جف بزوس کیست؟ زندگینامه بنیان گذار آمازون

5
(1)

جف بزوس موسس و مدیر شرکت آمازون و ثروتمندترین فرد جهان است. او در کودکی جدایی پدر و مادر خود را تجربه کرده است. مهاجرت را تجربه کرده است. کارهای مختلفی را امتحان کرده است. از کودکی به انجام کارهای مختلف و کسب درآمد عادت داشته است. در نهایت با وجود درامد بالایی که در سی سالگی داشت، از کارمندی انصراف داد و کار خود را شروع کرد. نتیجه تلاش او بزرگترین سایت فروش آنلاین در جهان و تبدیل شدن به ثروتمندترین مرد جهان بود.

زندگی افراد موفق و ثروتمند همیشه مورد توجه بوده است. شاید شما هم جزء کسانی هستید که تمام وقت خود را در حال کار و تلاش و یادگیری هستید. تا به درآمدهای بالا برسید. همیشه هوشمندانه کار کردن بهتر از زیاد کار کردن است. باید دید کارآفرینان و ثروتمندان چه کارهایی را برای رسیدن به موفقیت انجام داده‌اند و از آنها الهام گرفت. امروز با زندگینامه جذاب آقای جف بزوس در خدمت شما هستیم.

ثروت بزوس و جایگاه آن در دنیا

تا سال 2021 جف بزوس به عنوان ثروتمندترین فرد دنیا شناخته می‌شد ولی در سال 2022، فردی که امروزه همه او را می‌شناسند، “ایلان ماسک“، با ثروت خالص حدود 257 میلیارد دلار به عنوان اولین و ثروتمند ترین مرد دنیا شناخته می‌شود.

جف بزوس

جفری پرستون بزوس با دارایی خالص حدود 205 میلیارد دلار، در لیست ثروتمند ترین افراد دنیا در جایگاه سوم قرار دارد.

درآمد روزانه جف بزوس

درآمد روزانه بزوس چیزی حدود 205 میلیون دلار است که آن با توجه به حقوق و افزایش ارزش خالص او بدست آمده است و در بین افراد میلیاردر دنیا درآمدی که دارد تقریبا در موقعیت متوسطی قرار دارد.

این در صورتی است که رقیب ایلان ماسک او که در جایگاه اول قرار دارد، روزانه درآمدی حدود 333.33 میلیون دلار دارد و این مقدار تنها در سه ماه اول سال 2022 تخمین زده شده است که به عبارتی می‌شود هر ساعت از شبانه روز مقدار 51.30 میلیون دلار بدست می‌اورد.

تولد و کودکی موسس آمازون

جف بزوس در 12 ژانویه 1964 در آلبوکرکی نیومکزیکو آمریکا به دنیا آمد. او یک کارآفرین آمریکایی و موسس غول تجارت الکترونیک جهان یعنی آمازون است. او فرزند ژاکلین گیس و تد جورگنسن است. اجداد مادریش مهاجرانی بودند که در تگزاس زندگی می‌کردند. بعد از جدایی پدر و مادرش و ازدواج مادرش با میگل بزوس (یک مهاجر کوبایی)، او جف را به صورت رسمی به فرزندی پذیرفت. بدین ترتیب جف نام خانوادگی پدرخوانده‌اش را گرفت.

مالک سایت آمازون در کودکی

در کودکی و نوجوانی در ایام تابستان او در مدرسه ابتدایی River Oaks درس خواند.

کارهایی مانند لوله‌کشی، واکسناسیون گاوها و تعمیر آسیاب‌بادی مراتع پدربزرگش در تگزاس را انجام می‌داد.

جف بزوس مالک آمازون در کودکی

از همان ابتدا به کامپیوتر علاقه نشان می‌داد. با مهاجرت خوانواده به میامی، او مقطع دبیرستان خود را در شهر میامی گذراند و سپس وارد دانشگاه پرینستون شد. جف بزوس لیسانس خود را در رشته مهندسی برق و کارشناسی ارشد خود را در رشته علوم کامپیوتر از دانشگاه پرینستون گرفت. لازم به ذکر است که او با رتبه عالی و نمرات بالا از دانشگاه فارغ‌التحصیل شد.

جف بزوس قبل از معروف شدن آمازون

مدیر آمازون در تابستان‌ها عادت داشت یک شغل تابستانی برگزیند. در ژوئن 1984 او بعنوان برنامه‌نویس و تحلیلگر سیستم در نروژ کار می‌کرد. او همچنین یک برنامه IBM را در کالیفرنیا توسعه داد.

او مدتی بعنوان سرپرست دانشجویان پرینستون برای کشف و توسعه فضا کار می‌کرد.

جف قبل از تاسیس آمازون، حدود چهار سال در وال استریت و در شرکت‌های مختلف کار کرد. شرکت‌هایی مثل Fitel، Bankers Trust و کمپانی D. E Shaw & Co در نیویورک. در D. E Shaw & Co جوانترین معاون رئیس محسوب می‌شد. با وجود موفقیت‌های بسیارش در زمینه اقتصادی، او تصمیم گرفت این فیلد را ترک کند.

جف قصد داشت کسب و کار خودش را راه‌اندازی کند و در همین زمان بود که ایده اولیه آمازون را در ذهن خود می‌پروراند. بله! یک کتابفروشی اینترنتی!

او و همسرش هر دو از محل کار خود که در آنجا همکار بودند استعفا دادند تا بتوانند ایده آمازون را استارت بزنند.

راه‌اندازی ایده آمازون

جف بزوس در سن سی سالگی (در سال 1994) درآمد بسیار خوبی از شغلش کسب می‌کرد. اما به این فکر افتاد که از بستر اینترنت و پتانسیل بالای آن برای ایجاد یک کسب و کار جدید استفاده کند.

او دوست داشت خرید از راه دور را به کمک اینترنت برای همگان میسر کند. اولین محصولی که در ذهن داشت کتاب بود. چون هیچ کس در آن زمان فروش کتاب از راه دور را تجربه نکرده بود. از طرفی هم قانونی در آمریکا تصویب شه بود که شرکت‌های فروش اینترنتی فاقد دفتر فیزیکی را از پرداخت مالیات معاف می‌کرد.

اینترنت رو به رشد، دنیای جدید فناوری پیش رو و معافیت از مالیات. اینها بهانه خوبی برای شروع یک ایده نوین بودند.

جف در ابتدا برای کاری که می‌خواست شروع کند تحقیقاتی را انجام داد. مدیر عامل آمازون قبل از تاسیس آن با چند نفر تماس گرفت که احتمال می‌داد بخواهند در این بیزینس سرمایه‌گذاری کنند. پدر و مادر او نیز در این سرمایه‌گذاری سهیم بودند. آنها 300 دلار از پس انداز بازنشستگی خود را برای این ایده در نظر گرفتند.

ایده آمازون در گاراژ خانه او استارت خورد. یک سایت اولیه برای آن اجرا شد که در 1995 بطور رسمی در دسترس قرار گرفت.

اولین دفتر آمازون گاراژ خانه جف بزوس
تصویری از گاراژ منزل جف بزوس که بعنوان اولین دفتر آمازون انتخاب شد

شروعی برای آمازون

طبق آمار نشان می‌داد که رشد استفاده از اینترنت در سال 1994 نسبت به سال‌های پیشین آن چیزی نزدیک به 23 درصد بیشتر شده بود.

جف با ایده تشکیل یک فروشگاه از راه دور یا همان فروشگاه مجازی، شروع به مشارکت با شرکت‌هایی کرد که در این زمینه می‌توانست از کالاهای آن‌ها استفاده کند و تقریبا تمام مواردی که مد نظرش بود را داشتند بجز یک چیز و آن هم کتاب بود.

تهیه نیازهای مردم به خودی خود برای یک فروشگاه اینترنتی کار سختی بود اما اینکه بخواهد یک کاتولوگ از تمام کتاب‌هایی که ممکن است افراد بخواهند داشته باشد کار را سخت تر می‌کرد.

همین موضوع خطر کار را بیشتر می‌کرد. با سرمایه گذاری بر روی یک ایده جدید و مبهم و حتی غیرقابل اعتماد در آن زمان ممکن بود تمام فکرهایی که در سر داشت از بین بروند.

اما جف در این راه قدم‌هایش را استوارتر کرد وی بعدها در یک مصاحبه اعلام کرد که:  برای چنین ریسک بزرگی در آن زمان که معلوم نبود چه چیزی در انتظارم است به خود می‌بالم.

نام گذاری آمازون

آمازون

در ابتدای شروع این فروشگاه بزرگ جف نامی عجیب برای آن انتخاب کرد که به معنای ورد و طلسم بود. Abracadabra این نام انتخابی او بود که بعدها به آمازون  amazon.comکه برگرفته از بزرگترین رود جهان، رود آمازون است  تغییر پیدا کرد.

آیا مدیر آمازون به این موفقیت اکتفا کرد؟

پاسخ این سوال “خیر” است. جف به جز آمازون ایده‌های دیگری را نیز در سر می‌پروراند. درست است که او را با آمازون می‌شناسیم. درست است که او بخاطر آمازون ثروتمندین ترین مرد جهان شد اما او کارهای بزرگ دیگری نیز در کارنامه خود دارد که به بعضی از آنها اشاره می‌کنیم.

در سال 1998 وب سایت معروف IMDB توسط آمازون خریداری شد. در 1999 نیز سایت الکسا توسط آمازون خریداری شد. الکسا سایتی است که داده‌های فضای وب را تحلیل می‌کند و آماری از سایت‌ها را ارائه می‌نماید. سایت‌هایی با فعالیت مشابه را رتبه‌بندی می‌کند هم در سطح جهان و هم در سطح منطقه. در 2007 سایت DPReview هم جزئی از آمازون شد که کار آن مروری بر دوربین‌های دیجیتال است.

تولید محصولات دیجیتال توسط مدیر آمازون

مدیر آمازون در سال 2007 یک روند جدید را نیز در پیش گرفت. و آن این بود که شروع به تولید محصولات دیجیتالی کرد. اولین کتابخوان این شرکت به نام کیندل در آن سال تولید شد. کیندل فایر نیز تبلتی بود که در 2011 و یک سال بعد از اولین آیپد اپل تولید شد.

همچنین رویای کودکی او درباره سفر به فضا باعث تاسیس یک شرکت هوافضا به نام Blue Origin شد. که با کمک فناوری‌هایی جدید برای فراهم کردن سفر فضایی برای مشتریان تلاش می‌کند.

در سال 2013 جف بزوس (شخصا) روزنامه واشنگتن پست را خرید. زیرا نیاز به یک رسانه قوی داشت. بزوس یک شرکت سرمایه‌گذاری نیز تاسیس کرد که تمام سرمایه‌گذاری‌های شخصی خود را از طریق آن انجام می‌داد. خیلی از شرکت‌ها یا سایت‌های بزرگ بخشی یا تمام سرمایه خود را از آنجا دریافت کردند. این شرکت Bezos Expeditions نام دارد.

معرفی تبلتهای کیندل توسط جف بزوس

جف بزوس از اولین سرمایه‌گذاران گوگل بوده است. او در یک یک شرکت بیوتکنولوژی که روی از بین بردن روند پیری کار می‌کند نیز سرمایه‌گذاری کرده است.

او همچنین یک موسسه خیریه تاسیس کرد که یک خیریه برای کمک به تحصیل است. نام این موسسه بزوس فمیلی فاندیشن است.

افتخارات جف بزوس

موسس آمازون ثروتمندترین مرد جهان است. بخصوص در دوران پاندمی کرونا به دلیل افزایش خریدهای اینترنتی درآمد شرکت آمازون و ثروت جف بزوس افزایش یافت.

جف بزوس ثروتمندترین مرد جهان

در ادامه چند مورد از افتخارات او را بیان می‌کنیم.

 • جف در واشنگتن یک منزل مسکونی با 11 اتاق خواب را که در گذشته آنجا یک موزه بود دارد
 • در گرانترین محله‌های نیویورک، سه آپارتمان بسیار مجلل که به هم متصل هستند دارد
 • کاخی به سبک اسپانیایی در بورلی هیلز
 • ساختمان چهار میلیاردی در سیاتل که به مقر آمازون معروف است
 • او همچنین در سواحل سیاتل یک خانه در همسایگی بیل گیتس دارد
 • هواپیمای 65 میلیون دلاری که به عنوان سریعترین هواپیمای جهان شناخته می‌شود
 • یک سگ روبات و یک ساعت مچی 42 میلیون دلاری که به گفته سازنده‌اش، این ساعت قرار است 10 هزار سال عمر کند
 • جف بزوس برای طرحی که در رویای خود دارد، یعنی زندگی در فضا، مقدار زیادی پول سرمایه گذاری کرده است که همچنان مقدار آن مخفی مانده است و کسی درباره آن آگاهی ندارد اما تصور می‌رود او بر روی یک پروژه بسیار گران قیمت سرمایه گذاری کرده است.
 • 2008، انتخاب بعنوان یکی از بهترین رهبران آمریکا از سوی مجله یو اس نیوز اند ورلد ریپورت
 • دریافت دکترای افتخاری از دانشگاه کارنگی
 • 2014، انتخاب بعنوان مدیر عامل سال از طرف مجله کسب و کار هاروارد
 • حضور در بین 50 رهبر برتر و خبره جهان از دید مجله Fortune به مدت سه سال
 • 2015، انتخاب بعنوان برترین و خبره‌ترین رهبر جهان از دید مجله Fortune
 • 2016، دریافت جایزه 250 هزار دلاری هاینلین برای تجاری سازی سفرهای فضایی

زندگی شخصی بیزینس من موفق

جف بزوس در سال 1992 در یک مصاحبه شغلی با مکنزی توتل آشنا شد. مکنزی نیز در پرینستون در خوانده بود و به دنبال کار بود.

آنها گویی در یک نگاه عاشق شدند و بعد از سه ماه نامزد کردند.

بعد از استخدام مکنزی و همکار شدن او با جف، اتاق آنها کنار هم انتخاب شد. نظر جف درباره مکنزی این وبد که او دختر جسور، باهوش، با دست و پا و البته جذابی است. اینها برای جف بزوس بسیار معیارهای ایده‌آلی بودند. او همچنین می‌گفت: پرونده و مدارک مکنزی زیر دست من بود و نمی‌توانست معدلش را دروغ بگوید. نظر مکنزی هم درباره جف این بود که او بسیار خوش خنده است و این باعث جذابیتش شد.

مکنزی اولین پیشنهاد را برای شام خوردن و دیدار خارج از محل کار مطرح کرد. باید گفت در مورد جسور بودنش واقعا حق با جف بوده!

آنها در 1993 ازدواج کردند. بعد از مطرح شدن ایده آمازون مکنزی بسیار از آن استقبال کرد و هر دو باهم از کار خود استعفا دادند. سپس از نیویورک راهی سیاتل شدند تا کسب و کار خود را آغاز کنند. اشتیاق مکنزی برای آمازون باعث انگیزه برای جف بزوس شد.

حتی در طول مسیر او رانندگی می‌کرد و جف با لپتاپ روی ایده خود کار می‌کرد. مکنزی اولین حسابدار شرکت آمازون شد و در بعضی قراردادها هم حضور می‌یافت.

ماجرای طلاق بزوس و مکنزی

طلاق مکنزی و جف بزوس

جف بزوس در زندگی مشترک خود با همسرش بعد 25 سال در توئیتی اعلام کرد که قرار است از همسر خود، مکنزی بزوس جدا شود و از آن پس روابط بین آن‌ها دوستانه خواهد بود.

مبلغی که مکنزی بعد از طلاق از بزوس گرفت چیزی حدود 137 میلیارد دلار برآورد می‌شود. مکنزی با این دارایی به ثروتمند ترین زن جهان تبدیل شده بود.

دلیل طلاق جف بزوس و مکنزی

افشا شدن رابطه بزوس

پس از طلاق داستانی مبنی بر ارتباط مخفیانه بزوس با یک مجری تلوزیونی به نام لورن سانچز، در اخبار پخش شد. این ماجرا برای بزوس بسیار مهم بود برای همین او چند کارآگاه خصوصی استخدام کرد تا درباره این موضوع تحقیق کنند.

بزوس ادعایی بر تهدید نشنال اینکوایر به انتشار تصاویر برهنه از او و سانچز را در این باره داشت و بر این باور بود طبق رابطه این سردبیر این انتشارات با ترامپ، این ماجرا سیاسی است و ترامپ در آن نقش دارد.

مکنزی حدود 25 درصد از سهام آمازون را پس از طلاق خود از بزوس دریافت کرد و جف کنترل روزنامه واشنگتن  پست را حفظ کرد و توانست 75 درصد از سهام آمازون  را نیز حفظ کند.

کلام پایانی

جف بزوس در رشد و توسعه تجارت الکترونیک نقش بسیار مهمی ایفا کرده است. شرکت آمازون یک انقلاب در زمینه فروش آنلاین است. این سایت ویژگی‌های نوینی را نیز برای اولین بار معرفی و ارائه کرد. ویژگی‌هایی مثل خرید با یک کلیک، نظرات مشتریان، و صحت سنجی سفارشات از طریق ایمیل.

موسس آمازون از کودکی به الکترونیک و کامپیوتر علاقه داشت. او از کودکی عادت داشته در اوقات فراغت خود کار کند و درآمد داشته باشد و مهارت بیاموزد. این ویژگی مهمی است که اکثر کارآفرینان و ثروتمندان جهان آنرا دارند. جف در سال 1994 بالاخره ایده‌ای را استارت زد که مرتبط با دنیای وب بود. این ایده روز به روز گسترش پیدا کرد. آمازون در حال حاضر بزرگترین خرده‌فروشی آنلاین در جهان است که به سراسر جهان کالا می‌فروشد و ارسال می‌نماید.

چند سال است که جف بزوس توسط مجله فوربز بعنوان ثروتمندترین فرد جهان انتخاب می‌شود. البته در این رقابت پرکشمکش گاهی بقیه افراد گوی سبقت را می‌ربودند. در سال 2020 که همراه با پاندمی بود میزان فروش آمازون بسیار افزایش یافت. همین موضوع ثروت آقای بزوس را افزایش داد.

جف بزوس مدیر عامل کمپانی امازون در حال حاضر 177 میلیارد دلار ثروت دارد و همچنان در صدر ثروتمندان جهان است.

شاید اگر ما به جای او بودیم دست از تلاش بر می‌داشتیم و فکر می‌کردیم همینقدر کافی است. اما آقای بزوس ایده‌ها و رویاهای دیگر خود را نیز همانطور که در این مقاله اشاره شد دنبال کرده است.

این مطلب چقدر مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز بدید

درصد رضایت 5 / 5. تعداد رای: 1

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.