DNS چیست ؟ – [وظایف و نحوه کار دی ان اس‌ به زبان ساده]

0
(0)

آیا می‌دانید وقتی آدرس یک سایت را در مرورگر خود وارد می‌کنید چگونه به آن سایت هدایت می‌شوید؟ به چه شکل ارتباط شما با آن سایت برقرار می‌گردد؟ این اتفاق طی فرایندی انجام می‌شود که بخشی از آن به عهده دی ان اس ها و دی ان اس سرور ها می‌باشد. اما چگونه؟ اصلا DNS چیست و چگونه کار می‌کند؟ در این مقاله به زبانی ساده به شما خواهیم گفت سامانه نام دامنه یا دی ان اس چیست و چه وظیفه‌ای دارد. با سئوف همراه باشید.

DNS چیست؟

دی ان اس چیست ؟ دی ان اس یا DNS مخفف عبارت Domain Name System و به معنای سیستم یا سامانه نام دامنه می‌باشد. سامانه نام دامنه سیستمی است که نام دامنه را به یک عدد که آدرس IP نام دارد نگاشت می‌کند. DNS ها سیستمی برای مدیریت نام دامنه‌های اینترنتی می‌باشند.

دی ان اس سرور ها، آدرس‌های IP و دامنه‌های زیادی را نگهداری می‌کنند. به ازای هر دامنه، یک آدرس IP وجود دارد. آدرس IP عددی طولانی و به یاد سپردن آن دشوار است. به همین دلیل کافی است ما نام دامنه‌ها را در خاطر نگه داریم. بقیه کارها را دی ان اس سرور ها انجام می‌دهند.

دی ان اس سرور، IP مورد نظر را پیدا می‌کند و ما را به آن IP هدایت می‌کند.

IP چیست؟ IP یا IP Address یک عدد است که بعنوان آدرس در شبکه بکار می‌رود. IP از چهار عدد که با نقطه از هم جدا شده‌اند تشکیل شده است. هر بخش، عددی است بین 0 تا 255. مثلا ۱۹۹.۲۱۱.۴۵.۵ می‌تواند نمایانگر یک آدرس آی پی باشد.

سامانه نام دامنه
نگاشت نام دامنه به IP به عهده سامانه نام دامنه است.

این آدرس‌ها متناظر با یک سایت یا یک دستگاه یا هر چیزی مشابهی روی شبکه اینترنت هستند. برای دسترسی به یک سایت باید به IP آن دسترسی داشته باشیم. درحالیکه ما فقط نام دامنه را می‌دانیم و حفظ کردن اعداد به این بزرگی برای ما ممکن نیست.

دی ان اس ‌ها این کار را برای ما راحت کرده‌اند. آنها نام دامنه را به آدرس IP متناظرش ترجمه می‌کنند.

دی ان اس سرور DNS Server چیست؟

دی ان اس سرور ها سرورهایی هستند که سامانه نام دامنه روی آنها قرار دارد. دی ان اس سرور ها دارای پایگاه‌‌ داده‌های بزرگی هستند که نام دامنه‌ سایت‌ها و آدرس‌های IP متناظر آن دامنه‌ها را در آنجا ذخیره کرده‌اند.

به این سرورها، نیم سرور (Name Server) نیز می‌گویند.

DNS Server ها در شرکت‌های فراهم‌کننده سرویس میزبانی (هاستینگ) و شرکت‌های فراهم‌کننده سرویس اینترنت (ISP) قرار دارند.

سرورهای DNS در سراسر جهان با هم در ارتباط هستند. وقتی شما یک دامنه و هاست را از یک شرکت هاستینگ خریداری می‌کنید، آدرس IP و نام دامنه آن روی دیتابیس DNS آن شرکت ذخیره می‌شود. تا چند ساعت بعد (حداکثر 48 ساعت)، IP و نام دامنه آن سایت بین سرورهای DNS سراسر جهان منتشر می‌گردد.

وظیفه سامانه نام دامنه چیست؟

وظیفه سامانه نام دامنه و دی ان اس سرور این است که اولا دامنه‌های جدیدی که ثبت می‌شوند را بهمراه آدرس IP آنها در خود ذخیره کند. و ثانیا به درخواست‌های کاربران هنگام جستجوی صفحات وب پاسخ دهد.

هنگامی که یک آدرس اینترنتی مثلا www.sanjesh.org را در مرورگر وارد می‌کنید، اولین اتفاق این است که رایانه شما در کش DNS خود که یک کش محلی است به دنبال آن سایت می‌گردد. در صورت پیدا نکردن آن، این درخواست برای یک DNS server ارسال می‌شود.

سامانه نام دامنه در دیتابیس خود به دنبال آن دامنه می‌گردد. اگر دامنه مورد نظر پیدا شود، IP متناظر با آن را به رایانه شما ارسال می‌کند.

بدین ترتیب شما می‌توانید به آن سایت دسترسی داشته باشید.

نگاشت در سامانه نام دامنه
فرایند Name Resolution برای آدرس دامنه Nameshield.net در سرور دی ان اس

اگر دی ان اس سرور، نام دامنه را پیدا نکند چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر دامنه درخواستی، روی سرور DNS مورد نظر یافت نشد، دی ان اس سرور ، درخواست را برای سایر سرورهای DNS ارسال می‌کند. در نهایت IP دامنه از طرف سایر نیم سرورها یافت شده و به سرور درخواست‌دهنده ارسال می‌شود و از آنجا هم به رایانه شما فرستاده می‌شود.

فرایند نگاشت دامنه به آدرس IP را Name Resolution گویند.

وقتی سرور دی ان اس ، آدرس درخواستی شما را روی یک سرور دیگر پیدا می‌کند، تا مدتی آنرا در حافظه کش خود نیز نگه می‌دارد تا در صورت درخواست مجدد شما، سریعتر بتواند به درخواستتان پاسخ دهد.

اگر هیچ یک از سرورها نتوانند آدرس درخواستی شما را پیدا کنند خطای DNS رخ می‌دهد. این خطا برای شما به شکل یک پیغام نمایش داده می‌شود و به این معنی است که این دامنه غیرمعتبر است یا اینکه کلا وجود ندارد.

برای هر دامنه روی سامانه نام دامنه یک فایل تنظیم می‌شود. نام این فایل Zone File است و رکوردهای مرجع یا Resource Records را در خود نگهداری می‌کند.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

به کمک مقاله “تغییر DNS‌ های دامنه” می‌توانید DNS های یک دامنه را تنظیم کنید و یا تغییر دهید.

موفق و پیروز باشید.

این مطلب چقدر مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز بدید

درصد رضایت 0 / 5. تعداد رای: 0

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.