اینترنت ماهواره ‌ای تسلا – معرفی ، هزینه ها ، راه اندازی ، مزایا و معایب

3
(2)

Starlink چیست؟ اینترنت ماهواره ‌ای تسلا که توسط شرکت SpaceX ساخته‌شده است آیا در مورد اینترنت ماهواره ‌ای تسلا یا Starlink کنجکاو هستید؟ بنظرتان فناوری اینترنت ماهواره ‌ای تسلا که الون ماسک آن را ساخته است برای شما مناسب است؟ ما به تمام سؤالات شما مربوط به سیستمی که در حال حاضر بازار ISP یا اینترنت‌های خانگی ADSL را متحول می‌کند، پاسخ می‌دهیم.

Starlink چیست؟ ازنظر فنی، این فناوری یک سیستم اینترنت ماهواره‌ای است؛ اما برای کاربرانی ساخته‌شده است که از وب و اینترنت زیاد استفاده می‌کنند.

آیا من اغراق می‌کنم؟ نه واقعاً. اگر در یک شهر یا حومه شهر زندگی می‌کنید، احتمالاً از سرعت اینترنت سریع، شاید با سرعت 1Gbps یا بالاتر لذت می‌برید؛ اما تصور کنید که سرعت اینترنت را هرروز با 20 مگابیت در ثانیه یا حتی به‌اندازه 0.8 مگابیت در ثانیه تجربه کنید.

بدتر زمانی است که خانه شما فقط یک یا دو ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی برای انتخاب دارد و شمارا درگیر سرویس‌های اینترنت ناخوشایند و کم‌سرعت و گران‌قیمت می‌کند.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

اینترنت استارلینک سرویسی که فضای وب را متحول می‌کند؟

متأسفانه، میلیون‌ها نفر در سراسر ایالات‌متحده و جهان در همین وضعیت گیر افتاده‌اند. نصب فیبر نوری در یک شهر و آوردن پهنای باند گیگا بیتی برای میلیون‌ها مشتری مطمئناً برای شرکت مخابرات آن کشور سودآور است، اما در یک منطقه روستایی که فقط چند صد نفر در آنجا زندگی می‌کنند این‌طور نیست.

به همین منظور باید از اینترنت ماهواره ‌ای تسلا یا Starlink استفاده کنید. یک سیستم اینترنت ماهواره‌ای از SpaceX که قادر است سرعت اینترنت 150 مگابیت بر ثانیه را به لحاظ تئوریک به هر مکانی در کره زمین منتقل کند.

تمام نیاز مشتری دید واضح رو به آسمان است. پاییز سال گذشته، این سیستم شروع به سرویس‌دهی به اولین کاربران خود کرد که بسیاری از آن‌ها در مناطق دورافتاده یا روستایی آمریکا مستقر بودند – و پاسخی که تابحال آن‌ها به این سرویس داشته‌اند مثبت و رضایت‌بخش بوده است.

در ادامه، ما به سؤالات اساسی شما در مورد اینترنت ماهواره ‌ای تسلا یا Starlink، پاسخ‌خواهیم داد. شما می‌توانید سایر سؤالات خود با ما در میان بگذارید و ما این مقاله را بروز می‌کنیم و سؤالات شمارا پاسخ می‌دهیم.

چگونه می‌توان از اینترنت ماهواره ‌ای تسلا بهره‌مند شد؟

اینترنت ماهواره ‌ای تسلا
چگونه می‌توان از اینترنت ماهواره ‌ای تسلا بهره‌مند شد؟

برای این منظور کافی است به سایت Starlink.com بروید. این سایت آدرس محل سکونت شمارا می‌گیرد و اگر سرویس اینترنت ماهواره‌ای در منطقه شما در دسترس باشد به شما اطلاع می‌دهد.

در غیر این صورت، این شرکت تاریخ تقریبی راه‌اندازی اینترنت ماهواره ‌ای تسلا یا استارلینک در منطقه‌ای که در آن سکونت دارید را به شما اعلام خواهد کرد. بیشتر کاربران احتمالاً باید ماه‌ها صبر کنند تا استارلینک در محل سکونت آن‌ها راه‌اندازی شود.

Starlink در حال حاضر به بیش از 10 هزار کاربر سرویس اینترنت ماهواره‌ای ارائه می‌دهد؛ اما “صدها هزار” نفر در سراسر ایالات‌متحده به امید امتحان آن ثبت‌نام کرده‌اند.

برای رزرو اینترنت ماهواره ‌ای تسلا، می‌توانید 99 دلار وجه قابل‌استرداد از طریق پیش سفارش وب‌سایت Starlink پرداخت کنید؛ که اگر سرویس استارلینک در منطقه شما راه‌اندازی شود به شما اطلاع داده می‌شود.

استفاده از اینترنت ماهواره ‌ای تسلا چقدر هزینه دارد؟

اینترنت ماهواره ‌ای تسلا
استفاده از اینترنت ماهواره ‌ای تسلا چقدر هزینه دارد؟

اینترنت ماهواره ‌ای تسلا در حال حاضر ماهیانه 99 دلار هزینه دارد. همچنین برای دیش یا بشقاب ماهواره‌ای Starlink و روتر Wi-Fi که این شرکت به خانه شما ارسال می‌کند، باید 499 دلار هزینه کنید.

ارزان نیست، اما کاربرانی که در مناطق روستایی مدت‌هاست با پهنای باند آهسته دست‌وپنجه نرم می‌کنند به ما گفته‌اند که سرویس اینترنت سریع Starlink برای آن‌ها خیلی ارزشمند است.

اینترنت ماهواره ‌ای تسلا یا استارلینک چگونه کار می‌کند؟

اینترنت ماهواره ‌ای تسلا
اینترنت ماهواره ‌ای تسلا یا استارلینک چگونه کار می‌کند؟

چندین سال است که فناوری اینترنت ماهواره‌ای وجود دارد. این شامل ارسال داده‌های اینترنتی از طریق سیگنال ماهواره‌ای است، نه از طریق کابل، بلکه از طریق سیگنال‌های رادیویی از طریق خلأ که در فضا وجود دارد.

ایستگاه‌های زمینی روی سیاره سیگنال‌ها را به ماهواره‌های مدار منتقل می‌کنند و سپس می‌توانند داده‌ها را به کاربران روی زمین بازگردانند. یکی از اصلی‌ترین ارائه‌دهندگان موجود اینترنت ماهواره‌ای HughesNet است.

سیستم SpaceX از دو روش می‌تواند اینترنت را بهتر کند: اول اینکه این شرکت می‌خواهد از ماهواره‌هایی در مدار بافاصله کم از زمین که فقط 300 مایلی بالاتر از سطح زمین قرار دارند، استفاده کند. فاصله کم می‌تواند سرعت اینترنت را به‌شدت بهبود بخشد و درعین‌حال تأخیر و قطعی اینترنت را کاهش دهد.

دوم، اسپیس ایکس می‌خواهد برای تأمین انرژی این سیستم، حدود 40،000 ماهواره در سال‌های آینده به فضا پرتاب کند تا مطمئن شود که تمام جهان از اینترنت ماهواره‌ای برخوردار می‌شوند.

سرعت اینترنت ماهواره ‌ای تسلا یا استارلینک چقدر است؟ اصلاً پایدار هست؟

اینترنت ماهواره ‌ای تسلا
سرعت اینترنت ماهواره ‌ای تسلا یا استارلینک چقدر است؟ اصلاً پایدار هست؟

طبق گفته کاربران، در حال حاضر سرعت اصلی اینترنت ماهواره ‌ای تسلا 80 مگابیت بر ثانیه تا 150 مگابیت بر ثانیه در بارگیری یا دانلود و حدود 30 مگابیت بر ثانیه در بارگیری یا آپلود می‌باشد.

در همین حال، تأخیر آن نیز در حدود 30 میلی‌ثانیه است که با اینترنت‌های معمولی یکسان است. اواخر امسال، SpaceX قصد دارد سرعت بارگیری یا دانلود را به 300 مگابیت در ثانیه برساند، درحالی‌که زمان تأخیر به 20 میلی‌ثانیه می‌رسد.

SpaceX در نظر دارد با پرتاب ماهواره‌های بیشتر به مدار دور زمین که از مارس 2021 شروع می‌شود، بیش از 1100 ماهواره را به فضا بفرستد و در آینده تعداد آن‌ها را افزایش دهد.

هدف بلندمدت این شرکت این است که درنهایت هزاران ماهواره را وارد مدار کند و راه را برای سرعت بارگیری با سرعت 1Gbps و سپس 10Gbps امکان‌پذیر کند. بااین‌حال، سرویس Starlink نیز در دست‌ساخت و بررسی است. کاربران می‌گویند سرعت آن متغیر است و گاهی اوقات ممکن است درزمانی کوتاه قطع می‌شود.

آیا با افزایش تعداد کاربران اینترنت ماهواره ‌ای تسلا سرعت آن کم می‌شود؟

اینترنت ماهواره ‌ای تسلا
آیا با افزایش تعداد کاربران اینترنت ماهواره ‌ای تسلا سرعت آن کم می‌شود؟

این موضوع چیزی است که ما خودمآن‌هم در مورد آن تعجب کرده‌ایم. سپتامبر گذشته، مجله‌ای اخباری منتشر کرده بود که استارلینک حتی اگر 12000 ماهواره در مدار داشته باشد، تنها قابلیت سرویس‌دهی اینترنت کافی به 485000 کاربر را دارد.

دو گروه تجاری که ISP های کوچک و ارائه‌دهندگان پهنای باند مبتنی بر فیبر نوری هستند نیز به FCC گفتند که انتظار دارند Starlink در سال‌های آینده به دلیل تعداد زیاد کاربران در سرویس، از مشکلات ازدحام کاربران دچار مشکل شود.

باید منتظر بمانیم و ببینیم. SpaceX در مورد مسائل افزایش تعداد کاربران بحثی نکرده است؛ و همچنین در مورد محدودیت‌های دقیق فناوری اینترنت ماهواره‌ای خود که قصد دارد باگذشت زمان بهبود یابد، توضیحی نداده است؛ اما با گسترش و توسعه Starlink، کاربرهای آن‌هم بیشتر می‌شود. این چیزی است که باید آن را در نظر گرفت و برای آن اقدامی انجام داد.

آیا می‌توان از اینترنت ماهواره ‌ای تسلا در هوای برفی و بارانی استفاده کرد؟

استارلینک
آیا می‌توان از اینترنت ماهواره ‌ای تسلا در هوای برفی و بارانی استفاده کرد؟

بله SpaceX با ساختن یک گرم‌کننده در داخل ماهواره، اطمینان حاصل کرد که بشقاب ماهواره‌ای Starlink را برای کار در زمستان و آب‌وهوای مرطوب بسازد. درنتیجه، دیش ماهواره می‌تواند یخ‌های اطراف خود را ذوب کند.

یکی از کاربران در اورگان به ما گفت:

“من در باران هیچ مشکلی با آن نداشته‌ام. بیشترین مدت‌زمانی قطعی که داشته‌ام ممکن است یک دقیقه بوده باشد و بعدازآن دوباره شروع اینترنت وصل شده است. من تاکنون بیش‌ازحد از خدمات اینترنت ماهواره ‌ای تسلا راضی‌ام.”

بااین‌حال، SpaceX هنوز به کاربران توصیه می‌کند دیش ماهواره در معرض باران و برف زیاد قرار ندهند تا سیگنال آن‌ها همیشه ثابت باشد و مختل نشود. این شرکت در صفحه سؤالات متداول خود می‌گوید:

“باران شدید یا باد همچنین می‌تواند بر اتصال اینترنت ماهواره‌ای شما تأثیر بگذارد، به‌طور بالقوه منجر به کاهش سرعت یا قطعی نادر می‌شود.”

استارلینک در چه مناطقی آنتن دهی دارد؟ در چه کشورهایی می‌توان از آن استفاده کرد؟

استارلینک
استارلینک در چه مناطقی آنتن دهی دارد؟ در چه کشورهایی می‌توان از آن استفاده کرد؟

متأسفانه، هیچ نقشه‌ای که پوشش دهی کاملی از اینترنت ماهواره ‌ای تسلا را نمایش دهد وجود ندارد؛ اما ما اخیراً نقشه خودمان (در بالا) از فعالیت Starlink را بر اساس داده‌های Speedtest Ookla منتشر کردیم.

این نقشه نشان می‌دهد که این سیستم در حال حاضر می‌تواند عمدتاً در واشنگتن، اورگن، آیداهو و سایر ایالت‌های شمال آمریکا به کاربران سرویس اینترنت بدهد.

انجمن Reddit گفته است که: Starlink با جمع‌آوری مکان‌هایی که کاربران برای دریافت سرویس، ثبت می‌کنند، روند عرضه سیستم را ردیابی می‌کند. اطلاعات آن‌ها نشان می‌دهد مناطق تحت پوشش استارلینک در بیش از 30 ایالت آمریکا و هفت استان کانادا گسترش‌یافته است. این شرکت همچنین خدمات را به خارج از کشور مثل انگلستان، آلمان و نیوزیلند آورده است.

آیا می‌توان از استارلینک در شهر و استان‌های پرجمعیت استفاده کرد؟

استارلینک
آیا می‌توان از استارلینک در شهر و استان‌های پرجمعیت استفاده کرد؟

احتمالاً نه. SpaceX تمرکز خود را بر روی آوردن Starlink به مناطقی با اینترنت آهسته، به‌ویژه در مناطق روستایی و دوردست جهان گذاشته است؛ بنابراین ما انتظار داریم که SpaceX ابتدا کاربران موجود در آن مکان‌ها را در اولویت قرار دهد.

همچنین استارلینک دلیل کمی برای تلاش و رقابت با ارائه‌دهندگان عمده خدمات اینترنتی مستقر در زمین دارد که می‌توانند برنامه‌های اینترنت پرسرعت را با قریب به 50 دلار در ماه ارائه دهند.

ایلان ماسک، مدیرعامل SpaceX گفته است:

 “که ما برای تأمین پهنای باند اینترنت کافی برای کاربران ساکن در مکان‌های پرجمعیت تلاش می‌کنیم. “Starlink برای تراکم کم و متوسط جمعیت عالی است؛ اما ماهواره‌ها برای شهرهای با تراکم بالا خوب نیستند.”

او در مصاحبه‌ای در ماه فوریه به جو روگان گفت.

 “بنابراین بهتر است مردم در این مناطق از اینترنت 5G موبایل استفاده کنند.”

آیا می‌توان با اینترنت ماهواره ‌ای تسلا بازی‌های آنلاین انجام داد؟

بله در YouTube می‌توانید فیلم‌های بی‌شماری از کاربران اینترنت ماهواره ‌ای تسلا را مشاهده کنید که مشغول بازی‌هایی مانند Counter-Strike: Global Offensive در این سرویس هستند؛ اما ممکن است تأخیری در اجرای بازی وجود داشته باشد، خصوصاً اینکه اتصال شما از یک ماهواره Starlink به ماهواره دیگر تغییر می‌کند، اما کاربران گزارش می‌دهند که این تجربه قابل‌تحمل است.

آیا دیش و مودم ماهواره تسلا به خودمان تعلق دارد؟

بله با توجه به شرایط خدمات Starlink، دیش ماهواره و مودم Wi-Fi متعلق به شما است. پس از دریافت تجهیزات، می‌توانید تجهیزات را برای بازپرداخت کامل دیش ماهواره حداکثر تا 30 روز بازگردانید.

آیا نصب و راه‌اندازی اینترنت ماهواره ‌ای تسلا آسان است؟

استارلینک
آیا نصب و راه‌اندازی اینترنت ماهواره ‌ای تسلا آسان است؟

کاربران می‌گویند که نصب و راه‌اندازی اینترنت ماهواره ‌ای تسلا معمولاً در حدود پنج دقیقه طول می‌کشد. به هیچ تکنسینی هم نیاز نیست؛ اما برای دریافت اینترنت پرسرعت باید مطمئن شوید که دیش ماهواره Starlink در یک فضای باز قرار دارد؛ بنابراین اگر نیاز دارید دیش ماهواره را روی سقف خانه خود قرار دهید.

برای کمک به شما در جایگذاری دیش، برنامه تلفن همراه SpaceX برای Starlink (موجود برای iOS و Android) دارای عملکرد تجزیه‌وتحلیل “میدان دید” است که با ضربه زدن به دوربین تلفن شما منظره بهینه آسمان اطراف خانه شمارا پیدا می‌کند.

“بهترین راهنمایی که می‌توانیم ارائه دهیم نصب اینترنت ماهواره ‌ای تسلا در بالاترین ارتفاع ممکن می‌باشد. درجایی که نصب آن هیچ خطری برای شما ایجاد نکند، البته باید جلوی دیش باز باشد و روبه آسمان باشد. کاربرانی که در مناطقی با درختان بلند، ساختمان‌ها و غیره زندگی می‌کنند، ممکن است کاندیداهای خوبی برای استفاده زودهنگام از Starlink نباشند. ” “هرچند ماهواره‌های بیشتری پرتاب شوند، محدودیت‌های میدان دید هم کاهش می‌یابد و کاربران بیشتری می‌توانند از آن استفاده کنند.”

ما دیده‌ایم که کاربران به روش‌های خلاقانه‌ای برای قرار دادن یک دیش بالای درختان نزدیک خانه خود رسیده‌اند. دیش Starlink به یک کابل 100 فوتی نیز متصل می‌شود، اگرچه کاربران روش‌هایی برای افزایش دسترسی آن پیداکرده‌اند.

فعلاً نه. این شرکت دسترسی Starlink را به آدرسی که در آن ثبت‌شده است محدود می‌کند. “دیش ماهواره‌ای شما به یک سلول منفرد اختصاص داده‌شده است. اگر دیش ماهواره‌ای خود را به خارج از سلول اختصاص داده‌شده منتقل کنید، ماهواره‌ای برای شما سرویس‌دهی نخواهد کرد و شما اینترنتی در اختیار نخواهید داشت. “

اما این شرکت درصورتی‌که ماهواره‌های کافی در مدار داشته باشد قصد دارد این محدودیت را برطرف کند. این شرکت حتی گفت:

 “حمل‌ونقل و جابه‌جایی دیش‌های اینترنت ماهواره ‌ای تسلا – ازجمله انتقال Starlink به آدرس‌های مختلف (یا مکان‌هایی که حتی آدرس ندارند!) – زمانی ارائه می‌شود که بتوانیم با پرتاب ماهواره‌های بیشتر و راه‌اندازی نرم‌افزار جدید، پوشش خود را افزایش دهیم.”

در مورد اتومبیل‌ها، این شرکت به دنبال تصویب FCC است تا فناوری دیش Starlink را برای وسایل نقلیه در حال حرکت، ازجمله قایق‌ها و هواپیماها آغاز کند.

SpaceX تقریباً هرگز به سؤالات ما درباره Starlink پاسخ نداده است. ایلان ماسک همچنین با رسانه‌ها رابطه جنجالی دارد؛ بنابراین برای پوشش خبری Starlink، باید تا حد زیادی به توییتر ماسک، فیلم‌های YouTube آپلود شده توسط SpaceX درباره راه‌اندازی Starlink و پرونده‌هایی که شرکت به‌طور منظم در FCC انجام می‌دهد، تکیه کنیم.

یکی از منابع عالی و غیررسمی، انجمن Reddit برای Starlink است. در اینجا، شما می‌توانید کاربران واقعی Starlink را پیدا کنید که اغلب در مورد تجربیات خود با این سرویس پست می‌گذارند و به سؤالات شما پاسخ می‌دهند. صفحه Reddit همچنین شامل سؤالات متداول مربوط به انجمن مربوط به Starlink است که پر از جزئیات است.

امیدوارم از این مقاله لذت برده باشید. پیشنهاد میکنم از دیگر مقالات سئوف دیدن فرمایید.

این مطلب چقدر مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز بدید

درصد رضایت 3 / 5. تعداد رای: 2

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.