3 اقدام مهم در صورت هک شدن اکانت اینستاگرام

0
(0)

تصور کنید اکانت اینستاگرام شما هک شده است. خوب حالا چه کار باید انجام دهید؟ ابتدا خونسردی خود را حفظ کنید. نفس عمیق بکشید و این سه کار که در ادامه به شما خواهیم گفت را انجام دهید. نوع اکانت اینستاگرام شما چه شخصی باشد چه تجاری فرقی ندارد. در این مقاله از سئوف به شما خواهیم گفت که چه کارهایی را باید در هنگام هک شدن اکانت خود انجام دهید. همچنین برای افزایش امنیت حساب کاربری چه کار کنید.

هک شدن بخصوص برای یک بیزینس یا صفحه تجاری بسیار ترسناک است. چرا که برای دریافت ترافیک و برای فعالیت‌های بازاریابی خود از شبکه اجتماعی استفاده می‌کند.

متاسفانه درصورتیکه امنیت اکانت اینستاگرام خود را بالا نبرید یک هکر قادر است حتی در ده دقیقه یا کمتر به اکانت شما دست پیدا کند. این کارها را به یکی از سه روش زیر انجام می‌دهد:

  • نگهداری اطلاعات لاگین شما.
  • فیشینگ. بطور خلاصه، یعنی اینکه هکرها برای شما یک لینک به یک صفحه لاگین تقلبی اینستاگرام ایمیل می‌کنند. طوری که شما شک نکنید و متقاعد شوید که روی آن کلیک کنید. اگر روی آن کلیک کنید و با یوزرنیم و پسورد خود لاگین کنید، آنها اطلاعات شما را می‌گیرند. هرگز روی لینکی که از طریق ایمیل برای شما ارسال می‌شود کلیک نکنید.
  • استفاده از برنامه‌های کاربردی (اپ‌) شخص ثالت. همیشه دسترسی اپ‌های شخص ثالث مشکوک را رد کنید. به اپ‌های غیرقابل اعتماد برای دسترسی به اطلاعات شخصی شما اجازه ندهید. و آنها را تایید نکنید.

اگر در شرایطی قرار گرفتید که حس کردید اکانت اینستاگرام شما هک شده باید خیلی زود اقدام کنید.

هک شدن در اینستاگرام
هک شدن در اینستاگرام

3 کاری که در صورت هک شدن اکانت اینستاگرام حتما باید انجام دهید

اگر شک کردید که اکانت شما هک شده باشد این اقدامات را انجام دهید:

1- استفاده از ریکاوری یا بازیابی اکانت در اینستاگرام

دکمه فراموشی پسورد یا Forgot Password برای این است که از اینستاگرام درخواست لینک لاگین مستقیم کنید.

از آنجا، می‌توانید شماره تلفن یا ایمیل خود را وارد کنید و گزینه Send Login Link را بزنید. سپس، اینستاگرام برای شما یک ایمیل می‌فرستد که می‌توانید به کمک آن اکانت خود را بازیابی کنید.

گاهی هکرها در تغییر یوزرنیم و پسورد شما بسیار سریع عمل می‌کنند. در اینصورت این روش جواب نخواهد داد. اگر یوزرنیم شما تغییر کرده باشد و دیگر در دسترس نباشد، به مرحله دو بروید.

2- گزارش کردن هک شدن اکانت به اینستاگرام

فرض کنید قادر به بازیابی پسوردتان نیستید، به این خاطر که هکر خیلی سریع آنرا تغییر داده است. قدم بعدی این است که این اتفاق را مستقیما به اینستاگرام گزارش دهید.

به سایت اینستاگرام بروید. (منظور این که آنرا از اپلیکیشن باز نکنید و آدرس سایت www.instagram.com را در مرورگر باز کنید). در آنجا فرمی برای این گزارش وجود دارد. آنرا پر کنید و تمام جزئیات اکانت خود را در آن وارد کنید. سپس گزینه My account was hacked را انتخاب کنید و روی Request Support (درخواست پشتیبانی) کلیک کنید.

در پاسخی که اینستاگرام به شما خواهد داد از شما خواسته می‌شود هویت خود را با تدابیر امنیتی بیشتری تایید کنید. این پروسه بدین شکل است:

  • ابتدا یک کد، مستقیما از طرف سایت برای شما ارسال خواهد شد.
  • از شما خواسته می‌شود که عکسی از خودتان بگیرید در حالیکه کد ارسال شده را روی یک کاغذ نوشته و در دستتان نگه داشته‌اید. (معمولا هم ترجیح می‌دهند این عکس بصورت سلفی باشد).
  • آنها همچنین از شما می‌خواهند شماره تلفن یا ایمیل اورجینالی که برای حساب کاربری خود به کار بردید را نشان دهید.
  • در نهایت، با مقایسه عکس شما با عکس‌های اکانت، اینستاگرام تایید خواهد کرد (Veify) که در واقع شما کاربر اصلی این اکانت هستید.

این فرایند روشی مطمئن جهت بازیابی اکانت شما برای اینستاگرام محسوب می‌شود. چرا که راهی برای هک کردن این سیستم وجود ندارد.

3- بررسی فعالیت لاگین خود (Login Activity)

این گام در تنظیمات اینستاگرام نیز وجود دارد. فعالیت لاگین هر زمانی که شخصی از ترکیب نام کاربری و پسورد شما برای ورود به اکانت شما استفاده کرده باشد را به شما نشان می‌دهد.

login activities در اینستاگرام
از اینجا می‌توانید Login Activity خود را در اینستاگرام مشاهده کنید.

انجام این کار می‌تواند به شما در تشخیص ورودهای مشکوک به اکانت‌تان کمک کند.

Login Activity به شما تمام ساعت‌ها و تاریخ‌های مربوط به هر لاگین را نشان خواهد داد. این ممکن است کمی سخت باشد که به یاد بیاورید یک لاگین از طرف شما بوده یا از طرف یک فرد دیگر.

هرچند، اگر متوجه شوید که ناگهان فالوورهایی به شما اضافه شده که شما تاییدشان نکردید و یا عکس‌هایی پست شده که شما پست نکردید در اینصورت می‌فهمید که حتما کسی وارد اکانت شما شده است.

نکات مهم تر: گام‌هایی جهت جلوگیری از هک شدن در آینده

خوب ما سه اقدام مهم که در صورت احتمال هک شدن اکانت اینستاگرام باید انجام دهید را بیان کردیم. در ادامه می‌خواهیم نکات حرفه‌ای‌تری را بیان کنیم که برای جلوگیری از هک شدن و افزایش امنیت در برابر هکرها به دردتان می‌خورد.

احراز هویت دو مرحله‌ای

این گام خیلی مهم است، به این دلیل که احتمال هک‌شدن در آینده را بسیار کم می‌کند. تایید هویت دو مرحله‌ای یک ویژگی امنیتی و راه‌اندازی آن بسیار آسان است.

به تنظیمات اینستاگرام خود بروید و یک کد مخصوص لاگین وارد کنید جهت تایید هر نوع ورودی از طرف شما یا شخص دیگر از طریق دستگاهی که برای اینستاگرام ناآشنا است.

طبق اعلام اینستاگرام، چند روش مختلف برای احراز هویت دو مرحله‌ای وجود دارد که با اکانت اینستاگرام خود می‌توانید انجام دهید. برای این کار یکی از دو حالت زیر را انتخاب کنید:

  • ارسال کد از طریق پیامک از گوشی موبایل
  • کد لاگین از طرف یک اپلیکیشن شخص ثالث (مثلا گوگل آتنتیکیتور Google Authenticator)

تایید صحت شماره موبایل و آدرس ایمیل در تنظیمات اکانت

این یکی از اولین چیزهایی است که هکرها در صورتیکه موفق به ورود به اکانت شما شوند تغییر خواهند داد. آنها شماره موبایل و آدرس ایمیل را با شماره و ایمیلی که خودشان به آن دسترسی داشته باشند ولی شما دسترسی نداشته باشید جایگزین می‌کنند.

اگر شماره تلفن و آدرس ایمیل شما تغییر یافته باشد، بهتر است ابتدا آنها را به حالت قبل در اکانت شخصی خود بازگردانید. سپس صفحه خود را بررسی کنید تا هر گونه اتفاق و حرکت مشکوکی را به وقع پیوسته پیدا کنید.

سپس باید تمام این گام‌ها را که در این راهنما بیان می‌کنیم دنبال کنید تا اکانت خود را ایمن کنید.

رمز اینستاگرام (و ایمیل) خود را تغییر دهید

یک پسورد قوی که با بقیه پسوردهای مورد استفاده شما در وب فرق دارد را برای این منظور انتخاب کنید.

اگر یک هکر اطلاعات لاگین اینستاگرام شما را داشته باشد احتمالا اطلاعات ایمیل شما را نیز دارد. همچنین برای اینکه ایمیل شما امن باشد، باید بطور مرتب پسورد آنرا تغییر دهید.

به اعلان‌هایی که از اینستاگرام می‌آید توجه داشته باشید

اگر یک ایمیل یا اعلان (Notification) از اینستاگرام دریافت کردید که به شما توصیه کرده پسورد خود را تغییر دهید حتما این کار را بکنید.

یادتان باشد برای جلوگیری از فیشینگ روی هیچ لینکی در ایمیل که از شما خواسته پسورد خود را تغییر دهید کلیک نکنید.

مستقیم به اینستاگرام بروید و در آنجا پسورد خود را عوض کنید.

طبق گفته این پلتفرم:

در طی بررسی‌های امنیتی اتوماتیک از طرف اینستاگرام، گاهی اینستاگرام اطلاعات لاگین شما را که از سایت‌های دیگر دزدیده شده بود را بازیابی می‌کند. اگر فکر کند که احتمالا پسورد شما دزدیده شده، تغییر پسورد بهترین کار برای افزایش امنیت و جلوگیری از هک شدن شما در آینده است.

جمع بندی

اگر اکانت اینستاگرام شما هک شده باشد، راه‌هایی برای دسترسی مجدد به حساب کاربریتان وجود دارد. اینستاگرام مشخصا می‌داند که این پلتفرم اجتماعی مورد توجه هکرها و کسانی است که اکانت فیک می‌سازند. به همین دلیل سیستم‌های جدیدی را برای کمک به هندل کردن این نوع حساب‌ها مدیریت می‌کند.

به محض اینکه متوجه شدید نمی‌توانید وارد اکانت خود شوید، یا متوجه تغییر در اطلاعات و وجود پست‌های مشکوک شدید از نکات گفته شده در این مقاله استفاده کنید. در اینصورت شانس زیادی در بازیابی اکانت خود خواهید داشت.

اگر پست‌های شما به اشتباه پاک شده باشند، اینستاگرام به تازگی فولدری را برای پست‌های پاک شده در نظر گرفته که می‌توانید از آنجا آنها را بازیابی کنید.

حتی اگر هک نشده باشید، این نکات برای داشتن امنیت بیشتر و جلوگیری از هک شدن در آینده مفید خواهد بود.

این مطلب چقدر مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز بدید

درصد رضایت 0 / 5. تعداد رای: 0

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.