast Social Cards شوید.

این ویژگی به شما اجازه می‌دهد که پیش‌نمایش‌های شبکه‌های اجتماعی داخل ویرایشگر وردپرس خود درست کنید. این کارت‌ها در واقع شکلی از نمایش مختصر یک پست در شبکه اجتماعی هستند که می‌توان برای اشتراک گذاری پست در شبکه‌های اجتماعی از آنها استفاده کرد.

پیش‌نمایش پست در شبکه اجتماعی
منظور از پیش‌نمایش پست در شبکه‌های اجتماعی در یواست سئو چیست؟

از این امکان در بعضی سایت‌ها برای ساخت Social Cardها استفاده می‌شود. و معمولا باعث زیبایی محتوایی که افراد از آن سایت‌ها در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارند می‌شود.

پیشنمایش توئیتر در یواست سئو چیست
آموزش یواست سئو – ظاهر یک پست سایت که در توئیتر منتشر شده

و اگر افزونه یواست سئو خود را به نسخه پولی ارتقا دهید، می‌توانید حتی قبل از به اشتراک‌گذاشتن محتوایتان توسط افراد در شبکه‌های اجتماعی، پیش‌نمایشی از آنرا ببینید.

آموزش افزونه yoast seo
آموزش یواست سئو – امکان دیدن پیش‌نمایش لینک سایت قبل از انتشار در شبکه‌های اجتماعی به کمک افزونه Yoast SEO

بهینه‌سازی محتوا

این ویژگی که کاربرد اصلی افزونه یوست محسوب می‌شود، خود به چند بخش مختلف تقسیم می‌شود:

خوانایی (Readability)

این بخش در سطح خواندن محتوا به شما کمک می‌کند (و نکاتی را به شما ارائه می‌دهد که بتوانید نوشتن خود را تقویت کنید). مثلا اگر ما محتوایی بنویسیم که پاراگراف‌های طولانی دارد کاربر از خواندن آن خسته خواهد شد. خوانایی محتوا شامل مسائلی می‌شود که باعث می‌شود کاربر راحتتر بتواند مطلب را مطالعه و درک کند. جملات کوتاه و قابل فهم و روان، پاراگراف‌های کوتاه، تفکیک مطلب به بخش‌های مختلف با تیتر های مختلف، همه اینها به افزایش خوانایی مطلب کمک می‌کند.

بخش خوانایی در افزونه یوست سئو نیز این موارد را به ما یادآوری می‌کند. یکی از چراغ‌های یوست مربوط به بخش خوانایی است. در کنار خوانایی یک علامت فلش مانند وجود دارد که کلیک آن باعث باز شدن نوار و نمایش جزئیات بیشتر می‌شود. اگر ایرادی از نظر خوانایی در محتوا وجود داشته باشد در این بخش به شما نمایش داده خواهد شد.

مثلا ایرادهایی که خیلی بزرگ هستند با رنگ قرمز و ایرادات کم اهمیتتر که می‌توانند راحت بهبود یابند با رنگ نارنجی نشان داده می‌شوند. همچنین نکاتی با چراغ سبز رنگ نیز بعنوان نقاط قوت محتوا برای شما نمایش داده خواهد شد.

می‌توانید از این نکات برای بهینه‌کردن محتوا استفاده کنید. هدف شما باید بهینه کردن باشد، نه صرفا گرفتن چراغ سبز. در مجموع با توجه به تمام ایرادات و نقاط قوت محتوا، افزونه یوست یک چراغ برای خوانایی مطلب شما در نظر می‌گیرد.

عبارت کلیدی کانونی (Focus Keyphrase) و عبارات کلیدی مرتبط

در این بخش شما یک کلمه کلیدی اصلی به یوست معرفی می‌کنید. و افزونه به شما کمک می‌کند تا محتوای خود را برای آن عبارت بهینه کنید. شاید بعضی افراد این ویژگی را زیاد دوست نداشته باشند.

چرا؟

چون به نظر می‌رسد فاکتورهایی که در نظر می‌گیرد بسیار قدیمی هستند، تا حدی که شاید امروزه در سئو اهمیتی نداشته باشند (مثل چگالی کلمه کلیدی).

آموزش افزونه yoast seo
منظور از تعریف کلمه کلیدی اصلی در افزونه یواست سئو چیست

و بسیاری از افراد تازه‌کار به سختی تلاش می‌کنند تا تمام چراغ‌های Yoast Seo را سبز کنند. حتی اگر تکرار زیاد یک کلمه کلیدی بجای بهبود سئو، باعث آسیب رساندن به آن شود. تکرار زیاد کلمات کلیدی را Keyword Stuffing می‌گویند که از نظر گوگل خوشایند نیست و امتیاز منفی برای سئو بهمراه دارد.

با این حال، این ویژگی، توصیه‌های واقعا مفیدی هم دارد. مثلا، یوست به شما کمک می‌کند بفهمید آیا پست یا صفحه شما URL سئوپسندی دارد یا خیر. همچنین بجز کلمه کلیدی اصلی امکان تعریف کردن چند کلمه کلیدی مرتبط یا مترادف نیز وجود دارد.

URL سئوپسند در یواست سئو چیست
افزونه یواست سئو هر ایرادی که در سئو سایت ببیند به شما اطلاع می‌دهد

پس اگر مواردی مانند طول عبارت کلیدی یا چگالی کلمه کلیدی را در نظر نگیریم می‌توان گفت این ویژگی واقعا مفید است.

چراغ دوم افزونه یواست سئو چیست؟ این چراغ متعلق به سئو می‌باشد. برای نمایش رنگ این چراغ، افزونه Yoast SEO کلمات کلیدی و پیش نمایش گوگل را در نظر می‌گیرد.

مانند بخش قبل برای هر عبارت کلیدی نکاتی ارائه می‌شود که هر نکته نیز دارای یک چراغ رنگی است. برای بهبود محتوا این نکات را مطالعه نمایید. و تلاش نکنید حتما و حتما چراغ‌ها سبز شوند. بلکه نکاتی که از نظر خودتان منطقی هستند را تصحیح کنید. در اینصورت تا حد زیادی چراغهای یواست نیز به سمت سبز شدن خواهند رفت.

محتوای بنیادی

این یک ویژگی جدید در یوست است که اجازه می‌دهد به Yoast بگویید: “این بخشی از بهترین محتوایی است که تا کنون منتشر کرده‌ایم”.

بعدا وقتی که پست‌های جدیدی منتشر می‌کنید، یوست سئو بررسی می‌کند تا مطمئن شود که لینک‌سازی داخلی از آن پست‌های جدید به پست بنیادین انجام گرفته باشد.

ابزارهای وبمستر در یواست سئو چیست؟

می‌توانید از این ویژگی برای تصدیق حساب کنسول جستجوی گوگل (Google Search Console) استفاده کنید.

پیشرفته

در این بخش می‌توانید تگ نوایندکس (Noindex) را به صفحات و پست‌ها اضافه کنید و تگ‌های Canonical بسازید.

حتی می‌توانید تنظیمات فایل Robot.Txt خود را تغییر دهید.

لینک‌سازی داخلی

این یک ویژگی Yoast Premium (افزونه پولی یوست) است که لینک‌سازی داخلی را کمی راحت‌تر می‌کند.

تفاوت نسخه رایگان و نسخه پولی افزونه یواست سئو چیست؟ مثل نسخه پولی و رایگان هر ابزار دیگری، نسخه پولی این افزونه نیز امکانات کاملی دارد. در حالیکه نسخه رایگان آن امکانات کمتری را شامل می‌شود.

این ویژگی چطور کار می‌کند: ابتدا، یک پست بلاگ بنویسید (همانطور که همیشه می‌نویسید). بعد از این کار، یواست سئو صفحه شما را اسکن می‌کند و کلمات و عباراتی را که می‌توان از آنها به سایر محتواهای سایت لینک داد را پیدا می‌کند.

آموزش افزونه yoast seo
کمک یواست سئو به لینک‌سازی داخلی – پیشنهاد لینکهای داخلی

بینش یا Insight

بخش جالبی است که آماری از تکرار کلمات مختلف به شما ارائه می‌دهد. عباراتی که بیشترین تکرار را دارند بهمراه تعداد تکرارشان در اینجا برای شما نمایش داده می‌شود.

نقشه سایت

Yoast یک منبع قابل اعتماد برای ساخت نقشه سایت برای بسیاری از افراد به شمار می‌آید.

بله، تعداد زیادی افزونه مستقل در بازار وجود دارند که می‌توانند یک نقشه سایت XML برای شما تولید کنند.

اما چرا باید افزونه دیگری برای انجام این کار نصب کرد، وقتی که Yoast Seo به همان خوبی (اگر نگوییم بهتر) این کار را انجام می‌دهد؟

ظاهر جستجو

در این بخش می‌توانید بسیاری از تنظیمات سایت وردپرسی خود را تغییر دهید.

General: اجازه می‌دهد انتخاب کنید که به چه شکلی عنوان صفحه از نام سایت جدا شود.

 جداکننده در یواست سئو چیست
منظور از انتخاب جداکننده عنوان پست و نام سایت در افزونه یواست سئو چیست؟

همچنین می‌توانید تنظیمات سئوی صفحه اصلی خود را از این صفحه انجام دهید.

Conten types: اجازه می‌دهد تنظیمات پیش‌فرض را برای تمام صفحات و پست‌های سایت وردپرسی خود انجام دهید. مثلا می‌توانید تمام پست‌های خود را نوایندکس کنید.

طبقه‌بندی‌ها (Taxonomies): برای برچسب‌ها و صفحات دسته‌بندی وردپرسی، قوانینی تعیین می‌کند.

آرشیو (Archive): برای صفحات نویسنده قوانینی تعیین می‌کند. البته پیشنهاد ما این است که صفحات نویسنده نداشته باشید.

Bredcrambs: کمک می‌کند تا پیمایش برای سایتتان درست کنید.

RSS Feed: تنظیماتی برای RSS Feed بلاگ شما (RSS Feed ها اخبار جدید سایت را نمایش می‌دهند).

ابزارها

در این قسمت می‌توانید اطلاعات سئو خود را بصورت گروهی Import یا Export کنید و یا روی صفحات سایت خود بصورت گروهی ویرایش انجام دهید.

ابزارهای یواست سئو چیست
ابزارهای درون‌ریزی و برون‌ریزی در یوست سئو

جمع‌بندی

در آموزش افزونه Yoast SEO گفتیم که یواست سئو چیست، چه امکاناتی دارد و چگونه می‌توان از آنها استفاده کرد. این ابزار محبوبترین افزونه سئو در سایت‌های وردپرسی است. زیرا آمار و ارقامی ارائه می‌دهد که کار ما را در روند اجرای سئو سایت راحتتر کند.

اگر از این افزونه استفاده می‌کنید حتما سعی کنید کاربر را در نظر بگیرید. این افزونه مفید و کاربردی است. اما متاسفانه بعضی از دوستان تولیدکننده محتوا فقط سعی در سبز کردن چراغ‌های Yoast دارند. در این صورت ممکن است اشتباهاتی مانند بهینه‌سازی بیش از حد، افزودن بیش از حد کلمه کلیدی و این قبیل اشتباهات رخ دهد.

توصیه سئوف این است که توان خود را روی این بگذارید که یک محتوای مناسب نیاز و هدف جستجوی کاربر بنویسید. تصاویر خوبی استفاده کنید. مطلب خود را از نظر صحت و درستی و علمی بودن بررسی کنید. از منابع خوب استفاده نمایید. و در نهایت نیز سعی نکنید به زوv کلمات کلیدی را داخل متن جاساز کنید.

امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

این مطلب چقدر مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز بدید

درصد رضایت 0 / 5. تعداد رای: 0

ممکن است شما دوست داشته باشید
3 نظرات
 1. سارا می گوید

  از مطلبی که نوشته بودین خوشم اومد امیدوارم این اینترنت رو از ما نگیرن. من خودم به شخصه همه کارام رو اینترنتی انجام میدم. اینجا هر چیزی که میخوایم پیدا میشه و کسایی مثل شما با ارائه مطلبای بدردبخور دارن بهمون کمک میکنن که کارمون سریع تر راه بیفته. حتی دیدم واسه لوله بازکنی برچسب دیگه نیازی نمیشه و با دوتا کلیک ساده میشه چاه بازکن پیدا کرد! دم همگی شما صاحبای سایت های مختلف گرم که اینطوری کارمون رو راحت کردین.

  1. پریسا غفاری می گوید

   سپاس از همراهی شما. خوشحالیم که مطالب براتون مفید بوده

 2. امیر ابتکار می گوید

  امروزه دیگه همه چی شده اینترنت من خودم اکثر خرید هام رو اینترنتی انجام میدم امکانش باشه و خب چیزی مثل سئو هم ریشه اینترنت و باید وجود داشته باشه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.