الگوریتم پنگوئن گوگل چیست و چه سایت‌هایی را جریمه می‌کند؟ نکات مهم درباره الگوریتم پنگوئن

0
(0)

الگوریتم پنگوئن گوگل چیست؟الگوریتم پنگوئن گوگل در سال 2012 برای جلوگیری از لینک‌سازی غیرقانونی و اسپم رونمایی شد. گوگل پنگوئن سایت‌هایی که قصد دارند با استفاده از روش‌های لینک‌سازی اسپم و غیرقانونی به رتبه‌های بالایی در صفحه نتایج جستجو SERP برسند را جریمه می‌کند.

کارهایی که خطر (Hazard) جریمه شدن توسط الگوریتم پنگوئن را به همراه دارد:

 • لینک‌های با کیفیت پایین که از سایت‌های اسپمی وارد می‌شوند.
 • بک‌لینک گرفتن از سایت‌هایی که صرفا برای لینک‌سازی در سئو ساخته شده‌اند. (PBN) ها.
 • بک‌لینک گرفتن از سایت‌هایی با موضوعات نامرتبط با سایت.
 • لینک‌های پولی یا همان خریدن بک‌لینک.
 • لینک‌هایی که انکر تکست را بیش از حد بهینه کرده‌اند.

الگوریتم پنگوئن گوگل چیست؟ Google Penguin Algorithm

الگوریتم پنگوئن گوگل چیست؟ الگوریتم پنگوئن یکی از الگوریتم‌های مهم گوگل است که با هدف شناسایی و جریمه سایت‌هایی رونمایی شد که از لینک سازی غیرقانونی استفاده می‌کردند. به‌روزرسانی الگوریتم پنگوئن در 24 آوریل 2012 منتشر شد. منظور از لینک‌های غیرقانونی هر نوع حرکتی در جهت خرید بک لینک، بک لینک گرفتن در سایت‌های اسپم یا نامرتبط و کلا روش‌های غیرطبیعی بدست آوردن لینک است.

قبل از الگوریتم پنگوئن، میزان بک‌لینک سایت یکی از فاکتورهایی بود که بعنوان امتیاز برای سایت در نظر گرفته می‌شد. یعنی هرچه تعداد بک‌لینک‌های یک سایت بیشتر می‌بود، آن سایت رتبه بهتری در نتایج گوگل می‌گرفت.

این روند باعث شده بود که بسیاری از سایت‌ها به خرید بک‌لینک برای گرفتن رتبه بهتر روی آورند. در نتیجه حضور یک محتوای بسیار بی‌کیفیت در صدر نتایج جستجو به واسطه داشتن بک‌لینک‌های زیاد، امکان‌پذیر می‌شد. این مساله هم در نهایت منجر به نارضایتی کاربر از نتایج جستو می‌شد (می‌دانیم که در حال حاضر کاربر برای گوگل بسیار اهمیت دارد).

قبل از Google Penguin، الگوریتم پاندای گوگل برای مقابله با سئوی کلاه سیاه و انتشار محتوای بی‌کیفیت پا به عرصه گذاشته بود. گوگل برای تکمیل عملکرد پاندا، پنگوئن را معرفی کرد تا در شناسایی و مبارزه با لینک‌های اسپم به آن کمک کند.

هدف و وظیفه اصلی الگوریتم پنگوئن گوگل چیست ؟

 • بررسی کیفیت لینک‌های ورودی سایت و مبارزه با لینک‌سازی غیرقانونی.
 • بررسی تعداد تکرار کلمات کلیدی و متن پیوند لینک‌ها و جلوگیری از Keyword Stuffing.

هنوز هم گوگل ، لینک‌ها را بعنوان یکی از سیگنال‌های مهم رتبه‌بندی در نظر می‌گیرد. لینک‌های داخلی برای درک بهترکاربر از موضوع و درک بهتر ربات‌ گوگل از ساختار سایت ساخته می‌شوند. لینک‌های خارجی نیز برای دادن اطلاات بیشتر به کاربر استفاده می‌شود.

حساسیتهای گوگل پنگوئن
حساسیتها و موارد مورد بررسی الگوریتم پنگوئن گوگل چیست ؟

بکلینک‌هایی که به یک سایت وارد می‌شوند از نظر گوگل مانند رای‌های مثبتی است که بقیه، به سایت شما می‌دهند. پس بررسی کیفیت این رای‌ها مهم است. آیا شما به یک سایت دیگر پول داده‌اید تا تعداد زیادی رای به شما بدهد؟

گوگل پنگوئن موظف است این لینک‌ها را بررسی کند. قبل از آن به‌روزرسانی الگوریتم فلوریدا این کار را برعهده داشت.

در اوایل، Google Penguin Algorithm فقط لینک‌هایی که وارد سایت می‌شدند را بررسی می‌کرد. اما بعدها کیفیت لینک‌های داخلی و لینک‌های خروجی از یک صفحه را نیز مورد بررسی قرار داد.

همچنین پنگوئن گوگل با بررسی چگالی کلمات کلیدی اقدام به جریمه سایت‌هایی می‌کرد که کلمه کلیدی را بیش از حد استفاده می‌کنند. تکرار بیش از حد کلمه کلیدی باعث از دست رفتن خوانایی مطلب و نامفهوم بودن محتوا می‌شود. بهمین دلیل گوگل باید راهی برای پاکسازی وب از چنین صفحاتی پیدا می‌کرد.

چگالی مجاز برای کلمات کلیدی تقریبا بین 0.5% تا 2.5% است. اگر افزونه Yoast SEO را روی سایت وردپرسی نصب کنید بصورت اتوماتیک شما را از چگالی کلمات کلیدی آگاه می‌کند. اما در غیر اینصورت باید خودتان حواستان به تعداد تکرار کلیدواژها باشد.

کلا بهینه‌سازی بیش از حد و انجام بیش از حد فعالیت‌های سئو را الگوریتم پنگوئن بررسی می‌کند. مثلا اگر سایتی که هیچ فعالیتی در شبکه‌های اجتماعی ندارد و هنوز محتوای زیادی هم تولید نکرده است به یک باره چندهزار بک‌لینک دریافت ‌کند نشان می‌دهد که یک چیزی سر جایش نیست.

مقایسه گوگل پنگوئن و گوگل پاندا

قبلا در مقاله مربوط به الگوریتم پاندا درباره وظایف و اهداف این الگوریتم صحبت کردیم. شباهت آن با الگوریتم پنگوئن گوگل چیست ؟

می‌توان گفت هر دوی اینها برای مقابله با اسپم‌ها بوجود آمده‌اند. پاندا روی کیفیت محتوا تمرکز دارد. سایت‌هایی که محتوای تکراری، کم و بی‌کیفیت دارند را جریمه می‌کند.

گوگل پنگوئن روی لینک‌های ورودی (بک‌لینک)‌های سایت تمرکز دارد. یعنی اگر اقدام به خرید بک لینک کنید یا از روشهای ساخت لینک بی‌کیفیت در بلاگ‌ها یا سایتهای نامرتبط استفاده کنید مورد جریمه این الگوریتم قرار خواهید گرفت.

مقایسه گوگل پنگوئن و گوگل پاندا
شباهت و تفاوت گوگل پاندا و الگوریتم پنگوئن گوگل چیست ؟

پاندا تعداد کلمات محتوا را در نظر می‌گیرد. همچنین محتوایی که مرتبط با کوئری جستجو باشد را مود توجه قرار می‌دهد. پس سعی کنید منطبق با اهداف جستجوی کاربران محتوا تولید کنید. اما پنگوئن بیشتر به لینک‌هایی که به یک سایت یا صفحه وارد می‌شوند توجه دارد. بک لینک زیاد و مشکوک از یک سایت، یک لینک از سایتی اسپمی و بی کیفیت، بک لینک نامرتبط و امثال آن باعث مشکوک شدن پنگوئن می‌شود.

این دو الگوریتم مکمل یکدیگر هستند. ابتدا که گوگل بر اساس کلمات کلیدی رتبه‌بندی را انجام می‌داد روش‌های Keywordstuffing و لینک‌های نامرتبط به سرعت گسترش یافت. در نتیجه کیفیت بیشتر سایتهای در حال رقابت و نتایج جستجوی ارائه شده پایین آمد. پاندا برای مقابله با این روش‌ها ابداع شد.

همچنین الگوریتم پیج رنک PageRank نیز ابداع شد تا علاوه بر کلمات کلیدی، بک‌لینک‌ها نیز به فاکتورهای رتبه‌بندی اضافه شوند.

بله! بک‌لینک!

وقتی سایتی با خواست خودش به محتوای شما بک لینک می‌دهد در حالت نرمال به این معنی است که آنرا باکیفیت و مرتبط و پربار یافته است. مثل این است که یک امتیاز یا تشویق به شما می‌دهد. اما با در نظر گرفتن بک لینک بعنوان یکی از فاکتورهای رتبه‌بندی باز هم بعضی سایت‌ها شروع به دور زدن گوگل کردند. خرید بک لینک و ساخت لینک در سایت‌های اسپم زیاد شد. الگوریتم پنگوئن آمد تا کیفیت بک لینک‌ها را ارزیابی کند.

نکاهی دیگر به پاندا و پنگوئن
نکاتی دیگر در مقایسه گوگل پنگوئن و گوگل پاندا

الگوریتم پنگوئن گوگل به چه چیزهایی حساس است؟

بطور خلاصه موارد زیر باعث خشم الگوریتم پنگوئن می‌شود:

 • خرید بک‌لینک
 • بک‌لینک گرفتن از سایت‌های نامرتبط
 • بکلینک گرفتن از سایت‌های نامعتبر و اسپمی
 • استفاده از یک انکرتکست یکسان برای تمام لینک‌های وارده به یک صفحه
 • دریافت تعداد زیادی بکلینک از یک سایت و متقابلا دادن تعداد زیادی بک‌لینک به آن
 • تکرار بیش از حد کلمات کلیدی یا Keyword Stuffing
 • بهینه‌سازی بیش از حد

تاثیر الگوریتم پنگوئن روی سئو و رتبه سایت‌ها

در ابتدای انتشار این الگوریتم به گفته خود گوگل، رتبه حدود 3% از سایت‌ها تحت تاثیر قرار گرفت. سایت‌هایی که از سئو کلاه سیاه برای لینک‌سازی استفاده می‌کردند با سقوط ناگهانی رتبه و کاهش ترافیک مواجه شدند. و سایت‌هایی که از لینک‌های باکیفیت و قانونی استفاده می‌کردند رتبه به جایگاه بهتری صعود کردند.

الگوریتم پنگوئن ممکن است روی کل سایت تاثیر نگذارد. بسیاری از تاثیرات این الگوریتم روی بعضی از صفحات سایت است. مثلا صفحاتی که بهینه‌سازی بیش از حد روی یک کلمه کلیدی دارند مشمول جریمه می‌شوند ولی رتبه سایر صفحات تحت تاثیر قرار نمی‌گیرد.

در اوایل انتشار الگوریتم پنگوئن، این الگوریتم در بازه‌های زمانی مشخصی وارد کار می‌شد و سایت‌ها را بررسی می‌کرد. ممکن بود این بازه‌های زمانی بسیار طولانی باشد و چندین ماه طول بکشد. به همین دلیل وق

تجربیات و آزمایش‌ها نشان داده که ریدایرکت 301 یا 302 نیز نمی‌توانند اثر پنگوئن را از بین ببرند.

آپدیت‌های گوگل پنگوئن:

انتشار نسخه اولیه در 24 آوریل 2012: تاثیر روی بیش از 3 درصد از نتایج جستجو.

آپدیت پنگوئن به نسخه 1.1 در 26 مارس 2012: بعضی سایت‌ها که در نسخه اولیه الگوریتم از چشم پنگوئن دور مانده و جریمه نشده بودند جریمه شدند. آن دسته از سایت‌هایی هم که قبلا جریمه شده و سپس لینک‌های اسپم خود را حذف کرده بودند، در این بروزرسانی مورد بخشش پنگوئن گوگل قرار گرفتند.

آپدیت الگوریتم پنگوئن به نسخه 1.2 در 5 اکتبر 2012: قبل از این بروزرسانی، نسخه‌های قبلی الگوریتم روی سایت‌های انگلیسی زبان اعمال شده بود. این بروزرسانی روی تمام سایت‌ها با تمام زبان‌ها تحت تاثیر قرار گرفتند.

آپدیت الگوریتم پنگوئن به نسخه 2.0 در 22 می 2013: در این آپدیت که کمی با قبلی‌ها متفاوت بود، 2.3 درصد از نتایج جستجو تحت تاثیر قرار گرفتند. همچنین، دیگر نگاه الگوریتم به صفحات اصلی سایت نبود. بلکه تمام صفحات سایت را برای فعالیت‌های اسپمی بررسی می‌کرد.

آپدیت پنگوئن به نسخه 2.1 در 4 اکتبر 2013: این بروزرسانی تغییرات مورد نیاز روی نسخه قبلی را اعمال کرد و روی یک درصد نتایج تاثیر گذاشت.

آپدیت اطلاعاتی الگوریتم پنگوئن به نسخه 3.0 در 17 اکتبر 2014: این بار تغییرات چندانی در هسته الگوریتم رخ نداد. بلکه بانک اطلاعاتی آن آپدیت شد. بعضی سایتهای جریمه شده مورد بخشش قرار گرفتند و بعضی دیگر نیز که از دید پنگوئن پنهان مانده بودند این بار در دام ان گرفتار شدند.

آپدیت آخر به نسخه 4.0 در 23 سپتامبر 2016: این یک آپدیت رسمی به حساب می‌آمد و در این بروزرسانی، الگوریتم پنگوئن رسما به هسته اصلی الگوریتم رتبه‌بندی گوگل افزوده شد. در واقع خود الگوریتم تغییر نکرد. بلکه نگاه گوگل به الگوریتم تغییر کرد.

از آن به بعد گوگل سعی کرد تا جایی که ممکن است سایت‌ها را مجازات نکند و فقط به بیتاثیر کردن لینک‌های اسپم بپردازد.

اپدیتهای گوگل پنگوئن
آپدیتهای گوگل پنگوئن بطور خلاصه

از کجا بفهمیم که سایت ما مورد جریمه الگوریتم پنگوئن قرار گرفته است؟

نشانه‌هایی برای فهمیدن این موضوع وجود دارد:

 • افت شدید ترافیک سایت
 • افت ناگهانی و محسوس رتبه در بعضی صفحات، مثلا از لینک 2 به لینک 300 منتقل شوید.
 • خارج شدن بعضی صفحات از ایندکس گوگل.
 • الگوریتم پنگوئن، صفحات اصلی سایت را بیشتر جریمه می‌کند. گاهی ممکن است در جستجوی یک کلمه کلیدی مرتبط با صفحات اصلی، یکی از صفحات دیگر در نتایج جستجو نمایش داده شود. مثلا صفحه‌ای که اصلا شما نیاز ندارید در نتایج جستجو دیده شود. مثلا صفحه تماس با ما. در این صورت می‌توان حدس زد که صفحه اصلی توسط پنگوئن گوگل جریمه شده است.
جریمه و ریکاوری پنگوئن گوگل
افت رتبه تحت تاثیر آپدیت الگوریتم پنگوئن

چطور از جریمه الگوریتم گوگل پنگوئن خلاص شویم؟

اگر مطمئن شدید که الگوریتم پنگوئن سایت شما را جریمه کرده است باید تمام فعالیت‌های خود را مغایر با قوانین این الگوریتم است را بازبینی و اصلاح کنید. اول از همه به سراغ بک‌لینک‌ها بروید.

 • بک‌لینک‌های سایت خود را به وسیله ابزارهای بررسی بک‌لینک بررسی کنید. سپس بک‌لینک‌های اسپم که از سایت‌های نامعتبر می‌آیند را Disavow نمایید.
 • مقالاتی که چگالی برخی کلمات کلیدی در آنها زیاد است را بازبینی و بهینه‌سازی کنید.

آیا همواره می‌توان به جایگاهی قبلی بازگشت؟

ممکن است یک سایت به واسطه لینک‌های غیرطبیعی، رتبه بسیار خوبی کسب کرده باشد و الگوریتم پنگوئن آنرا جریمه و به رتبه‌های بسیار پایینی تنزل دهد. در اینصورت اگر تمام ترافیک و جایگاه را از طریق آن لینک‌ها کسب کرده باشد و هیچ لینک قانونی در سایت نداشته باشد ممکن است بعد از انجام موارد بالا باز هم در جایگاه پایین بماند.

ممکن است بعد از Disavow کردن بکلینک‌های اسپم، هیچ اقدام مثبتی در جهت لینک‌سازی قانونی و فعالیت‌های سئو کلاه سفید انجام نشود. و یا شاید تمام لینک‌های غیرقانونی حذف نشده باشند. در این حالت‌ها نیز ممکن است در رتبه پایین باقی بماند. گاهی نیز مشکل از بکلینک نیست و از سایر موارد است.

بعضی افراد، اوایل انتشار این الگوریتم به خاطر اینکه نمی‌دانستند چگونه باید ارزش لینک‌های سایت‌ را برآورد کنند، تمام لینک‌های خود را بی‌اثر کرده بودند. در نتیجه کلا جایگاه خود را از دست داده بودند.

در هر حال اگر هم جریمه الگوریتم پنگوئن برای سایت شما رفع شود، نباید انتظار داشته باشید به جایگاه بسیار خوبی برسید. برای رسیدن به رتبه خوب باید مجددا فعالیتهای سئو کلاه سفید خود را آغاز کنید. این بار با رعایت قوانین گوگل. پس فکر دور زدن گوگل را از سر خود بیرون کنید.

سخن آخر

قبلا الگوریتم پنگوئن در بازه‌های زمانی خاصی فعالیت می‌کرد. مثلا اگر سایتی مورد جریمه قرار می‌گرفت باید چندین ماه یا حتی بیش از یک سال صبر می‌کرد تا این الگوریتم دوباره سایت‌ها را بررسی کند. اما بعد از مدتی گوگل پنگوئن کار خود را بصورت ریل تایم از سر گرفت. همانطور که ربات‌های گوگل به سایت سر می‌زنند و کراول و ایندکس مقالات را انجام می‌دهند این الگوریتم نیز در همان زمان بررسی‌های مورد نیاز را روی مقالات انجام می‌دهد.

بهترین کار برای در امان ماندن از جریمه الگوریتم پنگوئن یا هر الگوریتم دیگری این است که سعی کنید به قوانین گوگل پایبند باشید و از دور زدن بپرهیزید. از تکنیک‌های کلاه سفید برای لینک سازی استفاده کنید. در صورتی که خواسته یا ناخواسته قبلا در سایت‌های نامرتبط اقدام به بک لینک سازی (مثلا بک لینک کامنتی) کرده‌اید می‌توانید آنها را در سرچ کنسول خود بی اثر کنید. سپس شروع به استفاده از روشهای قانونی برای ساخت لینک کنید. بدین ترتیب به مرور زمان رتبه بهتری کسب خواهید کرد.

این مطلب چقدر مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز بدید

درصد رضایت 0 / 5. تعداد رای: 0

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.