الگوریتم فرد گوگل چیست؟ همه چیز درباره Google Fred Update

5
(1)

الگوریتم فرد گوگل یکی از الگوریتم‌های مهمی است که کیفیت کلی سایت و محتوای آن‌ را بررسی می‌کند. الگوریتم Fred جدیدترین الگوریتم گوگل است و سایت‌هایی که محتوای نامرتبط یا بی کیفیت ارائه می‌دهند و یا از تبلیغات زیاد و بک‌لینک‌های نامعتبر استفاده می‌کنند را جریمه می‌کند.

سایت‌های زیر از طرف الگوریتم فرد گوگل تحت خطر (Hazard) هستند:

 • سایت‌هایی با محتوای کم ارزش و تبلیغ محور
 • سایت‌هایی با محتواهای به شدت وابسته (Affiliate) و یا بی‌کیفیت و کوتاه
 • سایت‌هایی با تجربه کاربری نامناسب
 • استفاده از لینک‌های تبلیغاتی فریبنده

موتور جستجوی گوگل سعی دارد همواره بهترین نتایج را در ازای جستجوی کاربر برای او نمایش دهد. فلسفه وجودی الگوریتم‌های گوگل هم همین است: یعنی رتبه‌بندی سایت‌ها به بهترین شکل ممکن، بطوریکه کاربر خیلی سریع به آنچه که جستجو می‌کند برسد.

1 الگوریتم فرد گوگل چیست؟

الگوریتم فرد گوگل جدیدترین الگوریتم‌ گوگل است که وظیفه آن بررسی کیفی سایت و محتوای آن است. این الگوریتم روی لینک‌های تبلیغاتی زیاد، بکلینک گرفتن از سایت‌های نامعتبر و تولید محتوای بی‌کیفیت حساس است.

‌شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید گوگل فرد یک الگوریتم رسمی نیست! بلکه آپدیتی است که به هسته اصلی این موتور جستجو اضافه شده است. Google Fred یک نام کلی برای هرگونه آپدیت الگوریتم مرتبط با کیفیت سایت است. در هرحال رایج است که آن را جزء الگوریتم‌ها بنامیم.

2 هدف الگوریتم فرد چیست؟

هدف الگوریتم فرد، مقابله با تولید محتوای بی‌ارزش، بکلینک‌های نامعتبر و اسپم، حجم بالای تبلیغات و مقابله با سایت‌هایی است که از طریق موارد ذکر شده درحال کسب درآمد هستند.

سایت‌های زیادی هم بخاطر فروش بک‌لینک از طریق تولید محتوای به دردنخور و یا تبلیغات آزاردهنده داخل سایت به وسیله این الگوریتم جریمه شدند و رتبه خود را ناگهان از دست دادند. البته بعضی از آنها بعدا با ایجاد محتواهای باارزش و مفید و کاربرپسند و کاهش تبلیغات، دوباره به جایگاه قبلی خود بازگشتند.

هرکدام از الگوریتم‌های موتور جستجو، وظیفه بررسی یک سری از ویژگی‌های یک سایت را بر عهده دارند. در این میان الگوریتم پاندا بیشتر از همه روی محتوا متمرکز است و محتواهای بی‌کیفیت و اسپمی را مورد هدف قرار می‌دهد.

الگوریتم Fred چیست
الگوریتم فرد چیست؟ این الگوریتم روی محتواهای بی‌کیفیت حساس است

اما الگوریتم فرد گوگل، مجموعه‌ای از آپدیت‌هاست که مربوط به پاندا نیستند و محدوده‌ای وسیعتر از الگوریتم پاندا را پوشش می‌دهند.

در واقع گوگل جای خالی یک الگوریتم که بصورت کلی، محتوای سایت را بررسی کند را در میان آپدیت‌های خود خالی می‌دید. به همین دلیل گوگل فرد به وجود آمد.

3 Google Fred از کجا شروع شد؟

حدودا 7 مارس 2017 بود که زمزمه‌هایی پیچید که گویا آپدیتی روی الگوریتم گوگل در حال انجام است. به نظر می‌رسید گوگل، محتواهای بی‌کیفیتی که قصد درآمدزایی داشتند را هدف قرار داده بود.

گوگل مثل همیشه سکوت کرده بود و چیزی درباره این آپدیت‌ها به وبمسترها توضیح نمی‌ داد. در 9 مارس، گری ایلیز از گوگل، به شوخی این آپدیت را فرد نامگذاری کرد.

گوگل در نهایت تایید کرد که آپدیت‌هایی اعمال شده اما درباره جزئیات آن چیزی نگفت. فقط به این اشاره کرد که هدف این آپدیت‌ها، سایت‌هایی هستند که از قوانین وبمستر گوگل (Google Webmaster Guidelines) سرپیچی می‌کنند.

گوگل فرد با هر الگوریتم دیگری که دارای اسم است فرق دارد. چون الگوریتم فرد، تمام آپدیت‌های هسته گوگل که برای حل مسائل کیفی انجام می‌شوند را دربرمی‌گیرد و این نام نیز به شوخی (توسط گری ایلیز از گوگل که هرچیز بی نامی را “Fred” می‌نامید) به آن نسبت داده شده است.

در نتیجه هر نوع آپدیت بدون نام که مربوط به کیفیت باشد، “Fred” نام دارد.

4 الگوریتم فرد گوگل (Google Fred) چه سایت‌هایی را جریمه می‌کند؟

بررسی سایت‌هایی که الگوریتم فرد روی آنها تاثیر گذاشته نشان می‌دهد که اکثریت قریب به اتفاق آنها سایت‌های پرمحتوا هستند (مثل وبلاگ‌ها) که مقالاتی بی‌کیفیت با طیف گسترده‌ای از موضوعات را ارائه می‌دهند. و به نظر می‌رسد این سایت‌ها اغلب به قصد انجام تبلیغ و یا درآمدزایی اشتراکی (Affiliate Revenue) به وجود آمده‌اند.

5 چه کار کنیم که از جریمه الگوریتم فرد گوگل در امان باشیم؟

 • محتوای باکیفیت و ارزشمند ارائه دهید.
 • تجربه کاربری مناسب ایجاد کنید.
 • از تبلیغات زیاد در سایتتان بپرهیزید.
 • بک‌لینک‌های نامعتبر و اسپم را Disavow کنید.
 • به قوانین راهنمای گوگل وبمستر عمل کنید.

برخی نکات دیگر که می‌تواند موثر باشد:

 • استفاده از محتوا با حجم کافی
 • استفاده از انواع فرمت‌های محتوا مثل ویدیو
 • اشتراک گذاری محتواهای وبسایت در شبکه‌های اجتماعی
 • به کاربردن انکرتکست‌های مختلف و با کیفیت
 • دارا بودن قابلیت جستجو بصورت صوتی
 • استفاده اصولی از لینک‌های داخلی
 • حذف برچسب‌ها
 • جلوگیری از خرید بی رویه بک لینک

این الگوریتم سایت‌های زیادی را جریمه کرده و رتبه آنها را در صفحه نتایج جستجو SERPs تنزل داده است.

نگران نباشید! تا زمانیکه سعی نکنید گوگل را دور بزنید (تا وقتی از تکنیک‌های سئو کلاه سیاه استفاده نکنید) در خطر نیستید. برای در امان ماندن از جریمه گوگل فرد کافی است موارد زیر را انجام دهید:

5.1 محتوای باکیفیت و ارزشمند ارائه دهید

باید محتواهای سایتتان را بررسی کنید (کانتنت آدیت). خیلی از سایت‌های پربازدید، از تبلیغ کردن کسب درآمد می‌کنند و این اصلا بد نیست. اما موضوع، خود تبلیغات نیست بلکه محتوای آن است.

محتواهای نامرتبط، کوتاه، ناقص، به دردنخور و بی‌کیفیت را باید با اطلاعات مفید و مرتبط جایگزین کنید.

البته در مورد اندازه محتوا، کوتاه یا بلند بودن آن بستگی به موضوع کوئری مورد نظر دارد. باید ببینید رقیبان شما در مورد آن کوئری به خصوص چه محتوایی تولید کرده‌اند و آیا محتوای شما متناسب است یا اینکه خیلی کوتاه است. بعضی موضوعات نیاز به محتوای کوتاه و بعضی نیاز به محتوای طولانی دارند.

اهمیت کیفیت محتوا برای گوگل فرد
برای در امان ماندن از جریمه گوگل فرد، محتوای باکیفیت تولید کنید

به خاطر داشته باشید که کیفیت محتوا اهمیت زیادی در سئوی سایت دارد. مقاله “آموزش تولید محتوای سئو شده” می‌تواند به شما در این زمینه کمک کند.

6 تجربه کاربری مناسب ایجاد کنید

البته که طراحی سایت مورد پسند کاربر به همراه تجربه کاربری عالی نیز، کیفیت کلی سایت را افزایش می‌دهد. زیرا گوگل به کاربر بسیار اهمیت می‌دهد.

7 از تبلیغات زیاد در سایتتان بپرهیزید

درامد بسیاری از سایت‌ها وابسته به تبلیغات است. اما زمانیکه کاربر وارد سایتی شود که پر از تبلیغات و بنر و پاپ‌آپ است حس بدی پیدا می‌کند و احتمالا از سایت خارج می‌شود.

بهتر است برای تبلیغات در سایتتان از لینک‌های نوفالو استفاده کنید و همچنین تبلیغات را طوری انجام دهید که برای کاربر آزاردهنده نباشد. زیرا کاربر برای گوگل بسیار بااهمیت است.

8 بک‌لینک‌های نامعتبر و اسپم را Disavow کنید

گوگل فرد، نه تنها سایت‌هایی با محتوای بی‌ارزش را جریمه می‌کند بلکه اگر از چنین سایت‌هایی بکلینک بگیرید شما را نیز جریمه خواهد کرد. چرا که اگر محتوای شما خوب و مفید باشد توسط سایت‌های معتبر به آن لینک داده می‌شود، نه توسط انبوهی از سایت‌های نامعتبر!

پس هرچند وقت یک بار بک‌لینک‌های خود را بررسی کنید و آنهایی که بی‌کیفیت هستند را حذف یا Disavow کنید.

بخاطر الگوریتم فرد، لینکهای اسپم را disavow کنید
disavow کردن لینک‌های اسپم برای در امان ماندن از جریمه الگوریتم Fred گوگل

9 به قوانین راهنمای گوگل وبمستر عمل کنید

آپدیت گوگل فرد سایت‌هایی که قوانین گوگل را دور بزنند را جریمه می‌کند. پس در نهایت بهترین راه این است که قوانین گوگل وبمستر را مطالعه نمایید و به آن عمل کنید. سعی کنید از دور زدن گوگل بپرهیزید.

هرچندوقت یک بار آپدیت‌هایی از الگوریتم‌های گوگل بیرون می‌آید و تعدادی از سایت‌ها را با افت شدید رتبه مواجه می‌کند. نباید منتظر آپدیت جدید بمانید که بعدا خود را با آن وفق دهید. بهترین کار این است که از اول قوانین را رعایت کنید تا ترسی از آپدیت‌های جدید نداشته باشید.

دوره رایگان آموزش سئو تمام مفاهیم مربوط به سئو و قوانینی که باید رعایت کنید را بهمراه مثال و تصاویر به شما آموزش می‌دهد. امیدواریم این آموزش‌ها و این مقاله برای شما مفید واقع شود.

این مطلب چقدر مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز بدید

درصد رضایت 5 / 5. تعداد رای: 1

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.