دیپ وب چیست؟ سایت هایی در اعماق وب که بهتر است وارد آنها نشوید!

5
(1)

آیا می‌دانید دیپ وب چیست و در کجا قرار دارد؟ چه کسانی از سایت های دیپ وب استفاده می‌کنند؟ ورود به دیپ وب برای همه امکان‌پذیر است؟ چگونه می‌توان این کار را انجام داد؟ عواقب ورود به دیپ وب چیست؟ اگر آشنایی کوچکی با بخش مخفی و عمیق دنیای وب داشته باشید حتما این سوال‌ها برایتان پیش می‌آید. عبارت دیپ وب همانطور که از ظاهرش نیز پیداست، بسیار پررمز و راز و عجیب است. اگر بدون داشتن دانش و آگاهی بخواهید برای ورود به دیپ وب تلاش کنید، در اینصورت منتظر عواقب بد آن نیز باشید. ما هم مثل شما درباره دنیای پنهان وب کنجکاو هستیم و دوست داریم جزئیات بیشتری درباره آن بدانیم. به همین دلیل درباره آن قدری تحقیق کرده‌ایم و می‌خواهیم نتایج آن را با شما در میان بگذاریم. با مطالعه این مقاله از سئوف پاسخ بسیاری از سوالات و کنجکاوی‌های شما حول Deep Web داده خواهد شد.

Deep Web دیپ وب چیست؟

دیپ وب چیست؟ دیپ وب یا وب عمیق بخشی از اینترنت است که از دید کاربران عادی پنهان است. این بخش توسط موتورهای جستجوی معمولی قابل دسترسی و قابل ایندکس شدن نیست. البته ما نیز بدون اینکه بدانیم از بخش‌های از آن استفاده می‌کنیم. برای مثال شما دوست ندارید وقتی صفحه پرداخت در سیستم بانکی خود را باز می‌کنید اطلاعات شما ایندکس شود و توسط سایر کاربران در موتور جستجو قابل دسترسی باشد. خوب نظرتان خیلی معقول و محترم است! بخش پرداخت در سیستم بانکی جزئی از دیپ وب به شمار می‌رود.

چت‌هایی که در یک پیام‌رسان مانند واتساپ رمزنگاری شده‌اند نیز در دیپ وب قرار دارند. چرا که این پیام‌‌ها در یک موتورجستجو مانند گوگل ایندکس نمی‌شوند.

در مقابل عبارت وب عمیق یا دیپ وب، وب سطحی یا Surface Web قرار دارد که شامل همان بخش‌هایی از اینترنت است که در موتورهای جستجوی معمولی قابل دسترسی هستند. می‌توان در صفحات نتایج جستجوی گوگل به این بخش‌ها دسترسی داشت.

دیپ وب چیست
دیپ وب چیست؟ بخش پنهان دنیای وب

دیپ وب حدودا بین سال‌های 2000 تا 2005 پدیدار شد. در سایت Dictionary.com معنی این عبارت چنین بیان شده است:

بخشی از اینترنت که از موتورهای جستجوی رایج به کمک رمزنگاری پنهان شده است، مجموعه‌ای از سایت‌های ایندکس نشده.

راه‌های ورود به دیپ وب

با استفاده از مرورگرهای خاصی مانند Tor یا شبکه مسیریابی پیازی می‌توان وارد دیپ وب شد. اگر آدرس یک سایت دیپ وب را در مرورگری مثل کروم وارد کنید می‌بینید که امکان دسترسی به ان وجود نخواهد داشت. اما در نرم‌افزار Tor اینطور نیست. با وارد کردن ادرس مستقیم یک سایت دیپ وب می‌توانید وارد ان شوید.

اگرچه اطلاعاتی که در دیپ وب وجود دارند قابل ایندکس شدن توسط موتورهای جستجو معمولی نیستند، اما باز هم می‌شود با راه‌ها و موتورهای جستجوی دیگر به آن دسترسی پیدا کرد.

برای دسترسی به محتوا در وب عمیق نیاز به کار چندان سختی نیست و می‌شود با ورود به جیمیل یا وال استریت ژورنال و یا لینکدین، به محتوای درون آن دسترسی یافت که همین موضوع باعث ترسناک شدن ماجرا می‌شود.

وقتی با یک حساب کاربری در وب عمیق به محتوای نادرستی برسید و به لینک‌های مربوط به آن را وارد شوید، با توجه به این موضوع که اطلاعات شخصی شما در حساب کاربری وجود دارد، ممکن است هکرهای سایت آن‌ها را بدزدند و با تهدید شما از شما اخاذی کنند و یا حتی بدتر این اطلاعات را برای سرگرمی در فضای مجازی پخش کنند.

دیپ وب نسبت به وب سطحی حریم خصوصی شما را افزایش می‌دهد اما این نکته قابل توجه است که فقط حریم خصوصی را افزایش می‌دهد ولی امنیت آن را نه. ممکن است شما با یک حساب کاربری و اطلاعاتی مخفی در فضای مجازی دیپ وب به جستجو محتواهایی که در وب سطحی نمی‌شود به آن‌ها بپردازید اما هیچوقت نمی‌شود آن‌ها را از دید هکرهای سایت مخفی نگهداشت.

چه چیزی در دنیای دیپ وب در جریان است؟

در این بخش از وب هویت افراد پنهان است و کسی ترس از افشای هویتش ندارد. بنابراین می‌توان تصور کرد که هر حرکت غیرقانونی یا غیر متعارف می‌تواند اتفاق بیفتد.

هکرهای زیادی در دیپ وب حضور دارند. ممکن است باطراحی‌های جذاب شما را در مسیر دلخواهشان قرار دهند. و زمانیکه روی انچه مورد علاقه آنهاست کلیک کردید اطلاعات سیستم شما را به سرقت ببرند.

پس اصلا وب عمیق را دست کم نگیرید و برای ورود به دیپ وب عجله نکنید. این کار برای افرادی که تازه وارد ماجرا شده‌اند بسیار خطرناک است. چون هر حرکتی ممکن است کل کامپیوتر و اطلاعات شما را بر باد دهد. در دنیای دیپ وب با استفاده از ارزهای دیجیتال مانند کوین بیس یا بیت کوین خرید و فروش انجام می‌شود. ورود به دیپ وب غیرقانونی نیست، اما به دلیل اینکه هویت افراد ناشناس باقی می‌ماند بستری است برای کارهای خلاف.

در ادامه چند مورد از اتفاقاتی که ممکن است در وب عمیق اتفاق بیفتد بیان می‌کنیم:

1- خرید و فروش اطلاعات حساب‌های بانکی

همانطور که گفتیم هکرهای زیادی در اینجا فعالیت دارند که می‌توانید با پرداخت پول (معمولا بیت کوین) اطلاعات حساب‌های بانکی دیگران را از انها بخرید.

2- خرید و فروش کتاب‌های ممنوعه

اگر کتابی را دوست دارید ولی در کشور شما انتشار آن ممنوع و غیرقانونی است در دیپ وب حتما می‌توانید آنرا پیدا کنید.

3- محتواهای غیراخلاقی

این نوع محتوا در سایت‌های وب سطحی نیز دیده می‌شود، اما آنچه در یک سایت دیپ وب می‌توان دید بسیار ناراحت کننده و خارج از هرگونه عرف و قانون است.

4- استخدام هکر و جاسوس

هکرهای حرفه‌ای و جاسوس‌ها در این فضای پنهان فعالیت دارند. از آنجا که در این بخش از اینترنت هویت افراد مخفی می‌ماند هکرها و جاسوس‌ها راحتتر از فضای سطحی اینترنت می‌توانند سفارش کار دریافت کنند.

5- سفارش مدارک جعلی

اگر نیاز به مدارک و هویت جعلی دارید می‌توانید با پرداخت مبلغ مناسبی آنرا در سایت‌های دیپ وب بدست آورید. برخلاف دنیای واقعی که کارهای خلاف با مبالغ بالایی انجام می‌شود در یک سایت دیپ وب می‌توانید با هزینه کمتری به خواسته خود برسید.

6- ویدئوهای عجیب و غریب

گاهی ویدئوهای عجیب و غریبی در فضای اینترنت سطحی پخش می‌شود که مضمون آن مانند معما است. این ویدئوها از سایت‌های دیپ وب به فضای سطحی راه پیدا کرده‌اند. در سایت‌های دیپ وب از این دست ویدئوها زیاد دیده می‌شود. ممکن است مضمون این ویدئوها ترسناک، معمایی، مرموز و عجیب باشد.

7- قتل و شکنجه

یکی دیگر از اتفاقات وحشتناک دیپ وب قتل و شکنجه‌هایی است که بصورت ویدئویی و گاهی به شکل زنده در آن پخش می‌شود. قاتلانی در دیپ وب وجود دارند که می‌توانید با پرداخت مبلغی به آنها سفارش دهید تا کسی را جلوی دوربین برای شما شکنجه کنند و او را به هر روشی که دوست دارید بکشند. (واقعا وحشتناک است!)

این افراد مجموعه‌ای از ابزارها را برای شکنجه و قتل دارند. روش‌های شکنجه قرون وسطایی نیز توسط این قاتلان به کار گرفته می‌شود.

اتاق قرمز در دارک وب یا Red Room یکی از اتاق‌های قتل و شنکجه است که در مقاله دارک وب درباره آن توضیح داده‌ایم.

ردروم در سایت دیپ وب
ردروم در سایت های دیپ وب بخشی است برای تماشای آنلاین قتل و شکنجه افراد

8- بازی‌های کامپیوتری عجیب با جوایز نامتعارف

یک هکر ایرانی می‌گوید:

بعد از ورود به دیپ وب اتفاقات عجیبی را در آن تجربه کردم. مثلا بازی‌های کامپیوتری با جوایز عجیب! آیا می‌توانید تصور کنید منظور از جوایز عجیب در دیپ وب چیست؟ مثلا ممکن است شما یک بازی ساده پازل انجام دهید و آن سایت یک ویدئو از به قتل رساندن یک کودک را به شما جایزه دهد! همین قدر عجیب، همین قدر ترسناک و همین قدر مشمئزکننده!

9- خرید و فروش مواد مخدر و اسلحه‌های کمیاب

سایت‌هایی در دیپ وب وجود دارند که مخصوص فروش مواد مخدر و اسلحه هستند. در اعماق پنهان وب می‌توانید هر آنچه که در جهان واقعی غیرقانونی است را بیابید.

اگر بخواهیم درباره اینکه دیپ وب چیست و چه چیزهایی در آن جریان دارد صحبت کنیم مقاله بسیار طولانی خواهد شد. موارد نام برده شده فقط گوشه‌ای از اتفاقاتی است که در یک سایت دیپ وب ممکن است رخ دهد. اما عواقب ورود به دیپ وب چیست؟

موارد استفاده دیپ وب

  • عمدتاً برای اهداف نظامی استفاده می شود
  • دانشمند
  • همچنین توسط بازرگانان و پلیس استفاده می شود
  • روزنامه‌نگاران
  • معترضان سیاسی و گروه های مدافع ضد سانسور
  • ساکنان رژیم های سرکوبگر سیاسی

جاده ابریشم در دیپ وب

فروشگاه جاده ابریشم یا Silk Road در دیپ وب جایی است که می‌توان هر جنس غیرقانونی را در آن پیدا کرد. این سایت برای فروش مواد مخدر راه‌اندازی شده بود و توسط سیستم Tor اجرا می‌شد. به آن آمازون دات کام غیرمجاز نیز می‌گفتند. اما در سال 2013 توسط اف بی آی تعطیل شد. در آن زمان 26 هزار بیت کوین از این سایت مصادره شد که قیمت آن 140 دلار بود (با قیمت فعلی بیت کوین مقایسه کنید!).

یکی از مدیران این سایت دیپ وب، راس اولبریکت نام داشت که اف بی آی از او مقادیر زیدی بیت کوین مصادره کرد که تمام بیت کوین‌ها به تدریج فروخته و نقد شدند.

در سال 2015 الکس وینتر یک فیلم مستند با نام دیپ وب ساخت که در آن به فعالیت‌ها و حواشی دستگیری راس اولبریکت می‌پردازد.

عواقب ورود به دیپ وب

عواقب ورود به دیپ وب چیست؟ آیا تجربه‌ای در این زمینه داشته‌اید؟ ورود به دیپ وب برای کسی که اطلاعات و دانش کافی ندارد بسیار خطرناک و پر از ریسک است. ممکن است روی یک لینک جذاب کلیک کنید و در یک لحظه تمام اطلاعات کامپیوتر شما به سرقت برود. یا اینکه کامپیوتر شما ناگهان از کار بیفتد. اینها تله‌هایی است که هکرها برای شما قرار داده‌اند. مواجهه با ویدئوهای ترسناک و غیراخلاقی نیز از عواقب ورود به دیپ وب است.

ممکن است معتاد به بازی‌هایی شوید که به جاهای خطرناکی ختم می‌شوند. مثلا در انتها از شما می‌خواهند خود را یا یکی از نزدیکانتان را بکشید و شما آنقدر در فضای بازی غرق شده‌اید که متوجه بد بودن این عمل نیستید. تمام اینها از عواقب ورود به دیپ وب است.

جمع‌بندی: دیپ وب چیست و چرا باید از آن ترسید؟

با مطالعه این مقاله به یک دید کلی دست یافتید که دیپ وب چیست و چه اتفاقاتی در آن رخ می‌دهد. این مقاله صرفا برای این نوشته شده که آگاهی شما را بالا ببرد. نه اینکه شما را تشویق کند تا وارد چنین فضایی شوید. بهرحال اگر هم خواستید وارد این فضا شوید حتما باید مواظب امنیت سیستم خود در برابر هکرها و مواظب افکار و رفتارهای خود در برابر محتواهای غیرقانونی و غیراخلاقی این سایت ها باشید.

اگر با شنیدن اتفاقات وحشتناکی که در فضای پنهان وب رخ می‌دهد هنوز هم در شوک هستید سئوف پیشنهاد می‌کند یک فنجان چای بنوشید و به اتفاقات خوب بیندیشید!

از اینکه همراه ما بودید و هستید سپاسگزاریم.

این مطلب چقدر مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز بدید

درصد رضایت 5 / 5. تعداد رای: 1

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
  1. صبحانی می گوید

    متشکر یکی از واضحترین مقالات در مورد دیپ وب بو

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.