دارک وب چیست؟ و چگونه وارد آن بشویم

4.3
(4)

کلمه دارک وب، حتی اگر معنی آنرا ندانید احساس ترس و وحشت را القا می‌کند و شما را یاد کارهای خلاف می‌اندازد. اما اگر معنی آنرا بدانید بیشتر از قبل هم احساس ترس و وحشت خواهید داشت. سایت های دارک وب فضایی از وب را تشکیل می‌دهند که هرکسی نمی‌تواند به آن دسترسی داشته باشد. فضایی مخوف که برای کارهای غیرقانونی و خلاف ساخته شده و در زیر لایه‌های قابل مشاهده اینترنت پنهان شده است.

دارک وب چیست؟

برای تعریف دارک وب بهتر است کل فضای وب را بشناسید، به طور کلی می‌توانیم فضای وب را (به زبان ساده‌تر فضای اینترنت را) به سه بخش تقسیم کنیم:

  • محیط وب معمولی
  • محیط دیپ وب
  • محیط دارک وب

فضا یا محیط وب معمولی همین جایی است که شما در آن حضور دارید و وب سایت های قانونی مانند سایت ما، را مشاهده می‌کنید و در واقع هر وب سایتی که در گوگل وجود داشته باشد، محیط وب معمولی است.

محیطی دیگر از اینترنت وجود دارد که به صورت معمولی قابل دسترس نیست، و وب سایت‌های آن غیر قانونی هستند و حتی داری اسم‌های عجیب و غریب هستند مانند fnfwhnjfniwgfn544rgrbgsngk.xvcbyunhh به این فضا دیپ وب یا وب عمیق گفته می‌شود.

فضای دیپ وب خود دارای یک بخش خطرناک دیگر به نام دارک وب یا وب تاریک است که دسترسی به آن برای کاربران معمولی بسیار بسیار سخت است.

اینترنتی که ما به آن دسترسی داریم در واقع 4% از کل فضای واقعی اینترنت را پوشش می‌دهد. در این فضا که به آن Surface Web نیز می‌گویند خطرات خاصی بجز وجود بدافزارها یا احتمال هک شدن اطلاعات شخصی وجود ندارد. 90% درصد دیگر فضای وب مربوط به دیپ وب است و 6% آن هم مربوط به دارک وب. در واقع، دارک وب عمیق‌ترین لایه دیپ وب است.

سایت های دارک وب
سایت های دارک وب عمیق ترین لایه از دیپ وب هستند.

ناگفته نماند که ما در کارهای روزمره ممکن است از وب عمیق بدون اینکه بدانیم استفاده کنیم. مثلا پیام‌های رمزنگاری شده پیام‌رسان‌ها، بخش‌های پرداخت بانکی، اطلاعات سیاستمداران و دولت‌ها در این بخش قرار دارد. چرا که این اطلاعات همانطور که گفتیم توسط موتورهای جستجوی معمولی ایندکس نمی‌شود. اما در این بخش از وب فعالیت‌های خطرناکی نیز رخ می‌دهد که بیشتر مربوط به سایت های دارک وب است.

چه اتفاقاتی در دارک وب می‌افتد؟

در این فضای مخوف می‌توانید سفارش جاسوسی یا قتل و شکنجه بدهید. خرید و فروش اسلحه‌های کمیاب، سفارش ساخت اسلحه، سفارش موارد مخدر، خرید و فروش زنان، خرید و فروش اعضای زنده بدن انسان، شکنجه افراد بصورت زنده و تماشای قتل آنها، هک و فروش اطلاعات مخفی از اتفاقات عادی در دارک وب است.

دیپ وب غیرقانونی نیست. اما بستری است که در آن اکثر سایت‌ها برای مقاصد غیرقانونی و خلاف فعالیت دارند.

Red Room ردروم دارک وب

ردروم دارک وب چیست؟ ردروم یا اتاق قرمز جایی است برای نمایش قتل و شکنجه. در این اتاق قاتل طبق خواسته سفارش دهنده، با روش‌هایی که او می‌خواهد قربانی را شکنجه می‌کند و به قتل می‌رساند. شخص سفارش دهنده می‌تواند تمام این صحنه‌ها را بصورت زنده و با کمک دوربین نصب شده در اتاق تماشا کند.

ردروم در سایت های دارک وب
ردروم بخشی از سایت های دارک وب است که در ـن شاهد قتل و شکنجه افراد بهمراه پخش زنده خواهید بود.

چگونه وارد دارک وب شویم؟

به طور کلی شما با مرورگرهای معمولی مانند کروم، فایرفاکس، سافاری و… نمی‌توانید وارد دنیای دارک وب بشید، مرورگرهای خاصی برای این کار وجود دارند. Tor مرورگری است که امکان ورود به دارک وب را برای شما فراهم می‌کند. Tor مخفف عبارت The Onion Router و به معنی مسیریاب پیازی است. برای دسترسی به سایت های دارک وب می‌توانید از مرورگر تور استفاده کنید.

در واقع شما باید آدرس یک سایت دارک وب را بدانید، و با مرورگر Tor وارد آن بشوید، لینک دانلود تور در پایین گزاشته شده است.

آدرس اصلی سایت دارک وب

خیلی از افراد که دید دقی از فضای وب ندارند میپرسند آدرس اصلی سایت دارک وب چیست؟ جواب این است که دارک وب اصلا یک سایت نیست که آدرس داشته باشد، مثل این است که بپریم آدرس اصلی اینترنت چیست؟!
در واقع دارک وب مانند اینترنت معمولی مجموعه‌ای از سایت‌ها است با این تفاوت که در اینترنت معمولی وجود ندارند.

ورود به دارک وب قدم به قدم

حال که کلیت ماجرا را درباره نحوه ورود به دارک وب فهمیدید می‌خواهیم با جزئیات بیشتری درباره نحوه ورود به دارک وب صحبت کنیم. قدم به قدم مراحل ورود به دارک وب را در ادامه می‌بینید:

1- نصب وی پی ان

وقتی صحبت از ورود به فضای تاریک وب می‌شود، وجود یک وی پی ان یا فیلترشکن ضروری است. البته که این به دلیل بازوی توانمند قانون است که می‌تواند راحت شما را ردیابی کند. از نظر فنی شما برای وبگردی در اعماق لایه‌های اینترنت آزاد هستید البته درصورتیکه در هیچ فعالیت غیرقانونی دست نداشته باشید. با این وجود دادگاه عالی آمریکا اعلام کرده ممکن است حتی با وبگردی در سایت های دارک وب و دارک نت نیز به دردسرهای بزرگی بیفتند.

این بدان معناست که اگر دولت و قانون متوجه تلاش شما برای ورود به دارک وب شود دلایل کافی برای جستجوی منزل و کامپیوتر شما را خواهد داشت. پس به خودتان و جوانیتان رحم کنید و قبل از هرکاری کار یک وی پی ان نصب کنید.

2- نصب مرورگر مناسب

اولین قانون ورود به دارک وب این است: هرگز و هرگز از مرورگر پیش فرض خود برای جستجو در دارک نت استفاده نکنید. مرورگرهای رایج مثل کروم، اوپرا و فایرفاکس تکنولوژی ردیابی دارند که شما را روی رادارهای مهم کاملا قابل مشاهده می‌کنند. پس، اگر هنوز هم تمایل به ورود به دارک وب را دارید بهتر است مرورگر تور را دانلود کنید. لینک زیر را که برای دانلود مرورگر Tor است باید با فیلترشکن باز کنید.

لینک دانلود مرورگر Tor

البته این مرورگر توسط نیروی دریایی ابالات متحده برای ارتش پنهان ساخته شده و گفته می‌شود که از نظر حریم خصوصی ناامن و درحال شنود است. اما بهرحال اگر آتش نداشته باشید نمی‌توانید سیگارتان را روشن کنید! پس نباید به چنین موضوعاتی اهمیت بدهید.

3- نصب یک سیستم عامل یک بار مصرف یا VM (ماشین مجازی)

به شدت توصیه می‌کنیم برای چرخ زدن و ورود به دارک وب از یک نرم‌افزار ماشین مجازی به جای ویندوز خود که بصورت محلی نصب شده است استفاده کنید. چرا؟ چون همراهی با بدافزارها در یک محیط مجازی که می‌تواند کاملا تحت کنترل باشد بسیار راحتتر است.

دقیقا مشابه فیلم‌هایی است که در آن می‌بینیم محققان روی خصوصیات منتشرشونده و کشنده در پشت یک محفظه شیشه‌ای امن آزمایش می‌کنند.

VM های مختلفی وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده نمایید:

 Oracle VM Virtualbox

 VMware Fusion and Workstations

QEMU

Red Hat Virtualization

و بسیاری موارد دیگر.

حالا اگر واقعا بخواهید که دستگاه‌های ذخیره‌سازی فیزیکی را از معادله حذف کنید می‌توانید از یک سیستم عامل Disposable یا یک بار مصرف استفاده کنید. در اینصورت هم می‌توانید آنرا راحت راه‌اندازی کنید و حتی اگر بطور اتفاقی به مشکل برخوردید هم براحتی می‌توانید از شر آن خلاص شوید.

خوب! هرچیزی که لازم بود را نصب کردید. حالا می‌توانید وارد شوید.

سخن آخر: مواظب باشید کنجکاوی کار دستتان ندهد!

در مورد روش و عواقب ورود به دارک وب صحبت کردیم. گفتیم که دارک وب چیست و چگونه می‌توان وارد آن شد. اما باز هم توصیه می‌کنیم که سعی کنید وارد آن نشوید. در فضای دارک وب ممکن است سرگرمی‌هایی وجود داشته باشد که برای روح و روان و ذهن شما مناسب نباشد ولی به آنها اعتیاد پیدا کنید. یا اینکه از سر کنجکاوی بارها آنرا امتحان کنید.

بخصوص اگر روحیات حساسی دارید مواظب باشید. چون ممکن است با هر نوع محتوایی مواجه شوید. علاوه بر همه اینها ممکن است در معرض سرقت اطلاعاتی نیز قرار بگیرید.

پس ورود به دارک وب شاید جالب و کمی سخت باشد اما عواقب آن ممکن است جالب نباشد و شما را در دشواری زیادی قرار دهد. اگر در رابطه با ورود به این فضا تجربه‌ای دارید و یا چیزهایی درباره آن شنیده‌اید حتما در بخش دیدگاه‌ها برای ما بنویسید.

سپاس از همراهی شما.

این مطلب چقدر مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز بدید

درصد رضایت 4.3 / 5. تعداد رای: 4

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.