NFT چیست؟ آموزش ساخت و کاربرد آن!

0
(0)

اخبار فروش‌های میلیون دلاری از طریق NFT و فناوری بلاکچین و ارزهای دیجیتال از دلایلی است که امروز می‌خواهیم به موضوع NFT بپردازیم. ان اف تی یکی از واژگانی است که اخیرا بسیار سر و صدا کرده و توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. غیرقابل تعویض بودن و مشخص بودن مالکیت یک کالا مفهوم اصلی NFT است. در ادامه این مقاله از سایت سئوف درمورد این توکن غیرقابل تعویض و ویژگی‌های آن صحبت می‌کنیم.

NFT چیست؟

کلمه Non-fungible tokens  که به اختصار آن را NFT می‌نامند. این توکن غیرقابل تعویض مثل یک گواهی دیجیتالی غیر تکراری برای یک دارایی دیجیتالی است. از هر فایل دیجیتالی مثل عکس، نقاشی و طرح‌های هنری، آهنگ و موسیقی، ویدئو، توییت و حتی میم میتوان NFT ساخت. این توکن در بلاکچین اتریوم ثبت می‌شود و بعد از ثبت قابل تغییر یا حذف نیست.

در خرید و فروش یک توکن قابل تعویض مالکیت معنای خاصی ندارد. فرض کنید  دو نفر می‌خواهند خانه‌های خود را باهم تعویض کنند این یعنی مالکیت خانه‌ها عوض می‌شود و به فرد دیگری منتقل می‌شود. یا مثلا دو نفر می‌توانند مقدار مساوی و معینی بیت کوین را با یکدیگر تعویض کنند.

اما در توکن‌های غیرقابل تعویض مثل NFT این کار عملی نیست. یک فایل دیجیتالی مثل یک عکس وقتی به نام فردی ثبت شود، برای همیشه آن فرد صاحب آن است و چون بلاکچین اتریوم به سیاست یا کشور خاصی متعلق نیست هیچکس نمی‌تواند مالکیت آن را تعویض کند. و حتی برای جلوگیری از هک شدن اطلاعات، هر NFT اطلاعات را به صورت هش (Hash) شده ذخیره می‌کند.

ویژگی‌های توکن NFT

از جمله ویژگی‌هایی که NFT را از توکن‌های قابل معاوضه متمایز می‌کند میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

خرید و فروش آسان

خرید و فروش این توکن بسیار آسان است و در بازار‌های خاصی که ارزش آنها بر اساس اتریوم است به مزایده گذاشته می‌شوند.

پنج بازار اصلی خرید و فروش NFT شامل موارد زیر است:

غیرقابل تقسیم

توکن NFT قابل تقسیم نیست یعنی یا کامل خریده می‌شود یا خریده نمی‌شود. فرض کنید یک اسکناس 10 تومانی دارید، میتوان این اسکناس را به واحد کوچکتر دو اسکناس 5 تومانی تقسیم کرد. در توکن غیرقابل تعویض نمیتوان بخشی از آن را خرید، یا همه یا هیچ.

قابل جعل نبودن

سیستم مبنی بر بلاکچین این امکان را فراهم می‌کند تا اطلاعات هر توکن ثبت شود و از هرگونه تغییر در اطلاعات جلوگیری کند. این امکان شرایط جعل یک توکن ویا کلاهبرداری را در فضای خرید و فروش را تقریبا غیر ممکن کرده است.

کمیاب بودن

هر کالایی که فراوانی داشته باشد به طور معمول ارزش زیادی نخواهد داشت. مهمترین دلیل محبوبیت توکن و خرید و فروش آن کمیاب بودن آن است. بعضی از سازندگان NFT تعداد محدودی از توکن خود کپی می‌کنند و می‌فروشند ولی هرچه این تعداد بیشتر می‌شود از کمیاب بودن و خاص بودن توکن کم می‌شود.

کاربرد های توکن NFT

توکن غیرقابل تعویض از انواع فایل های Gif، موسیقی، آثار هنری، ویدیوها، بازی‌ها و کلکسیون‌ها که بتوان آنهارا به صورت دیجیتالی درآورد ساخته می‌شود.

این توکن برای هرمندانی که نقاشی و طراحی می‌کنند و قصد فروش آن را دارند بسیار مناسب است. چون بعد از ساخت توکن کلیه اطلاعات  به نام خود شخص ثبت می‌شود و علاقه مندان به هنر و کلکسیونرها می‌توانند به صورت مستقیم از خود شخص توکن را بخرند. این نمونه یک نمایشگاه عکس به صورت مجازی است که می‌تواند زمینه را برای ورود به دنیای متاورس فراهم کند.

همچنین این توکن برای طرفداران موسیقی نیز کاربرد دارد زیرا با خرید آلبوم آهنگ فرد مورد علاقه خود، هم از او طرفداری و حمایت کرده‌اند و هم ارزش تلاش‌ها و حقوق مادی و معنوی خواننده با این توکن ثبت می‌شود.

چگونه یک توکن NFT بسازیم؟

برای ساخت غیرقابل تعویض اولین لازمه، کیف پول ارز دیجیتال یا Crypto Wallets است. برای ساخت این کیف پول سایت‌های زیادی وجود دارند که هرکدام قابلیت‌ها و تجربه کاربری متفاوتی دارند. در این مقاله از کیف پول Metamask استفاده می‌کنیم.

ساخت کیف پول

برای ساخت در مرحله اول به سایت Metamask  مراجعه می‌کنیم و بنا بر پلتفرم خود یک نسخه از آن را دانلود و نصب می‌کنیم که ما به صورت افزونه برای گوگل کروم استفاده می‌کنیم.

صفحه اصلی Metamask
دانلود Metamask

بعد از انجام مراحل نصب افزونه و رد کردن صفحه خوشامدگویی به صفحه‌ای هدایت می‌شوید که دو راه برای انتخاب وجود دارد. که یکی برای ساخت کیف پول است و دیگری برای وارد شدن به کیف پول درصورت داشتن عبارت بازیابی است که برای حالتی است که قبلا حساب داشته باشید. سپس روی ساخت کیف پول کلیک می‌کنیم.

ساخت کیف پول Metamask
دو راه ساخت کیف پول Metamask

بعد از خواندن شرایط و ضوابط و قبول کردن آنها به صفحه ای برای وارد کردن رمز می‌رسید.

صفحه وارد کردن رمز
صفحه ورود Password

سپس بعد از وارد کردن رمز و کلیک روی گزینه Create به صفحه ای هدایت می‌شوید که ویدیویی با موضوع آشنایی با عبارت بازیابی و کار با آن است که توصیه میکنیم حتما آن را تماشا کنید.

فیلم آموزش عبارت بازیابی
ویدیو آموزش عبارت بازیابی

در صفحه بعد متن عبارت بازیابی به صورت محو شده نمایش داده می‌شود که بعد از کلیک روی آن می‌توانید مشاهده کنید. در این مرحله سعی کنید با رعایت ترتیب کلمات را حفظ کنید یا از آن عکس بگیرید و سپس به مرحله بعد بروید تا این کلمات را وارد کنید.

عبارت بازیابی
صفحه مربوط به عبارت بازیابی

در این صفحه باید کلمات را با همان ترتیب انتخاب کنید و در آخر دکمه تایید را بزنید.

تایید عبارت بازیابی
وارد کردن عبارت بازیابی در این صفحه انجام می‌شود

بعد از گذشتن از صفحه تبریک، وارد صفحه اصلی اکانت خود می‌شوید. که دارایی اتریوم شمارا نمایش می‌دهد. برای تنظیمات بیشتر و نمایش دوباره عبارت بازیابی باید روی پروفایل خود کلیک کنید و وارد تنظیمات شوید.

صفحه پنل کیف پول Metamask
پنل کیف پول Metamask

اتصال کیف پول به بازار خرید و فروش

حالا که کیف پول ساخته‌اید باید بازار مورد نظر خود را برای خرید و فروش توکن NFT پیدا انتخاب کنید که ما در ادامه از OpenSea استفاده خواهیم کرد.

برای ورود به این سایت باید از VPN استفاده کنید در غیر اینصورت با ارور Access Denied رو به‌ رو می‌شوید.

بعد از ورود به صفحه اصلی سایت OpenSea با کلیک روی آیکون اکانت کاربری که در کنار آیکون کیف پول قرار دارد، وارد صفحه دیگری می‌شوید.

صفحه اصلی Opensea
صفحه اصلی OpenSea

در صفحه جدید از شما درخواست می‌کند تا ارائه دهنده کیف پول خود را انتخاب کنید که ما Metamask را انتخاب می‌کنیم. بعد از انتخاب، یک صفحه پاپ آپ از طرف Metamask باز می‌شود و درباره اکانتی که باید به سایت وصل شود سوال می‌کند.

اتصال کیف پول به سایت
اتصال کیف پول Metamask به سایت OpenSea

بعد از انتخاب اکانت و اتصال، به صفحه پنل کاربری OpenSea هدایت می‌شوید و می‌توانید اسم و پروفایل خودتان را شخصی سازی کنید.

پنل سایت Opensea
پنل اکانت در سایت OpenSea

الان شما آماده ساخت توکن NFT خود هستید.

ساخت NFT

برای ساخت NFT مختص به خود روی آیکون اکانت کاربری هاور کنید و از لیست باز شده وارد My Collections و در صفحه جدید روی دکمه create a collection کلیک کنید.

ساخت مجموعه برای NFT
ایجاد یک مجموعه برای توکن NFT

در صفحه باز شده اطلاعات و تنظیمات مربوط به ساخت یک مجموعه برای طبقه بندی NFT ها درخواست شده است. از جمله این موارد میتوان به: عکس برای لوگو، اسم برای مجموعه، موضوع دسته بندی، نوع نمایش NFT ها و… اشاره کرد.

همچنین از بخش Royalties می‌توانید مقداری کارمزد تعریف کنید تا هر زمان کالای شما فروخته می‌شود مقداری سهم از فروش دریافت کنید. بعد از ساخت مجموعه روی Create در نوار بالای سایت کلیک کنید تا به صفحه ایجاد خود NFT هدایت شوید.

ساخت NFT
صفحه ساخت یک NFT

در این صفحه می‌توانید فایل‌های فیلم، عکس، صوت و موسیقی ویا مدل سه بعدی را با پسوندهای ذکر شده در سایت با محدودیت 100 مگابایت آپلود کنید. در ادامه می‌توانید نام، توضیحات، مجموعه‌ای که برای این توکن در نظر دارید و تنظیمات دیگری را برای توکن NFT خود اعمال کنید.

پنل NFT جدید
پنل مدیریت NFT ساخته شده

بعد از اتمام کار و ساختن NFT، به صفحه اطلاعات فروش توکن انتقال داده می‌شوید. در این صفحه توضیحاتی که وارد کرده‌اید به همراه موارد دیگری مثل نمودار تاریخچه قیمت، خریداران، جزئیات توکن و… را نمایش می‌دهد. حالا NFT شما آماده به فروش رسیدن است.

این مطلب چقدر مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز بدید

درصد رضایت 0 / 5. تعداد رای: 0

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
  1. احسان می گوید

    من دائما تو اینستاگرام میدیدم که اخباری مبنی بر فروش تصاویر دیجیتال به قیمت گزاف توی nft بود و واقعا سر در نمیاوردم چی مگن
    مرسی که اینقدر کامل در موردش نوشتید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.